Mops – kompan idealny? O uroczych, małych łasuchach

Mops – kompan idealny? O uroczych, małych łasuchach

O uroczych, małych łasuchach, jakimi są mopsy, o relacji na linii mops – dziecko, a także o odpowiedzialności za psa, rozmawiamy z Joanną Świniarską, prowadzącą hodowlę Rebellious Dogs FCI.

Wspieraj Autora na Patronite

Miłość do mopsów narodziła się, gdy…

O mopsie marzyliśmy od dawna, ale tak naprawdę prawdziwa miłość do rasy narodziła się w momencie, gdy po raz pierwszy zobaczyliśmy naszą Pinki (FIONA Atena w Gaju FCI). Co tu dużo mówić, to była miłość od pierwszego wejrzenia, która trwa do dziś! Dzięki Pinki poznaliśmy mopsią naturę w jej czystej postaci – a ta nas urzekła na tyle, że powoli w głowie rodziła się myśl o powstaniu naszej hodowli. Kilka lat uczestnictwa w wystawach, obcowania z innymi hodowcami, poznawania rasy oraz naszej suczki, a także ukończenie kilku, moim zdaniem niezbędnych, kursów zaowocowało powstaniem mojego „dziecka” – hodowli. Mops jest dla mnie psem bardzo wyjątkowym. Marzę o tym, żeby swoją pracą hodowlaną nie tylko wnieść coś dobrego do rasy, ale również móc dzielić się z innymi tym, co w tych psach jest najpiękniejsze.

Zobacz naszą ofertę

Promocja!
Baltica karma z jagnięciną i ryżem dla dużych ras 12kg

Baltica karma z jagnięciną i ryżem dla dużych ras 12kg

Hipoalergiczna karma na bazie suszonego mięsa jagnięcego

269,00  259,00 
Promocja!
Puller Standard 28cm 2szt.

Puller Standard 28cm 2szt.

Dla psów o wadze od 25 do 30kg

99,00  91,00 
Promocja!
Motywacja w szkoleniu psów – Zofia Mrzewińska

Motywacja w szkoleniu psów – Zofia Mrzewińska

Webinarium kynologiczne

150,00  99,00 

A jaka jest ta „mopsia natura w czystej postaci”? Choć niektórzy kojarzą mopsy z „leżeniem na kanapie”, to leniuszkami wcale nie są…

Oj, zdecydowanie nie są! Może i należenie do grona psów ozdobnych i do towarzystwa zobowiązuje… ale mops to w dalszym ciągu pies, który (jeśli będziemy dbać o jego zdrowie i kondycję), będzie towarzyszyć nam podczas spacerów, szalonych zabaw z piłką czy innych wspólnych aktywności. Mopsy uwielbiają aktywne spacery tak samo, jak ciepełko przytulnej kanapy. To psy niesamowicie radosne, kochają ludzi i bardzo łatwo dostosowują się do rytmu życia, jaki posiada ich ludzka rodzina. Uczą się szybko, a dzięki temu, iż są niepoprawnymi łasuchami praca z nimi jest wyjątkowo przyjemna…

Mówi się, że mops wybiera sobie szczególnie jedną osobę, której nie odstępuje ani na krok…

Zdecydowanie! Choć mopsy to bardzo przyjacielskie psy, które nie przejdą obojętnie obok nikogo, to w domu rzeczywiście lubią wybierać sobie jedną osobę, za którą potrafią dreptać krok w krok. W domowym zaciszu można się przekonać jak wielkimi są pieszczochami. U nas w domu nie jestem w stanie usiąść bez mopsa na kolanach (uśmiech), ale… ja to uwielbiam. Chciałabym jednak zwrócić uwagę na jedną rzecz, która jest bardzo ważna: żeby pies w domu wypoczywał! Takie dreptanie za opiekunem z kąta w kąt może wywoływać napięcie i uniemożliwiać mu odpowiedni wypoczynek. Warto zwrócić uwagę na to, czy nasz psiak, poza spacerowaniem za nami po domu, spędza również czas śpiąc i relaksując się w samotności, czy potrafi odpoczywać pomimo panującego w domu gwaru. Ogólnie mopsy należą do psów mało wymagających i bardzo dobrze wpasowują się w życie codzienne swojej rodziny, wzbogacając je swoim urokiem i radością życia.

Skoro już jesteśmy przy życiu rodzinnym… Mops i dziecko: jak dobrze zadbać o relację między nimi?

