Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Krótka historia rasy
Nova Scotia Duck Tolling Retriever (w skrócie Toller) to rasa powstała w Nowej Szkocji (półwysep w Kanadzie) na początku XIX wieku w celu wypłaszania i odnajdywania ptactwa wodnego. „Duck Tolling” znaczy „wabiący kaczki”. Niektórzy twierdzą, że rasa ta mogła mieć już swoje początki w XVII wieku. Niestety, początkowa historia Tollerów jest słabo udokumentowana.
Wiadomo, że w latach 80-tych XX wieku Tollery trafiły do Danii, a następnie na inne europejskie tereny. W Polsce pierwsi przedstawiciele tej rasy pojawili się w 2000 roku. Obecnie rasa zaczyna być coraz bardziej popularna w naszym kraju.
Do czego rasa została wyhodowana?
Do wypłaszania i wyszukiwania ptactwa wodnego.
Jaki jest Nova Scotia Duck Tolling Retriever?
To żywiołowy, zwinny, bardzo inteligentny i bardzo wytrwały pies. Jest dość łatwy w układaniu. Nova Scotia Duck Tolling Retriever to silny i dobry pływak oraz urodzony aporter. Świetnie pracuje na lądzie i w wodzie. Toller to pies, który jest gotowy do pracy w każdym momencie. Jego ogromna potrzeba aportowania oraz radość są niezbędnymi cechami potrzebnymi do pracy. Tollery dobrze sprawdzą się w wielu sportach kynologicznych. Mają znakomity węch.
Nova Scotia Duck Tolling Retriever to wrażliwa rasa. Od małego potrzebuje dobrej socjalizacji. Należy zapewnić psu właściwe, dobre szkolenie bez presji i dobre wychowanie. Te myśliwskie psy zyskują także coraz większą popularność jako psy rodzinne. To uczuciowe psy, które są bardzo oddane swojej rodzinie i dobrze dogadają się z dziećmi. Należy jednak pamiętać, że przewodnikiem psa powinna być osoba dorosła, która zadba o dobre relacje na linii dziecko-pies. Do obcych ludzi mogą odnosić się z pewnym dystansem. Jednak jeśli bliżej poznają konkretnego człowieka i go zaakceptują, to chętnie będą z nim się bawić. Nie powinny być lękliwe. Nie są jednak aż tak otwarte na innych jak np. golden retrievery, czy labradory. Ich potencjał można wykorzystać jednakże na bardzo wielu płaszczyznach.
Do czego ten pies się nie nadaje?
Na pewno nie powinno się go trzymać w kojcu na dworze. Toller potrzebuje towarzystwa rodziny. Jednak to rasa dla ludzi aktywnych. Opiekun Tollera musi być atrakcyjny w oczach psa. Nova Scotia Duck Tolling Retriever nie nadaje się do ciągłego życia na kanapie. Potrzebuje sporej dawki ruchu. I nie chodzi tylko o długie spacery przy nodze, ale o zapewnienie mu naprawdę wielu atrakcji. „Rude aportery” nie będą szczęśliwe u boku domatorów.
Warto zwrócić uwagę na…
Tollery to psy pełne energii. Trzeba pamiętać o ich zapotrzebowaniu na ruch, jak i na pracę umysłową. Codzienne, długie spacery połączone z ćwiczeniami, atrakcyjnymi zajęciami w terenie, powinny wejść opiekunom Tollera w krew. Nova Scotia Duch Tolling Retriever to pies bardzo ciekawy świata, pragnący poznawać go razem ze swoim przewodnikiem.
Toller kocha wodę! I to szczególnie warto mieć na uwadze. Nie przepuści kałużom. Mokry, zmęczony Toller to szczęśliwy Toller i jego opiekun powinien się z tym pogodzić.
zdjęcie: archiwum hodowcy Katarzyny Chrobak – hodowla Z Tarninowego Wzgórza
Grupa FCI: VIII aportery, płochacze i psy dowodne; sekcja 1 - aportery
Kraj pochodzenia: Kanada (Nowa Szkocja)
Użytkowanie: Pies biega, skacze, bawi się wzdłuż linii brzegowej obserwując stado kaczek, od czasu do czasu znika z pola widzenia, po czym szybko pojawia się ponownie, wspomagany przez ukrytego myśliwego, który rzuca mu patyki lub piłkę. Bawiący się pies wzbudza zainteresowanie pływających z dala od brzegu kaczek, które są wypłaszane w zasięgu strzału. Następnie pies jest wysyłany w celu odnalezienia martwego lub rannego ptaka.
Aktywność: duża (ocena: 5)
Plusy: bardzo inteligentny, radosny, łatwy w układaniu, lubi współpracować z człowiekiem, ciekawy świata, odporny na różne warunki pogodowe, nie jest zbyt szczekliwy
Potencjalne minusy: wrażliwy, potrzebuje bardzo starannej socjalizacji, może się szybko nudzić, nie przepuści kałużom na spacerze, niektóre osobniki wydają charakterystyczny dla tej rasy „krzyk”, gdy się ekscytują
Podatność na pracę z człowiekiem: bardzo dobra (ocena: 5)
Czego wymaga praca z psem?: urozmaiconych zajęć, cierpliwości, elastyczności, braku presji (to psy wrażliwe, więc nic na siłę), atrakcyjnych sesji treningowych
Co kochają te psy?: Aportowanie, wodę w każdej postaci, pływanie, zabawę... W zasadzie kochają każdą formę aktywności i pracę z człowiekiem
Rasa pierwotna: nie
Socjalność: wysoka (ocena: 5)
Wymagane czesanie: tak (ocena: 4)
Wysokość w kłębie: u psa powyżej 18 miesięcy wynosi 48-51 cm, suki powyżej 18 miesięcy wynosi 45-48 cm. 2,5 cm powyżej lub poniżej idealnej wysokości stanowi dopuszczalne odchylenie.