Nauka hasła rozpoczynającego sesję treningową

Nauka hasła rozpoczynającego sesję treningową

Kiedy zaczynamy sesję treningową, chcemy aby pies natychmiast całą uwagę przekierował na nas i wkładał sto procent zaangażowania w każde wykonywane zadanie niezależnie od otoczenia i rozproszeń. Jeżeli trenujemy z psem posłuszeństwo sportowe, to podczas sesji treningowej/startu wymagamy od psa zupełnie innego nastawienia mentalnego niż w cywilnej sytuacji i wymagamy tego natychmiast, na przysłowiowe „pstryknięcie palcami”.

Wspieraj Autora na Patronite

Wielu przewodników ma problem z „włączeniem psa do pracy” w nowych miejscach i rozproszeniach. Zazwyczaj wynika to z tego, że:

  • pies czuje się niepewnie w nowym otoczeniu
  • motywacja jest za słaba
  • komunikacja nie jest klarowna i pies nie został nauczony precyzyjnie konkretnej aktywności na hasła, które oznacza początek i koniec sesji

Podsumowując, relacja psa z przewodnikiem nie jest dobra i należy nad nią popracować.

Zobacz naszą ofertę

Ciastka dla psa Oceanic Taste 70g

Ciastka dla psa Oceanic Taste 70g

Kryl i olej z łososia, naturalne ciastka suplementacyjne Pokusa

10,90 
Kość do żucia OSTRICH 17cm

Kość do żucia OSTRICH 17cm

Kość do żucia z dodatkiem strusia i penisów wołowych

22,90 
Kość do żucia DENTAL 17cm

Kość do żucia DENTAL 17cm

Kość do żucia z dodatkiem szałwii i penisów wołowych

18,90 

W tej części artykułu skupimy się na nauce hasła, które oznacza początek sesji treningowej, czyli po prostu interakcji z człowiekiem, zabawy. Jeżeli nasza komunikacja i relacja ze zwierzakiem jest dobra, to po usłyszeniu tego hasła i wykonaniu przez nas konkretnego rytuału zaczynającego sesję, pies powinien sam nas zapraszać do aktywności, zachęcać a wręcz wymuszać rozpoczęcie ćwiczeń.

Pamiętajmy, że to nie widok piłki czy smakołyka w naszej dłoni ma być takim sygnałem!

Jak zacząć ze szczeniakiem, naukę hasła rozpoczynającego sesję treningową?

To bardzo proste. Po pierwsze, musisz wybrać na naukę środowisko, w którym psiak czuje się całkowicie bezpiecznie (najlepiej miejsce, które dobrze zna- dom, podwórko). Upewnij się, że zwierzak jest wypoczęty, załatwił swoje potrzeby fizjologiczne oraz, że jest głodny. W kieszeniach miej przygotowane bardzo atrakcyjny pokarm (później może być to ulubiona piłka/ szarpak).

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Wyjdź z psem spokojnie na smyczy w miejsce, w którym zaczniesz sesję, po czym odepnij smycz (niektórzy preferują zmianę smyczy i obroży na konkretny sprzęt treningowy – na przykład łańcuszek). Po wykonaniu tego rytuału, odsuń się od psa i zawołaj go bardzo radosnym głosem wybranym przez siebie hasłem (na przykład „co chcesz?” „ćwiczymy?” „trening?”). Odbiegnij kilka kroków pozostając jednak przodem do psa.  Możesz markować mowę ciała psa zachęcającego towarzysza do zabawy. W tym momencie szczeniak powinien wysłać Ci sygnał, że dał się zaprosić.

Oczywiście, zależy to od jego charakteru. Może to być podbiegnięcie do Ciebie, skoczenie na Ciebie łapami jeżeli jest bardziej pewny siebie lub jedynie postawienie uszu, spojrzenie w oczy i delikatny ruch ogonem jeżeli jest bardziej nieśmiały. Każdą psią aktywność skierowaną w Twoją stronę, każdy sygnał który wysyła Tobie zwierzak pokazujący że dał się zaprosić do wspólnej aktywności, natychmiast zaznacz, wylewnie pochwal a następnie nagródź wyjętym z kieszeni pokarmem/piłką i zacznij wspólną aktywność. Niektóre psy bardzo lubią też kontakt fizyczny – głaskanie, lekkie poklepanie w formie nagrody. Jednak nie każdemu psu sprawia to przyjemność – musisz uważnie obserwować mowę ciała swojego czworonoga, aby zauważyć co jest dla niego najlepszą nagrodą.

Zdjęcie z archiwum prywatnego Agnieszka Filar

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Agnieszka Filar - posłuszeństwo sportowe

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Narysuj mi lalkę, czyli różne metody szkolenia psa
23/03/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać