Owczarki kaukaskie – piękne, dumne, ale… nie dla każdego!

Owczarki kaukaskie – piękne, dumne, ale… nie dla każdego!

O miłości od pierwszego wejrzenia do owczarków kaukaskich, o tym, co wyróżnia te psy, jak i o tym, że nie jest to rasa dla każdego, i dlaczego nią nie jest, opowiada Kinga Fabisiak, prowadząca hodowlę Imperial Eriador FCI

Wspieraj Autora na Patronite

Dlaczego wybór padł właśnie na owczarki kaukaskie? Skąd wzięło się zamiłowanie do tej w sumie niełatwej rasy?

Zaczęło się dość niewinnie (uśmiech). Pewnego dnia pojechałam do hodowli w poszukiwaniu najlepszej rasy do stróżowania. Opinie w latach 90-tych były bardzo różne… Mało jeszcze wiedziano na temat poszczególnych ras i ich predyspozycji. Nie było internetu, a w książkach też niewiele. Doradzono mi początkowo… golden retrievera. Tak, dziś to wydaje się dość śmieszne. Wtedy jednak za radą pojechałam oglądać tego goldena. W tej hodowli było więcej ras i na miejscu uświadomiono mi, że golden retriever to nie rasa do stróżowania (uśmiech). Hodowca, wspaniały człowiek, pani Janina Szostak wyprowadziła i pokazała nam owczarka kaukaskiego, przepięknego psa Rambo Gorzowska Panorama.

Zobacz naszą ofertę

Promocja!
Olej z łososia 500ml

Olej z łososia 500ml

100% olej z łososia

85,00  79,00 
Promocja!
HolistaPets Olej z kryla 400ml

HolistaPets Olej z kryla 400ml

Olej z kryla dla psa, pozyskiwany ze świeżo złowionego kryla antarktycznego

145,00  139,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi MARINE V2

Game Dog AniFlexi MARINE V2

Suplement na stawy dla psich alergików

95,00  89,00 

Rambo zrobił na mnie ogromne wrażenie piękny… Duży, majestatyczny, emanujący siłą pies. Wiedziałam, że w moim życiu na pewno zagości owczarek kaukaski. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Zarezerwowałam wtedy suczkę – właśnie po Rambo. I tak przybył do mnie pierwszy owczarek kaukaski, który dodatkowo podsycał we mnie miłość do rasy. Jednakże owa sunia, mimo wygrywania na wystawach, różniła się nieco od psów z Rosji. Postanowiłam więc pojechać do Rosji, do najsłynniejszej hodowli na świecie Russkiy Risk i tak oto… przyjechały ze mną kolejne wspaniałe psy.

Co wyróżnia psy tej rasy? Jakie są kaukazy?

Owczarek kaukaski to pies bardzo duży, silny, niezależny, nieprzekupny, nieustępliwy i nieufny wobec obcych. Kaukazy emanują dumą! Są to psy nastawione na samodzielną pracę i podejmowanie samodzielnie decyzji. Świetni, nieustępliwi stróże dobytku i mienia, do czego zresztą zostały stworzone. Nie są psami nadmiernie ujadającymi, szczekają tylko wtedy, kiedy  coś gdzieś się dzieje. Jeśli jest spokojnie, to lubią leniuchować. Dla właścicieli wspaniałe w obyciu. Nie sprawiają większych problemów, gdy przewodnik je mądrze i konsekwentnie wychowuje. Nigdy nie należy ich pobudzać do agresji! Źle prowadzone mogą stać się niebezpieczne…

Na jakie choroby mogą być narażone owczarki kaukaskie?

Owczarki kaukaskie to wielkie psy, z ogromną masą ciała, a zatem najczęstszymi chorobami są choroby układu kostno-stawowego, takie jak dysplazja stawów biodrowych. Jest to rozluźnienie struktur stawowych. Dysplazją określa się szereg nieprawidłowości występujących w obrębie stawu. Problem dysplazji u psów przeważnie tyczy się stawów biodrowych i łokciowych. Jeśli chodzi o dysplazji stawu biodrowego, to najczęściej można zauważyć spłycenie panewki stawowej, a co za tym idzie, głowa kości udowej nie jest odpowiednio utrzymywana. Kaukazy dotyka również dysplazja stawów łokciowych. Ponadto może ich dotknąć także ektropium, czyli wywinięcie powieki na zewnątrz. Schorzenie to jest najczęściej wrodzone, ale może być i nabyte. Objawia się łzawieniem i zapaleniem spojówek. Konieczna jest wówczas operacja, mająca na celu skorygowanie tej powieki. Oprócz ektropium, może wystąpić i entropium, czyli podwinięcie powieki. Te schorzenie polega na podwinięciu powieki psa do wewnątrz (w kierunku rogówki). Na co jeszcze mogą być narażone kaukazy? Na pewno trzeba uważać na skręt żołądka. Nie jest to przypadłość rasowa, ale u dużych ras czasem się zdarza.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Czy to prawda, że są różne typy i odmiany owczarka kaukaskiego? Co je różni?

