Nauka chodzenia przy nodze – ćwiczenia z nagradzaniem prawą ręką

Nauka chodzenia przy nodze – ćwiczenia z nagradzaniem prawą ręką

Jak więc zacząć naukę ćwiczenia z nagradzaniem prawą ręką, aby pokazać psu prawidłowy obrazek? Jak sprawić, żeby wpatrywanie się w Twój profil bez faktycznego kontaktu wzrokowego wywoływało u niego pozytywne emocje i zaangażowanie? Jak nauczyć, aby umiał te emocje utrzymać przez kilka minut również bez słuchania pochwał, w rozpraszającym środowisku zawodów?

Motywacja, relacja i zrozumienie zadania – to odpowiedzi na nasze pytania.

Naukę pozycji przy użyciu nagród w prawej ręce zacznij od ustawienia się przy ścianie / tyczce czy słupku. Zostaw przy lewej nodze tylko tyle miejsca, żeby między ścianą a Twoją łydką zmieścił się pies, ale żeby nie był w stanie usiąść pod skosem. Naprowadź go lewą ręką na pozycję przy nodze, to ćwiczenie znasz już z poprzednich części. Następnie weź kolejny smakołyk do prawej dłoni i umieść ją między swoim lewym łokciem i prawym biodrem, jeżeli pracujesz ze szczeniakiem / niskim psem lub na lewym ramieniu / obojczyku – jeżeli pracujesz z psem wysokim. W pierwszym przypadku możesz też lekko ugiąć kolana. Postaraj się zwrócić uwagę psa na swoją prawą dłoń z nagrodą, ale nie odwracając głowy w jego stronę, patrząc co najwyżej kątem oka.

Jeżeli uda Ci się skupić uwagę psa na prawej dłoni, szybko wydaj komendę zwalniającą – czyli nasz marker „ok!” lub kliknięcie klikerem i podaj psu nagrodę prawą dłonią, ale nie schylając się, tylko uginając kolana! Dzięki temu nagroda przyjdzie dokładnie w tym miejscu, w którym chcemy aby pies się jej spodziewał, a Ty utrzymasz obraz, którego chcesz nauczyć – czyli pies nauczy się patrzeć na Twoje lewe ramię i lewy profil twarzy i oczekiwać nagrody na linii Twojego ciała, a nie z przodu. Wydanie nagrody po komendzie zwalniającej oznacza koniec zachowania, więc od razu możesz przejść do  „imprezy”. Po zwolnieniu psa z pozycji okaż ogromną radość, wybuch pozytywnych emocji. Możesz pozwolić psu skoczyć na siebie z radością lub jeżeli pracujesz ze szczeniakiem, kucnąć lub nawet wytarzać się wspólnie na ziemi.

Ważne, aby te parę sekund „nudy”, czyli siedzenia bez ruchu i wpatrywania się w rękę ze smaczkiem zawsze poprzedzało absolutny wybuch pozytywnych emocji.

Jeżeli w pozycji przy nodze, wpatrując się w prawą dłoń na lewym ramieniu, pies ma tendencję do odchylania głowy w lewo, możesz pomóc mu delikatnie przytrzymując jego głowę otwartą lewą dłonią, z lewej strony, na wysokości ucha.

Część psów początkowo nie będzie lubiła tego dotyku, więc staraj się bardzo sowicie nagradzać kontakt z lewą ręka na jej wysokości, tak aby skojarzyć to z czymś bardzo pozytywnym. W tej metodzie lewa ręka staje się pomocą i wskazówką dla psa, w jakiej pozycji powinien utrzymać głowę. Z czasem możesz powoli zacząć odsuwać lewą dłoń na bok i nagradzać psa za to, że jego głowa pozostaje w tej samej pozycji.

Te ćwiczenia wymagają od przewodnika dobrej koordynacji, doskonałego timingu i wielkiego zaangażowania w nagradzanie.  Nikt nie obiecał, że będzie łatwo… ale pomyśl – Ty przynajmniej wiesz, do jakiego obrazu dążysz, pies nie ma o tym pojęcia – powtarza tylko to, czego nauczysz go w czasie tej zabawy w „ciepło- zimno” – dla niego to dopiero wyzwanie!

Sprawdź także
FCI.systems, system wsparcia sekretariatów zawodów i egzaminów
21/06/2024
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać