Nauka hasła rozpoczynającego sesję treningową

Nauka hasła rozpoczynającego sesję treningową

Kiedy zaczynamy sesję treningową, chcemy aby pies natychmiast całą uwagę przekierował na nas i wkładał sto procent zaangażowania w każde wykonywane zadanie niezależnie od otoczenia i rozproszeń. Jeżeli trenujemy z psem posłuszeństwo sportowe, to podczas sesji treningowej/startu wymagamy od psa zupełnie innego nastawienia mentalnego niż w cywilnej sytuacji i wymagamy tego natychmiast, na przysłowiowe „pstryknięcie palcami”.

Wielu przewodników ma problem z „włączeniem psa do pracy” w nowych miejscach i rozproszeniach. Zazwyczaj wynika to z tego, że:

 • pies czuje się niepewnie w nowym otoczeniu
 • motywacja jest za słaba
 • komunikacja nie jest klarowna i pies nie został nauczony precyzyjnie konkretnej aktywności na hasła, które oznacza początek i koniec sesji

Podsumowując, relacja psa z przewodnikiem nie jest dobra i należy nad nią popracować.

W tej części artykułu skupimy się na nauce hasła, które oznacza początek sesji treningowej, czyli po prostu interakcji z człowiekiem, zabawy. Jeżeli nasza komunikacja i relacja ze zwierzakiem jest dobra, to po usłyszeniu tego hasła i wykonaniu przez nas konkretnego rytuału zaczynającego sesję, pies powinien sam nas zapraszać do aktywności, zachęcać a wręcz wymuszać rozpoczęcie ćwiczeń.

Pamiętajmy, że to nie widok piłki czy smakołyka w naszej dłoni ma być takim sygnałem!

Jak zacząć ze szczeniakiem, naukę hasła rozpoczynającego sesję treningową?

To bardzo proste. Po pierwsze, musisz wybrać na naukę środowisko, w którym psiak czuje się całkowicie bezpiecznie (najlepiej miejsce, które dobrze zna- dom, podwórko). Upewnij się, że zwierzak jest wypoczęty, załatwił swoje potrzeby fizjologiczne oraz, że jest głodny. W kieszeniach miej przygotowane bardzo atrakcyjny pokarm (później może być to ulubiona piłka/ szarpak).

Wyjdź z psem spokojnie na smyczy w miejsce, w którym zaczniesz sesję, po czym odepnij smycz (niektórzy preferują zmianę smyczy i obroży na konkretny sprzęt treningowy – na przykład łańcuszek). Po wykonaniu tego rytuału, odsuń się od psa i zawołaj go bardzo radosnym głosem wybranym przez siebie hasłem (na przykład „co chcesz?” „ćwiczymy?” „trening?”). Odbiegnij kilka kroków pozostając jednak przodem do psa.  Możesz markować mowę ciała psa zachęcającego towarzysza do zabawy. W tym momencie szczeniak powinien wysłać Ci sygnał, że dał się zaprosić.

Oczywiście, zależy to od jego charakteru. Może to być podbiegnięcie do Ciebie, skoczenie na Ciebie łapami jeżeli jest bardziej pewny siebie lub jedynie postawienie uszu, spojrzenie w oczy i delikatny ruch ogonem jeżeli jest bardziej nieśmiały. Każdą psią aktywność skierowaną w Twoją stronę, każdy sygnał który wysyła Tobie zwierzak pokazujący że dał się zaprosić do wspólnej aktywności, natychmiast zaznacz, wylewnie pochwal a następnie nagródź wyjętym z kieszeni pokarmem/piłką i zacznij wspólną aktywność. Niektóre psy bardzo lubią też kontakt fizyczny – głaskanie, lekkie poklepanie w formie nagrody. Jednak nie każdemu psu sprawia to przyjemność – musisz uważnie obserwować mowę ciała swojego czworonoga, aby zauważyć co jest dla niego najlepszą nagrodą.

Zdjęcie z archiwum prywatnego Agnieszka Filar

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt Pokusa Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt 3kg
  84,00  79,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 71,00 .


  Zobacz
 • Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt Pokusa Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt 1kg
  37,00 

  Zobacz
 • Kość do żucia OSTRICH Kość do żucia OSTRICH 17cm
  22,90 

  Zobacz
 • Pokusa PowerDog HMB + CA Pokusa PowerDog HMB + CA 250g
  99,00  69,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 69,00 .


  Zobacz

Więcej z serii: Agnieszka Filar - posłuszeństwo sportowe

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Akupunktura w terapii schorzeń u psów i kotów
27/11/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać