Nosem.pl Sport dla psa Rally-O – alternatywa dla Obedience
Rally-O (Rally-Obedience) to po prostu posłuszeństwo na luzie. Może być pewną alternatywą dla tych osób, które na razie nie myślą o bardzo precyzyjnym wykonywaniu ćwiczeń, jak to jest wymagane w tradycyjnym Obedience, ale bardzo chcą poznać namiastkę tego sportu.
Rally-O ma swoje początki w Stanach Zjednoczonych. Ten sport został wymyślony w 2000 roku przez Charlesa L. „Bud” Kramera, któremu zależało na tym, aby przewodnik i jego pies mogli budować głębszą, wzajemną relację i obustronne zaufanie. Oficjalne zawody Obedience wymagają ogromnego posłuszeństwa. Wszystko wydaje się tam dograne co do milimetra. Natomiast w Rally-Obedience jest znacznie więcej luzu. Rally-O mogą ćwiczyć tak naprawdę wszyscy (jeśli nie mają agresywnego psa).
Jaki był cel Kramera? Taki, aby posłuszeństwo na luzie było dobrym, pozytywnym spędzaniem czasu zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży oraz dzieci. To sport, który mogą trenować zarówno pełnosprawne osoby, jak i poruszające się na wózkach inwalidzkich. To jest właśnie to, co wyróżnia Rally-O! Charles Kramer chciał zachęcić każdą osobę, do wspaniałej, ciekawej pracy z własnym psem. I to mu się udało, bo Rally-O bardzo szybko zaczęło zdobywać coraz większą popularność. Oczywiście, w zależności od klasy, stopnie trudności na zawodach Rally-O są różne.
Rally-Obedience opiera się na połączeniu zasad posłuszeństwa z agility. W głównej mierze skupiamy się tutaj na chodzeniu psa przy lewej nodze przewodnika, siadaniu, leżeniu, staniu w miejscu na komendę, dostawianiu do nogi czy też zostawaniu w jakimś miejscu na komendę. Komendy mogą być i słowne i optyczne. To wszystko nie wymaga takiej precyzji jak w tradycyjnym Obedience, które dla Charlesa Kramera kojarzyło się dość „sztywnie” i dlatego chciał, aby powstało coś bardziej „luźnego”, ale opierającego się w sumie na podobnych ćwiczeniach. Trenując z psem Rally-O uczymy go także pokonywania slalomu i różnych zadań, które pokazuje nam instruktor, jeśli zdecydujemy się uczęszczać na kurs. Jeśli chodzi o elementy związane z agility, to ta część ogranicza się do skoków przez przeszkody. Nie ma tutaj tuneli, czy innych elementów charakteryzujących ten sport.
Na zawodach Rally-O opiekun razem ze swoim psem pokonuje specjalny tor. Na tym torze znajdują się znaki z różnymi zadaniami do wykonania. Sędzia danych zawodów planuje taki tor i wyznacza, gdzie mają zostać umieszczone stacje oraz jaka ma być kolejność zadań. Oczywiście, dla osób niepełnosprawnych tor jest specjalnie dostosowany. Osoba niepełnosprawna powinna jednak zgłosić się dwa tygodnie przed zawodami i podać rodzaj niepełnosprawności oraz fakt, czy będzie poruszała się na wózku inwalidzkim. Jeśli osoba niepełnosprawna ma problem z wykonaniem jakiegoś ćwiczenia, powinna zaznaczyć, które to ćwiczenie i napisać, ja ma zamiar je wykonać, jakiej modyfikacji w tym przypadku dokonała.
Przed rozpoczęciem zawodów opiekun psa może zapoznać się z torem. W Rally-O przewodnik psa może zachęcać go do aktywności w przeróżne sposób np. głośno chwalić, czy klaskać, gdy pozwala na to regulamin danych zawodów. Psa można nagradzać smaczkami w każdej klasie (prócz Mistrzowskiej). Momenty, w których można nagradzać psa smakołykami, czy zabawką, określa regulamin. Warto się z nim gruntownie zapoznać przed startowaniem w zawodach. Podczas rajdu nie można używać saszetek. Smakołyki powinny być schowane w kieszeni.
Tak naprawdę każde, które są szkolone z myślą o tym, aby były dobrze wychowanymi psiakami, a jednocześnie budowały z człowiekiem wspaniałą relację. Jak już wspomniano wcześniej, pies nie powinien wykazywać agresji (psy agresywne w stosunku do ludzi bądź innych zwierząt nie są dopuszczane do startu). Opiekun również nie może wykazywać się nerwowością, nie może używać siły wobec psa na zawodach, czy pomagać mu ręką przy siadzie. Można zgłosić psa dowolnej rasy, jak i kundelka. Można też zgłosić psa, który nie jest do końca sprawny (tu także trzeba dwa tygodnie przed zawodami podać w zgłoszeniu rodzaj niepełnosprawności psa oraz zeskanować zgodę lekarza weterynarii na udział w zawodach). Można zgłosić szczeniaka (klasa Puppy jest od 6 -12 miesięcy), psa kastrowanego, a nawet seniora (klasa Senior dla psów powyżej 8 roku życia), jeśli ma on jeszcze siłę uczestniczyć w takich zawodach. Uwaga: psy, które zdaniem sędziego cierpią albo wykazują oznaki złego samopoczucia, nie będą dopuszczone do zawodów. Wykonywane ćwiczenia nie mogą sprawiać psu bólu.
Są różne poziomy. Na Rally-O mamy kategorię Kids, która przeznaczona jest dla dzieci do ósmego roku życia. Dzieci muszą być pod opieką osoby pełnoletniej (mentora), która odpowiada za dziecko i psa. Pies musi mieć ukończony rok życia. To, co jest piękne w udziale dzieci w Rally-O to fakt, że każde dziecko wygrywa i otrzymuje rozetę oraz nagrody. To ma być zabawa z psem, która traktuje wszystkie dzieci równo. Mamy kategorię Junior (RJ1-RJ3), do której przypisane są dzieci oraz młodzież w wieku od ośmiu do osiemnastu lat. Jest wreszcie i kategoria Standard, do której przynależą osoby pełnoletnie (klasy 1, 2, 3, Mistrzowska – w tej ostatniej startują psy tylko z tytułem Rally Championship). Więcej szczegółów oczywiście można znaleźć w regulaminie na stronie Rally-O. Ten artykuł ma na celu jedynie zachęcić do Rally-O w znacznym skrócie.
Obecnie wiele ośrodków szkoleniowych prowadzi zajęcia z Rally-O. Warto poszukać informacji, gdzie w naszym województwie możemy znaleźć dany kurs. Czasami dla zachęty organizowane są także weekendowe warsztaty z Rally-O, na które warto się wybrać, by zobaczyć, czy w ogóle „złapiemy bakcyla”. Bardzo dużo zależy od naszego nastawienia. To ma być czas „na luzie”. Przewodnik często musi odłożyć na bok własne aspiracje i skupić się na tworzeniu jak najlepszej, radosnej relacji ze swoim psem. Świetną sprawą jest także możliwość uczestniczenia w takich zajęciach całą rodziną. Uczenie dzieci odpowiedniej postawy wobec psa może pięknie zaowocować w przyszłości.
Rally-O może tak bardzo zafascynować, że wielu psich opiekunów pragnie później przygotowywać się do startów w precyzyjnym Obedience. Zabawa w Rally-O może stać się początkiem niezwykłej przygody! Poza tym dobrze jest mieć dobrze wychowanego psa w codzienności. Posłuszeństwo na luzie może owocować na codziennych spacerach, znacznie ułatwiając opiekunom przebywanie z psem na dworze.