Labrador Retriever

classic-blue

Krótka historia rasy

Prawdopodobnie historia rasy labrador retriever związana jest z wybrzeżami Grenlandii. W tym rejonie rybacy mieli używać psów zwanych St. John’s do pomocy przy połowach.

W XIX wieku w Wielkiej Brytanii arystokracja zaczęła kojarzyć ze sobą silne, wytrzymałe psy o niezwykłych zdolnościach pływackich z psami myśliwskimi. Arystokraci szukali jak najlepszej pomocy w polowaniu na dzikie ptactwo. Dało to początek rasie labrador retriever. Nazwę zawdzięczać ma lordowi Malmesbury. Jak czytamy we wzorcu rasy, „w porównaniu z innymi, labrador nie jest bardzo starą rasą; pierwszy klub powstał w roku 1916, a klub biszkoptowych labradorów – w 1925. Wcześniej psy te, sprowadzone w końcu XIX wieku przez płk. P.Hawkera i hrabiego Malmesbury, zasłynęły na próbach polowych. Pies o imieniu Malmesbury Tramp opisany był przez księżnę Howe jako ojciec współczesnych labradorów”.

Do czego rasa została wyhodowana?

Labradory zostały wyhodowane do aportowania postrzałków niewielkiej zwierzyny i ptactwa, zarówno z wody, jak i z lądu.

Jaki jest labrador retriever?

To bardzo aktywny, silny, ruchliwy, żywiołowy pies o dużym temperamencie. Kocha wodę, uwielbia pływać i robi to naprawdę świetnie. Nieprzemakalna sierść i ogon o odpowiednim kształcie pomagają mu w pracy wodnej. Łagodny, przyjacielski, wesoły, bystry, inteligentny, dobrze dostosowuje się do otoczenia. Posiada świetny węch, co warto wykorzystać zlecając mu zadania, w których będzie pracował nosem. Miłość do wody i zamiłowanie do węszenia sprawia, że psy te świetnie odnajdują się w dummy. Sprawdzają się jednak także w wielu innych sportach. Są szybkie, wytrzymałe i energiczne. Ze względu na łagodny charakter labradora, skłonność do zabawy, chęć do pracy z człowiekiem oraz dopasowywanie się do otoczenia, jest też często szkolony do pracy w dogoterapii. Odpowiednio wyszkolone labradory, potrafią być dobrymi asystentami niepełnosprawnych osób, czy też świetnymi ratownikami.

Do czego ten pies się nie nadaje?

Chociaż to wspaniały przyjaciel rodziny, to nie nadaje się do całodziennego przesiadywania na kanapie. To pies bardzo aktywny, dla którego praca z opiekunem, praca węchowa, aportowanie, wspólne ćwiczenia, udział w sportowych zajęciach, to ogromne szczęście.

Warto zwrócić uwagę na…

Labrador retriever bardzo kocha jedzenie. Opiekun musi być czujny, aby nie ulegać „słodkim oczom” tego ogromnego „żarłoka”, bo inaczej pies bardzo szybko może nabrać zbędnych kilogramów. Jego miłość do wody sprawia, że nie przepuści napotkanym na spacerze kałużom. Bywa bardzo uparty.

Grupa FCI: Grupa VIII - aportery, płochacze i psy dowodne; sekcja 1 - aportery

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Użytkowanie: pies myśliwski

Aktywność: duża (ocena: 5)

Plusy: lubi pracować, silny, wytrzymały, przyjacielski, bystry, inteligentny

Potencjalne minusy: duży „żarłok”, uwielbia błoto i kałuże, uparty

Podatność na pracę z człowiekiem: bardzo dobra (ocena: 5)

Czego wymaga praca z psem?: Dobrej socjalizacji, pozytywnego wzmocnienia i konsekwencji

Co kochają te psy?: Aportowanie, pracę z człowiekiem, wodę, ruch

Rasa pierwotna: Nie

Socjalność: Wysoka (ocena: 5)

Wymagane czesanie: Tak (ocena: 4)

Wysokość w kłębie: psy 56-57 cm, suki 54-56 cm

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
newsletter
Proszę czekać