Tropienie sportowe – zapamiętywanie ścieżki śladu

Tropienie sportowe – zapamiętywanie ścieżki śladu

Kolejnym zagadnieniem związanym z układaniem śladów, które sprawia wielu ludziom ogromny problem jest zapamiętanie ścieżki śladowej. Jest to niezbędna umiejętność u przewodnika.

Wspieraj Autora na Patronite

Na początkowym etapie gdy depczemy mocno na miękkich podłożach, a ścieżka śladu jest widoczna, zupełnie się tym nie przejmujemy.  Z biegiem czasu zaczynamy układać ślady na coraz to trudniejszym i twardszym podłożu, stawiamy kroki normalnie, a więc ścieżka śladu przestaje być dla nas widoczna. Mimo to, musimy dokładnie wiedzieć jak ona przebiega, aby kontrolować zachowanie psa.

Zobacz naszą ofertę

Pokusa ChondroLine Senior 350g

Pokusa ChondroLine Senior 350g

Suplement na stawy dla psich seniorów

120,00 
Gryzak funkcjonalny z algami i oregano 100g

Gryzak funkcjonalny z algami i oregano 100g

Dodatek oregano i alg

Czystek dla psa 100g

Czystek dla psa 100g

Wsparcie naturalnej bariery przed kleszczami

28,00 

Jak sobie z tym poradzić? Metod jest kilka.

Pierwsza z nich polega na zapamiętywaniu charakterystycznych punktów na ziemi. Może to być roślina, kretowisko, gałąź, kamień… Przy tych charakterystycznych punktach układamy załamania. Bardzo ważne, abyśmy depcząc ślad wybierali te punkty wcześniej niż do nich podejdziemy. Kwiatek widoczny doskonale z odległości metra może okazać się kompletnie nie do wypatrzenia z odległości pięciu – musimy więc wziąć pod uwagę dystans w jakim podążamy za psem.

Inną metodą jest sztuczne oznaczenie przebiegu ścieżki śladu na przykład poprzez użycie kredy w proszku lub wbitych tyczek / drutów. Oczywiście tego typu znaczników nie wbijamy w ścieżkę śladu, tylko obok. W tym przypadku znów bardzo ważne jest aby nie popadać w schemat – bo pies bardzo łatwo może się go nauczyć (na przykład jeżeli zawsze drut wbity obok ścieżki oznacza, że za dwa kroki będzie załamanie).

Doskonale wiemy, że wzrok psa jest dużo gorszy od naszego i może on nie widzieć drutów tak dobrze jak my, ale może na przykład czuć ich zapach. W przypadku oznaczania ścieżki w ten sposób oczywiście również pilnujemy, aby znaczniki były dla nas dobrze widoczne z odległości, w której będziemy podążać za psem- możemy na przykład pomalować końcówki drutów jaskrawą farbą.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Dla lepszego opanowania sztuki zapamiętywania i wizualizowania śladu podczas prowadzenia psa – dobrze jest poćwiczyć samemu. Można ułożyć ścieżkę i zostawić na niej małe niewidoczne z daleka przedmioty – na przykład kapsle od butelek, a następnie po dłuższym czasie spróbować odwzorować swoją drogę i je odnaleźć. Mało kto to robi, a jest to doskonałe ćwiczenie na orientację świetnie poprawiające refleks.

Foto: Agnieszka Filar

Sprawdź także
Petsitter – niezastąpiony opiekun Twojego psa
14/12/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać