Sprawdź także
Tropienie sportowe – nauka pracy na pustej ścieżce
25/07/2020
Agnieszka Filar

Rally-O – alternatywa dla Obedience

Rally-O – alternatywa dla Obedience

Rally-O (Rally-Obedience) to po prostu posłuszeństwo na luzie. Może być pewną alternatywą dla tych osób, które na razie nie myślą o bardzo precyzyjnym wykonywaniu ćwiczeń, jak to jest wymagane w tradycyjnym Obedience, ale bardzo chcą poznać namiastkę tego sportu.

Rally-O ma swoje początki w Stanach Zjednoczonych. Ten sport został wymyślony w 2000 roku przez Charlesa Kramera, któremu zależało na tym, aby przewodnik i jego pies mogli budować głębszą, wzajemną relację i obustronne zaufanie. Oficjalne zawody Obedience wymagają ogromnego posłuszeństwa. Wszystko wydaje się tam dograne co do milimetra. Natomiast w Rally-Obedience jest znacznie więcej luzu. Rally-O mogą ćwiczyć tak naprawdę wszyscy (jeśli nie mają agresywnego psa).

Jaki był cel Kramera? Taki, aby posłuszeństwo na luzie było dobrym, pozytywnym spędzaniem czasu zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży oraz dzieci. To sport, który mogą trenować zarówno pełnosprawne osoby, jak i poruszające się na wózkach inwalidzkich. To jest właśnie to, co wyróżnia Rally-O! Charles Kramer chciał zachęcić każdą osobę, do wspaniałej, ciekawej pracy z własnym psem. I udało mu się to, bo Rally-O bardzo szybko zaczęło zdobywać coraz większą popularność. Oczywiście, w zależności od klasy, stopnie trudności na zawodach Rally-O są różne.

Na czym to wszystko polega?

Rally-Obedience opiera się na połączeniu zasad posłuszeństwa z agility. W głównej mierze skupiamy się tutaj na chodzeniu psa przy lewej nodze  przewodnika, siadaniu, leżeniu, staniu w miejscu na komendę, dostawianiu do nogi czy też zostawaniu w jakimś miejscu na komendę. Komendy mogą i słowne i optyczne. To wszystko nie wymaga takiej precyzji jak w tradycyjnym Obedience, które dla Charlesa Kramera kojarzyło się dość „sztywnie” i dlatego chciał, aby powstało coś bardziej „luźnego”, ale opierającego się w sumie na podobnych ćwiczeniach. Trenując z psem Rally-O uczymy go także pokonywania slalomu i różnych zadań, które pokazuje nam instruktor, jeśli zdecydujemy się uczęszczać na kurs.

Na zawodach Rally-O opiekun razem ze swoim psem pokonuje specjalny tor. Na tym torze znajdują się znaki z różnymi zadaniami do wykonania. Sędzia danych zawodów planuje taki tor i wyznacza, gdzie mają zostać umieszczone tabliczki z opisem ćwiczeń i jaka ma być kolejność zadań. Oczywiście, dla osób niepełnosprawnych tor jest specjalnie dostosowany. Przed rozpoczęciem zawodów opiekun psa może zapoznać się z torem. W Rally-O przewodnik psa może zachęcać go do aktywności w przeróżne sposób np. głośno chwalić, czy klaskać, gdy pozwala na to regulamin danych zawodów. Psa można nagradzać smaczkami w każdej klasie (prócz Mistrzowskiej). Czy są jakieś konkretne momenty, w których można nagradzać psa smakołykami? W klasie dziecięcej nie, a co do starszych klas, są one określone w regulaminie zawodów.

Jakie psy mogą brać udział w zawodach Rally-O?

Tak naprawdę każde, które są szkolone z myślą o tym, aby były grzeczne! Jak już wspomniano wcześniej, pies nie powinien wykazywać agresji. Opiekun również nie może wykazywać się nerwowością, nie może używać siły wobec psa na zawodach, pomagać mu ręką przy siadzie. Takie zachowania są dyskwalifikowane. Można zgłosić psa dowolnej rasy, jak i kundelka. Można też zgłosić psa, który nie jest do końca sprawny. Można zgłosić szczeniaka, psa kastrowanego, a nawet seniora, jeśli ma on jeszcze siłę uczestniczyć w takich zawodach. Skąd taka rozbieżność? Bo są różne poziomy. Na Rally-O mamy kategorię Kids, która przeznaczona jest dla dzieci do ósmego roku życia. To, co jest piękne w udziale dzieci w Rally-O to fakt, że każde dziecko wygrywa i otrzymuje medal oraz nagrody. To ma być zabawa z psem, która traktuje wszystkie dzieci równo. Mamy kategorię Junior, do której przypisane są dzieci oraz młodzież w wieku od ośmiu do osiemnastu lat. Jest wreszcie i kategoria Standard, do której przynależą osoby pełnoletnie. Są klasy 1, 2, 3, Mistrzowska, w których startować może pies powyżej roku życia z dorosłym opiekunem, a także klasa Puppy, do której zalicza się czworonogi mające od pół roku do roku życia. Jest również klasa Senior. Do niej zalicza się wszystkie psiaki powyżej ośmiu lat.

Jak zacząć?

Obecnie wiele ośrodków szkoleniowych prowadzi zajęcia z Rally-O. Warto poszukać informacji, gdzie w naszym województwie możemy znaleźć dany kurs. Czasami dla zachęty organizowane są także weekendowe warsztaty z Rally-O, na które warto się wybrać, by zobaczyć, czy w ogóle „złapiemy bakcyla”. Bardzo dużo zależy od naszego nastawienia. To ma być czas „na luzie”. Przewodnik często musi odłożyć na bok własne aspiracje i skupić się na tworzeniu jak najlepszej, radosnej relacji ze swoim psem. Świetną sprawą jest także możliwość uczestniczenia w takich zajęciach całą rodziną. Uczenie dzieci odpowiedniej postawy wobec psa może pięknie zaowocować w przyszłości.

Rally-O może tak bardzo zafascynować, że wielu psich opiekunów pragnie później przygotowywać się do startów w precyzyjnym Obedience. Zabawa w Rally-O może stać się początkiem niezwykłej przygody! Poza tym dobrze jest mieć grzecznego psa w codzienności. Posłuszeństwo na luzie może owocować na codziennych spacerach, znacznie ułatwiając opiekunom przebywanie z psem na dworze. Dobrze wyszkolony pies budzi też niejednokrotnie podziw u innych. A czyż i nam nie jest wtedy milej? Nie łudźmy się – jest!

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter