Treningi tropienia użytkowego, jak zacząć

03/12/2023
Treningi tropienia użytkowego, jak zacząć

Mantrailing w ostatnich latach zyskał na popularności i wielu miejscowościach można już znaleźć szkoły gdzie prowadzone są treningi tropienia użytkowego czy grupy tropiące zrzeszające amatorów tej aktywności. Organizowane są także weekendowe spotkania w formie warsztatów, podczas których początkujący mogą sprawdzić czy taka aktywność będzie dla nich odpowiednia. Jak zawsze warto popytać wśród osób, które już trenują aby doradzili gdzie najlepiej się udać, można także poczytać na facebookowej ogólnopolskiej grupie tropienia użytkowego, która jest wiarygodnym źródłem informacji, a także prowadzi mapę szkół i grup tropiących.

Na treningi konieczny jest samochód, którym dojeżdżamy czasem w nieco mniej dostępne tereny, na obrzeża miasta czy poza, a także, który na czas treningu staje się miejscem gdzie pies czeka na swoje wejścia. Treningi są grupowe ale każdy pies pracuje indywidualnie i standardowo podczas treningu ma 2-3 wejścia na swój ślad, a pomiędzy czeka w samochodzie odpoczywając. Jeśli pies ma problem aby samemu poczekać w samochodzie, denerwuje się lub źle znosi samotność, musimy go do tego stopniowo przyzwyczajać, a na czas treningu przyjeżdżać z osobą towarzyszącą, która będzie opiekowała się psem podczas gdy przewodnik będzie pozorował dla innych psów i obserwował ich pracę.

Treningi mantrailingu są aktywnością wzajemną podczas której każdy uczestnik jest przewodnikiem dla swojego psa, pozorantem dla pozostałych uczestników, a także obserwatorem ich pracy. Trening trwa przeważnie 2-4 godziny w zależności od liczebności grupy (o tym powinien poinformować prowadzący trening) więc chcąc wziąć udział powinniśmy mieć spory zapas czasu.

Mantrailing jeśli chodzi o wyposażenie nie jest kosztowny.

Nie trzeba mieć drogiego sprzętu, akcesoriów, ani też specjalnego terenu – na początek wystarczy ok. 7-10-metrowa taśmowa linka treningowa i wygodne szelki typu guard oraz kawałek zielonego terenu. Oczywiście jeśli wciągnie nas ta aktywność warto zainwestować w bardziej profesjonalną linkę (a nawet kilka do używania w zależności od warunków pogodowych – taśma, skóra, tworzywo) oraz bardziej specjalistyczne szelki zaprojektowane dla psów tropiących. Mantrailing może być wspólną formą rozrywki dla całej rodziny czy grupy znajomych, sprzyja uatrakcyjnieniu spacerów czy wspólnych wyjazdów. Nie mając osoby, która ułożyłaby nam ślad możemy także pracować na śladzie własnym i w ten sposób jesteśmy całkowicie samowystarczalni – potrzebujemy tylko kilku własnych przedmiotów i ślad gotowy.

Rozpoczynając treningi tropienia użytkowego musimy pokazać psu reguły tej zabawy. Nie uczymy psa tropienia bo to on robi doskonale, jedynie musimy ukierunkować jego naturalne predyspozycje na pracę na zapachu człowieka, wprowadzić pewne zasady techniczne, rytuał startowy, wypracować schematy i hasła używane w pracy.

Jest kilka podstawowych metod rozpoczynania z psem treningów tropienia użytkowego, które opracowali wykwalifikowani instruktorzy szkolący przede wszystkim psy służbowe, a obecnie są uniwersalnie adaptowane i wykorzystywane rekreacyjnie i sportowo

Dobieramy je w zależności od wieku, temperamentu psa, jego predyspozycji charakteru, doświadczeń. Dla niektórych psów konieczne jest podkręcenie emocji, inne wymagają uspokojenia aby weszły na odpowiedni dla siebie stopień pobudzenia, który w optymalny sposób sprzyja myśleniu i pracy. Psy niezależnie od wybranej metody pracują w szelkach i na długiej lince, są pod kontrolą przewodnika więc jest to też bezpieczna aktywność dla psów mających problem z przywołaniem czy reakcjami na otoczenie

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Olga Wajdowicz - mantrailing

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Nosework a więź z psem – jak trening węchowy wzmacnia relację?
10/02/2025
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać