Tropienie sportowe – układanie śladu

Tropienie sportowe – układanie śladu

Kolejnym etapem jest już układanie ścieżek śladowych. Na tym etapie osobie początkującej może być trudno nie popełnić błędów bez pomocy doświadczonego trenera. Pierwszym zagadnieniem jest wybór podłoża do wydeptania pierwszych śladów – powinno ono być dość łatwe dla psa oraz takie, na którym będziemy widzieć ścieżkę śladu. Idealna jest młoda, świeża trawa „do kostek” (za długa trawa na początku może zniechęcać psa) lub miękka, zaorana ziemia. Pamiętajmy też o pogodzie – dla początkującego psa nie wybierajmy na trening dni bardzo wietrznych lub gorących. Jeżeli zaczynamy latem, najlepszy będzie poranek lub wieczór. Uważajmy również na mrówki oraz owady- na przykład osy, które mogą interesować się rozrzuconym na ziemi jedzeniem i dotkliwie pogryźć psa, co spowoduje niechęć do węszenia zamiast pozytywnych skojarzeń.

Gdy już wybierzemy odpowiednie miejsce i czas na trening, możemy zacząć deptać pierwszy ślad.

Pierwsza ścieżka powinna być bardzo łatwa, najważniejsze jest to jak ją nadepczemy. Deptanie zaczynamy od wydeptania podstawy śladu, w której układamy kilka smaczków (pamiętajmy, by nie był widoczne – można je wcisnąć w trawę lub lekko w ziemię). Znacznik powinien znajdować się zawsze z lewej strony podstawy. Jeżeli wieje, pierwsze ślady powinniśmy układać z wiatrem- jest to zdecydowanie łatwiejsza dla psa sytuacja. Następnie staramy się iść noga za nogą, robiąc bardzo małe kroki – niewielka powinna być odległość między wciskami zarówno wzdłuż, jak i na szerokość ścieżki. Oczywiście, długość kroku dobieramy też do psa- jeżeli zaczynamy z dorosłym psem dużej rasy, ułożenie za gęsto kroków i jedzenia może być dla niego frustrujące. Jedzenie początkowo układamy w każdym wcisku.

Podczas układania śladu jedzenie wkładam zawsze pod palce, ale dla psów początkujących czasami decyduję się na układanie dwóch kawałków jedzenia w jednym wcisku- pod palcami i pod piętą, co uczy dokładniejszego przewąchiwania wcisku. Pierwszy ślad nie musi być długi, może mieć 20-30 kroków. Nie powinien być też idealnie prosty, może być ułożony w delikatny łuk. Kończę go zawsze drugą „podstawą”, czyli niewielkim wydeptanym kółkiem, do którego wrzucam również garść smakołyków (oczywiście schowanych w trawie).

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • HolistaPets Arthro Junior HolistaPets Arthro Junior 200g
  69,00  64,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 64,00 .


  Zobacz
 • Piłka dla psa ChuckIt Ultra Piłka dla psa ChuckIt Ultra 6cm
  26,00 

  Zobacz
 • DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3 KG DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3KG
  125,50  99,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 99,00 .


  Zobacz
 • Trenerki ze żwaczem Trenerki ze żwaczem Sport Up! 300g
  11,99 

  Zobacz

Więcej z serii: Agnieszka Filar - tropienie sportowe

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Czym są superfoods dla psów?
22/11/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać