Cane Corso Italiano

classic-blue

Krótka historia rasy

Jak podaje wzorzec FCI, bezpośrednim przodkiem cane corso był dawny rzymski molos, który w odległej przeszłości nieustraszenie walczył na arenie z dzikimi zwierzętami. Kiedyś psy te spotykano w całych Włoszech. Do nowszych czasów przetrwały głównie w Apulii i sąsiadujących z nią rejonach w południowych Włoszech.

W latach 80-tych XX wieku grupa pełnych pasji hodowców odszukała rozproszone (po II wojnie światowej) po włoskich wioskach psy i zajęła się odbudową rasy.

Nazwa rasy pochodzi od łacińskiego słowa „cohors”, które oznacza „obrońcę, stróża gospodarstwa”.

Do czego rasa została wyhodowana?

Do obrony, stróżowania, w przeszłości cane corso często był pasterzem bydła oraz psem myśliwskim na grubą zwierzynę.

Jaki jest Cane Corso Italiano?

Cane Corso Italiano to pies bardzo inteligentny, lojalny wobec opiekuna. Stróż obejścia, ludzi i zwierząt domowych. Bardzo sprawny, żywo reagujący pies. Charakter ma zdecydowany. Kocha całą rodzinę, choć jest „psem jednego pana”. Cała rodzina jednak powinna trzymać się ustalonych zasad. Chociaż może jego postura na to nie wskazuje, cane corso to pieszczoch, który lubi dzieci i jest wobec nich bardzo opiekuńczy. Ważne tylko, aby odpowiedzialny, świadomy rasy opiekun, od początku ułożył dobrze relacje na linii dziecko-pies. Szczególną czujność należy zachować przy maluszkach, bo przy swojej ogromnej wadze, może niechcący zrobić im krzywdę.

Cane Corso Italiano potrzebuje odpowiedniego wychowania. Chętnie będzie wykonywać polecenia, jeśli będzie widzieć w tym konkretny cel. Choć lubi się uczyć, nie lubi, kiedy się go do tego przymusza. Bywa uparty. Choć potrafi być sympatycznym i zrównoważonym psem, to w nieodpowiednich rękach może stać się czworonogiem niebezpiecznym dla otoczenia. Dobrze znający psychikę molosów opiekun, będzie wiedział, jak znaleźć równowagę pomiędzy wyrozumiałością, łagodnością a zdecydowanym wydawaniem poleceń. Trzeba tak szkolić tego psa, aby nie utracić podczas szkolenia jego zaufania. Lojalność i wierność cane corso jest bowiem dużym atutem.

Do czego ten pies się nie nadaje?

Choć jest to pies stróżujący, to nie jest to pies podwórkowy. Cane corso powinien być w domu przy swoim opiekunie. Ceni sobie wygodę i ciepło domowego ogniska. Potrzebuje towarzystwa ludzi.

Warto zwrócić uwagę na…

Cane Corso Italiano to psy, które są silne, dobrze zbudowane, jak i temperamentne, więc w rękach mało doświadczonego opiekuna i przy brakach w socjalizacji, mogą sprawiać spore problemy. Wychowanie trzeba zacząć od pierwszych chwil. Ważna jest zarówno dobrze przeprowadzona wczesna socjalizacja, jak i prawidłowe szkolenie. Te psy szybko się uczą, więc warto to dobrze wykorzystać, aby móc wieść z cane corso bezpieczne i szczęśliwe życie.

Warto też mieć z tyłu głowy, że to pies obrończy, który w kilka sekund może zmienić się w czujnego obrońcę swojego terytorium, nawet gdy te kilka sekund wcześniej odpoczywał sobie spokojnie na legowisku. Rasa ta wymaga doświadczonego, spokojnego, cierpliwego i konsekwentnego przewodnika, który nie zostawi psa bez opieki, ale będzie umiał go odpowiednio prowadzić. Opiekun również musi zachować pewną czujność.

fot. archiwum Marzeny Mrowiec, primavera_canecorso

Grupa FCI: Grupa II – pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła, sekcja 2.1 – molosy typu mastyfa

Kraj pochodzenia: Włochy

Użytkowanie: Pies stróżujący, obrończy, tropiący i policyjny

Aktywność: duża (ocena: 4)

Plusy: inteligentny i lojalny wobec opiekuna, mało szczekliwy, opiekuńczy, łatwy w pielęgnacji

Potencjalne minusy: uparty, pozostawiony bez przewodnika może stać się niebezpieczny, ma bardzo silny instynkt terytorialny

Podatność na pracę z człowiekiem: dobra, ale trzeba odpowiedniej, dobrej motywacji i konkretnego celu (ocena: 4)

Czego wymaga praca z psem?: To rasa dla osób z doświadczeniem. Bardzo ważna jest dobrze przeprowadzona wczesna socjalizacja. Wychowanie powinno być prowadzone z łagodnością, jak i konsekwencją. Opiekun powinien dobrze znać psychikę molosów, wrażliwych w okresie dorastania, i co za tym idzie, unikać złych doświadczeń. Ostre traktowanie jest nieodpuszczalne, bo może sprawić, że pies nie będzie chciał współpracować z człowiekiem. Przewodnik powinien zbudować z psem w okresie jego dorastania silną, emocjonalną więź i wzajemne zaufanie.

Co kochają te psy?: Swoją rodzinę, swojego przewodnika, spacery ze swoją grupą rodzinną

Rasa pierwotna: nie

Socjalność: (ocena: 3)

Wymagane czesanie: tak (ocena: 3)

Wysokość w kłębie: Psy od 64 do 68 cm, Suki od 60 do 64 cm. Tolerancja 2 cm w górę i w dół.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
newsletter
Proszę czekać