To prawda, że w literaturze można spotkać podział na różne typy: typ stepowy, czyli wysokonożny, szczupły, o lżejszej budowie ciała, typ górski, czyli przysadzisty, o cięższej budowie i o bardziej kwadratowej sylwetce. Podział na typy nie jest jednak do końca prawidłowy. Był utworzony bardziej ze względu na region, z którego pochodziły owczarki kaukaskie. Natomiast wzorzec owczarka kaukaskiego jest jeden i w nim nie znajdziemy podziału na typy. Możemy za to spotkać owczarki bardziej lub mniej długowłose. Jeśli chodzi o psy długowłose to wyróżnia je gęsta kryza i obfity gruby włos na łapach oraz ogonie, tworzący na tylnych kończynach tzw. portki. Psy krótkowłose mają całe ciało pokryte krótkim grubym włosem. Nie występuje grzywa, portki i pióra, a wadą jest zawsze miękka sierść, wełnista, bez podszerstka. Przy tym wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że sierść nie może być krótsza niż pięć centymetrów.

Wiemy, że to nie jest pies dla każdego… Nie nadaje się do życia w mieszkaniu… Na co jeszcze zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o wzięciu kaukaza?

Na co zwrócić uwagę… Jeśli chcemy kupić kaukaza, musimy pamiętać o tym, że psy te od swojego zarania nie były rozpieszczane, zarówno, jeśli chodzi o żywienie, jak i sposób traktowania. Także dzisiaj ich opiekunowie powinni wyciągnąć z tego faktu wnioski. Psy te były przyzwyczajone do swobodnego życia przy stadzie. I by móc wywiązać się ze stawianego przed nimi zadania pilnowania stad, kładły się często w miejscach leżących na uboczu, z których obserwować mogły cały teren, stąd też przeżyć mogły tylko najbardziej odporne psy. Także w bardziej cywilizowanym otoczeniu, w którym żyją obecnie kaukazy, należy stworzyć im w miarę możliwości podobne warunki.

Należy pamiętać także o charakterze tych pięknych… indywidualistów. Bywa, że ludzie pod wpływem chwili, kupują sobie takiego „misia”, a wtedy rozpoczyna się udręka, zarówno dla psa, jak i dla opiekuna. Zakup jakiegokolwiek zwierzęcia powinien być starannie przemyślany i zaplanowany. W celu nabycia owczarka kaukaskiego polecam wybierać tylko psy z udokumentowanym pochodzeniem, czyli mające metrykę, uprawniającą do wydania rodowodu. Kupując takiego psa, mamy pewność, co z takiej małej kulki wyrośnie, znamy rodziców, ich charaktery oraz wiemy o wadach rodziców, czy chorobach, jakie mogą nękać rasę.

Zanim zostanie podjęta decyzja o kupnie kaukaza, proponuję porozmawiać z różnymi dobrymi hodowcami, bo hodowca też człowiek i hodowca hodowcy nie równy. Są hodowcy nastawieni tylko i wyłącznie na zarobek i są hodowcy przez duże H, którzy dbają o swoje psy, dbają o wysoką jakość psów, mioty mają starannie przemyślane i zawsze służą pomocą przyszłym opiekunom ich szczeniąt, czyli tzw. hodowcy pasjonaci, żyjący miłością do rasy.

I na koniec kilka wskazówek: zanim ktoś kupi kaukaza, powinien zastanowić się  głęboko, czy posiada odpowiednie warunki na trzymania takiego psa, czy ma na tyle czasu, aby pies ten nie był pozostawiony sam sobie, a także czy ma fundusze na utrzymanie kaukaza, bo żywienie takiego psa i utrzymanie, jak i ewentualne koszty leczenia, szczepienia, będą kosztowały… Trzeba sobie to dobrze przemyśleć, czy da się radę właśnie z psem tej konkretnej rasy!

Dziękujemy za wywiad!

Zdjęcie: hodowla Imperial Eriador

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Wpływ diety na odporność psa
16/01/2024
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać