Nowofundland
Krótka historia rasy
Rasa ta pochodzi z Nowej Fundlandii. Powstała w wyniku krzyżówek psów zamieszkujących wyspę Indian Beotuk z dużymi psami do polowań na niedźwiedzie. Psy te zostały przywiezione na wyspę przez Wikingów około 1100 roku. O dużej stałości rasy można mówić od ok. 1600 roku. Choć domieszka krwi ras psów przywiezionych z Europy przez rybaków miała zapewne wpływ na tę rasę, to podstawowe cechy psów pochodzących z Nowej Fundlandii pozostały niezmienione. Psy te pozostały bardzo odporne i wytrzymałe, z ogromną miłością do pracy w wodzie. Większość obecnych nowofundlandów ma swój rodowód od psa reproduktora Siki, który żył w latach 20-tych XX wieku.
Do czego rasa została wyhodowana?
Nowofundlandy wykorzystywano jako psy zaprzęgowe – były używane do transportu ciężkich ładunków. Są dobrymi aporterami z wody i ratownikami. Woda to ich żywioł. Nowofundland zawsze doskonale polował, nurkował, pomagał w pracy w wodzie. Wymagał jednak zawsze zdecydowanego opanowania go po wyjściu z wody, bo mógłby w niej długo przebywać.
Jaki jest nowofundland?
Nowofundland jest masywny, muskularny, z nieprzemakalną, grubą szatą. Cechuje się dobrą kondycją ruchową. Są to psy odważne i bardzo inteligentne. Szybko się uczą (choć równie szybko mogą się zacząć nudzić). Mają łagodne usposobienie, przychylne nastawienie, ale i dość żywy temperament. Dobrze sprawdzą się w życiu rodzinnym, są bardzo przywiązane do ludzi, świetnie dogadują się z dziećmi, trzeba jednak pamiętać, aby nie zostawiać nowofundlanda samego z maluszkiem, bo tak bardzo masywny pies może niechcący zrobić mu krzywdę swoim ciałem. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, czym dzieci bawią się z psem. Małe piłki, czy inne małe zabawki, mogą grozić zadławieniem. Nowofundland nie ma też większych problemów z akceptacją innych domowników na czterech łapach. Wymagają jednak urozmaiconych, spokojnych, konsekwentnych treningów i wprowadzenia pewnych reguł dla bezpieczeństwa w domu. Rozpuszczony nowofundland? To nie wróży wiele dobrego…
Do czego ten pies się nie nadaje?
Pies ten nie nadaje się za bardzo na stróża domu.
Warto zwrócić uwagę na…
Jest to pies ratowniczy pracujący w wodzie. Warto o tym pamiętać, zapewniając mu wodne atrakcje. Nowofundlandy kochają pływać i bawić się w wodzie. Ponadto pies ten bardzo lubi długie, atrakcyjne. urozmaicone spacery, dlatego codziennie należy zapewniać mu sporą porcję ruchu z ćwiczeniami w tle. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Te psy bardzo dużo piją, o wiele więcej niż inne czworonogi.
Grupa FCI: Grupa II – pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła, sekcja 2
Kraj pochodzenia: Kanada
Użytkowanie: pies ratowniczy, pracujący w wodzie
Aktywność: Duża (ocena: 5)
Plusy: inteligentny, szybko się uczy, jest bardzo przywiązany do przewodnika, kocha swoją rodzinę ponad wszystko
Potencjalne minusy: codzienne czesanie, systematyczna pielęgnacja. Nie ominą raczej kałuży i błota. Utrzymanie tych psów nieco kosztuje
Podatność na pracę z człowiekiem: chętnie współpracuje (ocena: 4)
Czego wymaga praca z psem?: spokoju i konsekwencji, urozmaiconych treningów
Co kochają te psy?: wodę – pracę w wodzie, dobrą zabawę z kochanymi przez nich ludźmi
Rasa pierwotna: Nie
Socjalność: Duża (ocena: 4)
Wymagane czesanie: Tak (ocena: 5)
Wysokość w kłębie: psy 71 cm, suki 66 cm