Mops dogaduje się świetnie z każdym domownikiem, ale trzeba pamiętać, że tak, jak my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za nasze dzieci, tak samo jesteśmy odpowiedzialni za naszych czworonożnych przyjaciół. Opiekunem psa musi być osoba dorosła. Aby od początku budować dobrą relację między psem a dzieckiem, pozwólmy naszym dzieciom na zabawę, interakcję, wspólne spacery, podanie psu wody. Oczywiście, pod naszą kontrolą. Zachęcajmy je do wspólnej nauki nowych komend, czy sztuczek.  Przy tym wszystkim pamiętajmy jednak, że decydując się na psa, najpierw musimy sobie odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie: czy gdyby nie dziecko, chciałbym/chciała mieć psa? Czy mam czas/zasoby, żeby wychować tego początkowo maleńkiego i niesfornego szczeniaka? Bo ta odpowiedzialność leży po naszej stronie.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Mops Joanna Świniarska

Warto uczyć dziecko rozpoznawania mowy ciała psa, aby mogło wiedzieć, kiedy pies czuje dyskomfort i czy np. dana zabawa, czy dany dotyk sprawia mu przyjemność. Dzięki temu uczymy dziecka szacunku do naszego pupila i obojgu zapewniamy maksimum przyjemności ze spędzonego wspólnie czasu, a na koniec zabezpieczamy dziecko na przyszłość, by wiedziało, jak zachowywać się w towarzystwie nie tylko swoich psów.

Kiedy pojawia się niemowlę, to trzeba zwrócić uwagę na…

Zacznę od tego, że kiedy ma pojawić się w domu niemowlę, sam czas ciąży to bardzo dobry moment, aby powoli przygotowywać naszego czworonoga na nową sytuację. Dobrze będzie zastanowić się, czy są jeszcze jakieś rzeczy do przepracowania, czy nasz pies miał już kontakt z niemowlakiem, bo jeśli nie miał, a np. w rodzinie, czy wśród przyjaciół jest już taki maluszek, warto zapytać rodziców, czy można ich sobie przedstawić, żeby zobaczyć jak nasz mopsik reaguje na malucha. Czy np. nie drażni go jego płacz, czy nie boi się specyficznych ruchów rąk i nóżek itp. W ten sposób, w razie jakiegoś „niepokojącego” nas zachowania, mamy czas na spokojne odwrażliwianie psa i zminimalizowanie stresu, który z pewnością się pojawi. My pracowaliśmy nad odwrażliwianiem naszej Pinkusi na śmiech oraz płacz niemowlęcia, gdyż słysząc te dźwięki, bardzo się pobudzała i reagowała głośnym szczekaniem. Na szczęście misja zakończyła się powodzeniem. Nie mamy już z tym problemu.

Kolejna ważna sprawa, to zastanowienie się nad tym, jak po porodzie możemy zadbać o potrzeby naszego czworonoga. Wiadomo… szczególnie pierwszy okres pobytu noworodka w domu, jest wymagający! Dobrze jest wtedy mieć wcześniej opracowaną strategię opieki nad naszym psem, aby i nasza relacja, jak i jego komfort życia nie ucierpiały znacząco po pojawieniu się nowego członka rodziny. Może jeszcze opowiem o pierwszym spotkaniu naszej suni z naszą córką. Podczas mojego pobytu w szpitalu, Pinki dostawała regularne przesyłki z oddziału noworodkowego – a mianowicie bodziaki i pieluszki nasycone zapachem moim oraz naszej córki, podchodziła do nich z wielkim zainteresowaniem i ożywieniem, a kiedy już wróciłyśmy do domu, potraktowała córkę tak, jakby znały się od lat. Radości i próbom „polizania” nie było końca. Byliśmy niesłychanie wzruszeni tym, jak dobrze przyjęła córkę i z jaką łatwością zaakceptowała ją jako członka naszej rodzinki.

Przyszłym opiekunom mopsów chciałabym przekazać, że…

 Jeśli szukacie psa rodzinnego, który bezgranicznie kocha ludzi, codziennie zaraża swoją pogodą ducha, a jednocześnie jest psem stosunkowo łatwym w ułożeniu i otwartym na współpracę, to zdecydowanie mops jest dla Was.

Zdjęcia: FotoSister

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Podręcznik tropienia – recenzja
23/02/2024
Kaja Chudalewska
newsletter
Proszę czekać