Pinczer miniaturowy

classic-blue

Krótka historia rasy

Historia pinczera miniaturowego sięga obszaru Niemiec. Hodowcy, którzy zajmowali się pinczerami średnimi, zaczęli wybierać celowo do rozrodu najmniejsze psy. Takie postępowanie przyczyniło się do powstania rasy pinczer miniaturowy. 

Rozgłos rasie pinczer miniaturowy przyniósł XX wiek. Księga hodowli z 1925 roku potwierdza już 1300 wpisów. Na przełomie XIX i XX w. powstał w Niemczech klub miłośników pinczera. W XX wieku, w okresie przedwojennym, rasa ta trafiła do Stanów Zjednoczonych i bardzo szybko stała się popularna. Pinczery miniaturowe zaczęto z czasem nazywać także ratlerkami.

Do czego rasa została wyhodowana?

Pinczer miniaturowy to jedna z najmniejszych ras psa domowego. Pinczery, zanim jeszcze powstała rasa miniaturowa, bardzo dobrze sprawdzały się w pracy z człowiekiem od wieków. Świetnie łapały szczury, czy też myszy. Pinczer miniaturowy również przejął precyzję w łapaniu gryzoni. Przywiązany do swojego opiekuna, a mniej ufny do obcych ludzi, sprawdza się nie tylko jako pies do towarzystwa, ale i jako stróż. Jest bardzo czujny.

Jaki jest pinczer miniaturowy?

To bardzo energiczny, pogodny i aktywny pies o zdecydowanym charakterze. Ten mały, żywiołowy czworonóg kocha pracę z człowiekiem. Jest bardzo inteligentny. Uwielbia ruch. Bardzo lubi długie spacery na świeżym powietrzu ze swoim przewodnikiem. Sprawdza się też w różnego rodzaju sportach, coraz częściej widzimy go w agility, czy też w noseworku.

Do czego ten pies się nie nadaje?

Pinczer miniaturowy ma bardzo silny instynkt łowiecki i bardzo chętnie poluje na szczury, dlatego nie nadaje się do życia pod jednym dachem z małymi gryzoniami. Nie będzie też dobrze czuł się sam w domu przez dłuższy czas, dlatego nie nadaje się do życia z osobą bardzo zapracowaną, która wraca późnymi wieczorami.

Warto zwrócić uwagę na…

To przyjacielskie psy, które odnajdą się w życiu rodzinnym. Jeśli ratlerek ma trafić do domu z dziećmi, to lepiej, żeby były to już dzieci starsze, nauczone odpowiedniego podejścia do psa, a nie maluszki, z uwagi na jego szybkość, zaborczość i zdecydowany charakter. Pinczery nie lubią zostawać na długo same w domu. Rasa ta bardzo przywiązuje się do jednego przewodnika. Osoba ta powinna kierować się konsekwencją w wychowaniu pinczera miniaturowego od szczenięctwa. Pinczery lubią ciepło, które szczególnie trzeba im zapewnić zimową porą – dobrze jest psa ubierać na spacery, aby się nie przeziębiał.

Grupa FCI: Grupa II – pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła; sekcja 1.1 pinczery

Kraj pochodzenia: Niemcy

Użytkowanie: pies stróżujący i pies towarzyszący

Aktywność: duża (ocena: 5)

Plusy: pogodny, przyjacielski, bardzo inteligentny

Potencjalne minusy: szczekliwość, zaborczość; jest dość pobudliwy

Podatność na pracę z człowiekiem: bardzo dobra (ocena: 5)

Czego wymaga praca z psem?: Dużej konsekwencji, aby nie dochodziło do zachowań niepożądanych np. wymuszania przez warczenie, szczekanie

Co kochają te psy?: Ruch, aktywne spacery, pracę z człowiekiem, pinczer miniaturowy chętnie będzie rozwiązywał przeróżne zadania

Rasa pierwotna: Nie

Socjalność: Duża (ocena: 4)

Wymagane czesanie: Tak (ocena: 3)

Wysokość w kłębie: psy i suki 25 do 30 cm

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
newsletter
Proszę czekać