West Highland White Terrier

classic-blue

Krótka historia rasy

West highland white terrier wywodzi się od teriera szkockiego i cairn terriera – psa o rudo-brązowej sierści. Wśród tych ras niekiedy rodziły się białe osobniki, które nie brały udziału w polowaniach, gdyż uważano, że się do nich nie nadają: ponoć były zbyt słabe. Na początku XIX wieku zaczęto selekcjonować białe teriery. Jednak pierwsze notki o białych osobnikach pojawiły się już w XVII wieku.

Za pomysłodawcę rasy uważa się pułkownika Edwarda Donalda Malcolma z Poltalloch. W niektórych źródłach można znaleźć wzmianki o tym, że pułkownik Malcolm zastrzelił prawdopodobnie swojego psa podczas polowania, ponieważ pomylił go z lisem. Po tak przykrym wypadku miał stwierdzić, że należałoby stworzyć nową rasę selekcjonując i krzyżując ze sobą tylko i wyłącznie białe osobniki.

Rasę zaprezentowano po raz pierwszy na wystawie psów w 1907 roku w Birmingham.

Do czego rasa została wyhodowana?

West highland white terrier wyhodowany został z myślą o polowaniach na lisy, wydry oraz szkodniki (miał tępić gryzonie).

Jaki jest west highland white terrier?

Westie to typowy terier, a więc żywiołowy, dość niezależny pies o dużym temperamencie. To inteligentny czworonóg. Kocha ruch – jest  bardzo aktywny. Sprawdzi się w takich sportach jak agility, czy obedience. West highland white terrier przywiązuje się często do całej rodziny, jest przyjacielski. Wesoły i zawsze skory do zabawy. Jest bardzo odważny, pełen wigoru i pewny siebie. Ma mocno wykształcony instynkt łowiecki, o czym trzeba pamiętać. Jest czujny i wykazuje umiejętności stróżujące.

Do czego ten pies się nie nadaje?

To nie jest pies, który całymi dniami może siedzieć na kanapie. Uwielbia biegać. Można z nim uprawiać różnego rodzaju sporty. Sprawdzi się jako świetny towarzysz dla wysportowanych osób.

Warto zwrócić uwagę na…

West potrzebuje bardzo dużo ruchu. Wymaga dość długich spacerów. Nie wystarczą mu krótkie spacerki po osiedlu naokoło bloku. To prawdziwy wulkan energii. Oprócz zapewnienia terierowi sporej dawki ruchu, należy także zmęczyć jego głowę.

Grupa FCI: Grupa III – teriery, sekcja 2

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania, Szkocja

Użytkowanie: terier

Aktywność: Duża (ocena: 5)

Plusy: inteligentny, chętny do zabawy, odważny, pewny siebie, wesoły

Potencjalne minusy: jest czujny, więc gdy coś go zaniepokoi będzie sporo szczekać; pamiętliwy, ma mocno rozwinięty instynkt łowiecki, co trzeba uwzględnić przy spacerach

Podatność na pracę z człowiekiem: oddany opiekunowi, będzie chętnie z nim pracował. Nie na siłę – trzeba znaleźć odpowiedni, dobry sposób do pracy z westie. (ocena: 3)

Czego wymaga praca z psem?: Sporej konsekwencji, świadomości potrzeb rasy

Co kochają te psy?: Aktywny tryb życia

Rasa pierwotna: Nie

Socjalność: Duża (ocena: 4)

Wymagane czesanie: Tak (ocena: 5)

Wysokość w kłębie: ok. 28 cm

newsletter