Chihuahua
Krótka historia rasy
Jak podaje wzorzec FCI, chihuahua jest uznawany za najmniejszą rasę świata a nosi nazwę największego stanu Republiki Meksyku (Chihuahua). Przypuszcza się, że psy te żyły w stanie dzikim i w okresie cywilizacji Tolteków zostały schwytane i oswojone przez tubylców. Podobizny ozdobnego psa zwanego „Techichi”, który żył w mieście Tula były używane jako ozdoby obiektów architektonicznych w mieście. Posągi te przedstawiają psy bardzo podobne do współczesnego psa rasy chihuahua.
Świat kynologów zainteresował się tymi psami około 1888 roku. Wówczas James Watson nabył suczkę Manzanitę w El Paso. Kilka lat później, w 1904 roku, północnoamerykański Kennel Club zarejestrował pierwszych przedstawicieli rasy chihuahua. W Europie psy tej rasy znalazły się po II wojnie światowej.
Obecnie istnieją dwie odmiany rasy: krótkowłosa i długowłosa.
Do czego rasa została wyhodowana?
Chihuahua to rasa, która została wyhodowana do tego, aby towarzyszyć człowiekowi i mile spędzać z nim czas.
Jaki jest chihuahua?
Chihuahua to pies czujny, bystry, inteligentny, wesoły, żywy, ruchliwy, ciekawy i bardzo odważny. Jednocześnie jest psem wrażliwym, mocno przywiązującym się do opiekuna. Chihuahua jest psem chętnym do nauki i pracy z człowiekiem, mimo że nie oczekiwano od tej rasy większego posłuszeństwa. Niestety, wciąż zbyt rzadko jest to doceniane. Tymczasem psy tej rasy bardzo dobrze mogą sprawdzić się w takich sportach kynologicznych jak agility, czy obedience. Warto szkolić chihuahua, nie ulegając złudzeniu, że tak mały pies nie potrzebuje szkolenia.
Do czego ten pies się nie nadaje?
Chihuahua na pewno nie nadaje się do większej aktywności na dworze zimową porą. To pies, który nie lubi zimna. Kiedy temperatury spadają, warto pomyśleć o ubraniu przy wychodzeniu na dwór.
Warto zwrócić uwagę na…
Czujność psa rasy chihuahua sprawia, że niejednokrotnie może chcieć obszczekać tych, co będą zbliżać się na jego teren. A fakt, że są psami bardzo odważnymi sprawia, że często nie boją się dużych psów. Nie czują przed nimi respektu. Psy tej rasy potrzebują naprawdę dobrej socjalizacji już w hodowli. Później trzeba ten proces kontynuować odpowiednio, aby chihuahua wyrósł na mądrego, odważnego osobnika. Zamykanie pieska pod kloszem przyniesie mu krzywdę i sprawi, że wyrośnie na lękliwego czworonoga.
Grupa FCI: Grupa IX – psy ozdobne i do towarzystwa; sekcja 6 – chihuahueño
Kraj pochodzenia: Meksyk
Użytkowanie: pies do towarzystwa
Aktywność: duża (ocena: 4)
Plusy: inteligentny, wesoły, odważny, bystry, chętny do nauki, wierny opiekunowi
Potencjalne minusy: duża czujność potęguje szczekliwość tego małego psa; nie czuje często respektu przed dużymi psami i odważnie do nich podbiega
Podatność na pracę z człowiekiem: bardzo dobra (ocena: 5)
Czego wymaga praca z psem?: łagodności i konsekwencji w szkoleniu
Co kochają te psy?: Być blisko opiekuna; spędzać razem czas na świeżym powietrzu
Rasa pierwotna: Nie
Socjalność: Duża (ocena: 4)
Wymagane czesanie: Tak (ocena: 3)
Wysokość w kłębie: proporcjonalna do wagi