Czy pies może jeść dynię? Wartości odżywcze i porady

Czy pies może jeść dynię? Wartości odżywcze i porady

Czy pies może jeść dynię, choć psy to stworzenia przede wszystkim mięsożerne, warto wiedzieć, że odpowiednio zbilansowana dieta może obejmować pewne ilości warzyw i zbóż. Jednym z takich warzyw, które warto rozważyć jako przekąskę dla psa, jest dynia. Ważne jest zrozumienie wartości odżywczych tego warzywa oraz wybór odpowiedniej formy podawania dyni naszemu czworonożnemu przyjacielowi.

Wspieraj Autora na Patronite

Dynia dla psa – wartości odżywcze

Dynia jest znana przede wszystkim jako bogate źródło karotenoidów, takich jak beta-karoten, zeaksantyna czy luteina, które są korzystne dla zdrowia człowieka. Ale co z naszymi psami? Czy pies może jeść dynię? Odpowiedź brzmi: tak, ale z pewnymi ograniczeniami. Dynia może pojawić się w diecie psa, ale raczej okazjonalnie, jako przekąska, a nie jako główny składnik posiłku.

Zobacz naszą ofertę

Pokusa ChondroLine Sport 350g

Pokusa ChondroLine Sport 350g

Naturalny suplement dla psów sportowych

139,00 
Spray na kleszcze dla psa Baltica 150ml

Spray na kleszcze dla psa Baltica 150ml

Naturalna bariera ochronna przeciw kleszczom

35,00 
Gryzak funkcjonalny z szałwią i rumiankiem 100g

Gryzak funkcjonalny z szałwią i rumiankiem 100g

Z szałwią i rumiankiem

Dynia dla psa jest przede wszystkim doskonałym źródłem błonnika pokarmowego o właściwościach prebiotycznych. Dlatego często dodawana jest do niektórych karm pełnoporcjowych dla psów. Prebiotyki stymulują wzrost „dobrych bakterii” w jelitach, co wpływa na ogólny stan zdrowia czworonoga.

Niektóre rasy, takie jak buldogi francuskie, mają większe zapotrzebowanie na błonnik w diecie ze względu na predyspozycje do problemów żołądkowo-jelitowych. Również psy seniorzy potrzebują większej ilości włókna pokarmowego. Dlatego przekąska w postaci ugotowanej dyni może być korzystnym uzupełnieniem ich diety. Pamiętaj jednak, że smakołyki nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej ilości kalorii w diecie psa.

Puree z dyni może pomóc w regulacji pracy jelit u psa, łagodząc zarówno zaparcia, jak i biegunki. Warto jednak zawsze skonsultować się z weterynarzem, jeśli twój pies ma problemy trawienne, aby dostosować odpowiednią dietę i leczenie.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Gotowana czy surowa dynia dla psa? Główny posiłek czy przekąska?

Jeśli decydujesz się podać dynię swojemu psu, pamiętaj o odpowiedniej obróbce termicznej. Surowa dynia dla psa jest trudna do strawienia i może spowodować niestrawność. Zawsze obieraj ją, krój w kostkę, a następnie ugotuj do miękkości, bez soli i innych przypraw. Możesz podać ją w formie małych kawałków lub puree. Gotowanie dyni poprawia jej strawność, co oznacza, że składniki odżywcze są lepiej przyswajane przez organizm. Nie zaleca się pieczenia dyni dla psa, ponieważ wysoka temperatura niszczy składniki odżywcze i zmniejsza ich wartość odżywczą.

Niemniej jednak, nie traktuj dyni jako głównego posiłku dla swojego psa. Głównym elementem jego diety powinna być karma, która zapewni wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w odpowiednich proporcjach, takie jak białko, tłuszcze, węglowodany oraz witaminy i minerały. Dynia powinna pojawić się w diecie czworonoga jedynie jako przekąska, dostarczająca nie więcej niż 10% dziennej ilości kalorii. Pamiętaj, że należy odjąć kalorie dostarczane przez przekąski od głównych posiłków, aby zachować zdrową wagę psa. Dynia dostępna jest również w karmach dla psów np. Karma Baltica indyk z dynią.

Czy pies może jeść pestki dyni?

Interesującą ciekawostką jest fakt, że niektórzy ludzie uważają pestki dyni za domowy sposób na pozbycie się pasożytów jelitowych u psa. Jednak odrobaczanie psa pestkami dyni nie jest skuteczną metodą i nie zastępuje właściwej terapii przeciwpasożytniczej zalecanej przez weterynarza. Nadmierna ilość pestek dyni może nawet zaszkodzić psu, dlatego ważne jest regularne badanie zwierzęcia.

Olej z pestek dyni jest również bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza z grupy omega-6. Choć nie zaszkodzi psu, nie ma potrzeby podawania go zwierzęciu, jeśli jest karmione pełnoporcjową karmą. Nadmiar tłuszczu w diecie psa może zwiększyć ryzyko nadwagi i otyłości.

Podsumowując, dynia może być wartościową przekąską dla psa, dostarczającą błonnika i innych składników odżywczych. Jednak zawsze należy pamiętać, że powinna stanowić niewielki dodatek do diety, a nie główny posiłek. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie swojego psa, zawsze konsultuj się z weterynarzem, aby dostosować ją do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia zwierzęcia.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Zasady pod psem
22/01/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać