Sprawdź także
Uratowany pies wychował kilkadziesiąt kociąt ze schroniska
17/02/2022
Redakcja Nosem.pl

Ćwiczenia na świadomość ciała – II – czyli obracanie

Ćwiczenia na świadomość ciała – II – czyli obracanie

Kolejnym etapem może być obracanie się wokół własnej osi na misce. Ćwiczenie zaczynamy od nauczenia psa wchodzenia i zostawania przednimi łapami na niedużej misce z płaskim dnem. Pamiętajmy, aby powierzchnia nie była śliska. Jeżeli dysponujemy tylko metalową miską,  można na dno przykleić na przykład kawałek gumy.

Początkowo stajemy naprzeciwko psa.

Możemy w tym celu naprowadzić smakołykiem najpierw do pozycji frontalnej, a potem na miskę lekko unosząc rękę. Nasz szczeniak już wie, że ma za wszelką cenę podążać za dłonią z jedzeniem, więc powinien bez problemu wejść na podwyższenie. Dość szybko możemy przedłużać tą pozycję, ale pamiętajmy, żeby zejście z miski zawsze poprzedzała komenda zwalniająca. Kiedy już pies umie wchodzić  łapami na miskę i stać na niej w pozycji frontalnej, usiłujemy zrobić krok w bok tak jakbyśmy chcieli miskę obejść dookoła. Jednocześnie naprowadzamy psa dłońmi cały czas na pozycję frontalną. Pies powinien szukać tej pozycji bez schodzenia przednimi łapami z miski, czyli pracować powinny tylko tylne łapy.

Ćwiczenia należy nauczyć w obu kierunkach.

Efektem końcowym jest utrzymywanie  przez psa równej pozycji frontalnej przed nami niezależnie od tego w którą stronę zrobimy krok, gdy nasze ręce są swobodnie opuszczone wzdłuż ciała. Następnie podobne ćwiczenia możemy wykonywać gdy miska jest przy naszej lewej nodze, a pies w pozycji zasadniczej.

Inną wariacją tego ćwiczenia jest nauka wchodzenia pomiędzy nasze nogi i obracania się razem z nami – jest to wersja nieco łatwiejsza.

W tym celu naprowadzamy szczeniaka między nasze kolana, tak aby jego przednie łapy były na linii naszych stóp, a głowa uniesiona do góry. Cały czas skarmiając usiłujemy kręcić się w miejscu nakłaniając szczeniaka do obracania się, możemy pomagać sobie naciskając łydką/ kolanem delikatnie na psa. W efekcie pies powinien nauczyć się na komendę zajmować pozycję pomiędzy nogami i pilnować jej niezależnie od tego, czy zrobimy kroki do przodu, do tyłu czy obracamy się w miejscu w obu kierunkach. Finalnie ręce  powinny być opuszczone wzdłuż ciała, a pies powinien pracować utrzymując kontakt wzrokowy.

Udostępnij na:

Więcej z serii: Agnieszka Filar - świadomość ciała

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter