Nauka chodzenia przy nodze – podsumowanie

Nauka chodzenia przy nodze – podsumowanie

Przede wszystkim musisz pamiętać, że podstawą do dobrego chodzenia przy nodze jest doskonałe zrozumienie przez psa pozycji zasadniczej przy nodze.

Pozycja zasadnicza powinna być zawsze identyczna – przednie łapy, głowa oraz zad psa powinny znajdować się w tym samym miejscu.

Zanim zaczniesz robić długie proste odcinki, upewnij się, że z widoczną nagrodą czyli Twoją prawą dłonią z nagrodą umieszczoną na lewym ramieniu:

  • pies umie aktywnie i samodzielnie zająć pozycję przy nodze na Twoją komendę – początkowo z naprowadzaniem dłonią i pomocą w postaci tyczki / targetu, a potem bez
  • umie ją utrzymać, kiedy robisz pojedyncze kroki – do przodu, do tyłu, w bok – najpierw z pomocą – naprowadzeniem ręką ze smakołykiem, potem bez
  • umie utrzymać koncentrację w pozycji zasadniczej przy rozproszeniach – chodzący dookoła ludzie, psy, leżąca na ziemi zabawka
  • umie szybko, aktywnie i w dobrej pozycji usiąść przy nodze – kiedy przewodnik się zatrzymuje

Jeżeli przepracowaliście te wszystkie elementy, czas powoli wycofywać nagrodę z widoku psa.

Zaczynamy to robić oczywiście w pozycji zasadniczej, bez ruchu. Aby wycofać nagrodę, wyłap moment kiedy pies wpatruje się w lewe ramię I powoli przesuń rękę z lewego ramienia na prawe w linii prostej. Wyłap moment, kiedy pies nadal wpatruje się w ten sam punkt na lewym ramieniu, pochwal i szybko umieść rękę z powrotem w tym samym punkcie, a następnie wydaj nagrodę tak jak do tej pory – po linii swojego ciała.

Ważne jest, aby nie opuszczać ręki w dół przed sobą, bo pies z pewnością podąży za nią wzrokiem. Powinniśmy nauczyć psa wpatrywać się cały czas w ten sam punkt w oczekiwaniu na to, że nagroda pojawi się w tym samym miejscu.

Sprawdź także
Waruj, czekaj czy zostań
08/05/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać