Owczarek kaukaski

Owczarki kaukaskie – piękne, dumne, ale… nie dla każdego!

Krótka historia rasy

Owczarka kaukaskiego uważa się za potomka dużych, dawnych psów z Kaukazu. Określenie „kaukaski” zdaje się wskazywać na okręg, z którego ta rasa pochodzi, a dokładniej rejon Gruzji, Armenii i Azejberdżanu. Nie jest to jednak do końca zgodne z rzeczywistością, bo w istocie obszar występowania psów tego typu był o wiele większy i obejmował góry Anatolii na zachodzie i niziny Kazachstanu i Turkmenii na północy i wschodzie. Historia podaje jednak, że rozwój rasy odbywał się nie tylko drogą naturalnej selekcji, ale i przez celową pracę hodowlaną ludów z Kaukazu.

Bardziej nowoczesną pracę hodowlaną zaczęto w dwudziestych latach XX wieku – w dawnym Związku Radzieckim. Wyhodowano silnego, odpornego na trudne warunki, stróżującego, niezależnego i pewnego siebie psa. Pierwszy wzorzec rasy zatwierdzono jednak dopiero w 1984 roku.

Warto też podkreślić, że z czasem rasa zaczęła występować w dwóch odmianach, jeśli chodzi o ich budowę: lżejszej i ciężkiej, jak również w trzech odmianach, jeśli chodzi o ich szatę: krótkowłosej, długowłosej i pośredniej.

Do czego rasa została wyhodowana?

Rasa ta miała pilnować owiec na halach. Miała być odporna na przeróżne warunki. Owczarek kaukaski miał nie tylko przeganiać, ale i zabijać intruzów, chcących podchodzić do owiec. Pies ten ma więc mocno rozwinięty popęd do obrony, nie toleruje obcych na swoim terenie, a także jest przyzwyczajony do samodzielnego działania.

Jaki jest owczarek kaukaski?

Owczarek kaukaski jest pewnym siebie, nieustraszonym i niezależnym psem. Jest oddany swojemu przewodnikowi (to pies „jednego pana”) i bardzo dobrze pełni obowiązki stróża. Wobec obcych jest bardzo nieufny. To pies nieustępliwy. Mimo większej wagi, jest bardzo szybki i zwinny. Potrafi zaatakować bez ostrzeżenia, co trzeba mieć na uwadze. Dobrze poprowadzony może być naprawdę zrównoważonym domownikiem.

Do czego ten pies się nie nadaje?

Kaukazy mają duże poczucie własności terenu, więc nie nadają się do trzymania ich w mieszkaniach w bloku. Nie są to psy dla każdego, nie nadają się do życia z ludźmi, który nie są w pełni świadomi rasy.

Warto zwrócić uwagę na…

Ta rasa potrzebuje naprawdę doświadczonego przewodnika. Owczarek kaukaski to na pewno nie jest „słodki miś”, jak często się go określa, patrząc na jego „puchaty” wygląd, ale to pies, który może kogoś nagle zaatakować, nie wysyłając sygnałów uspokajających. Na kaukaza powinna zdecydować się osoba doświadczona i świadoma rasy, która zadba o prawidłową socjalizację oraz dobre szkolenie psa i wychowa go na spokojnego, nieuciążliwego członka rodziny. Jednak przewodnik dla kaukaza jest tylko jeden! Przy odpowiedzialnym przewodniku, może on stać się naprawdę zrównoważonym psem. Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to rasa, która może być niebezpieczna dla człowieka, więc nie jest dobrym pomysłem brać do domu kaukaza, jeśli to ma być czyjś pierwszy pies.

Należy też mieć cały czas z tyłu głowy, że choć kaukaz może być miły dla swojej rodziny, to jest w nim spora nieufność wobec obcych. Odpowiedzialny, świadomy tej rasy opiekun, będzie wiedział, że trzeba okazać kaukazowi dużo miłości i czułości od szczenięcych lat, zadbać o dobre relacje z ludźmi w rodzinie i wśród przyjaciół (dobrze jest, aby kaukaz od szczeniaka otaczał się dobrymi, spokojnymi ludźmi, którzy nie będą go pobudzali do agresji – psy te mają doskonałą pamięć), ale i być jednocześnie bardzo konsekwentnym w szkoleniu.

Zdjęcie: hodowla Imperial Eriador

Grupa FCI: Grupa II – pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła, sekcja 2.2 molosy typu górskiego

Kraj pochodzenia: dawny Związek Radziecki

Użytkowanie: pies stróżujący

Aktywność: Duża (ocena: 5)

Plusy: dobrze poprowadzony może być opanowany i zrównoważony; w świadomej rasy rodzinie – przyjacielski

Potencjalne minusy: nieufność wobec obcych; nieustępliwość; może zaatakować bez ostrzeżenia; nie wysyła raczej sygnałów uspokajających, co robi się niebezpieczne; może podbiec i skoczyć do szyi; cięty

Podatność na pracę z człowiekiem: oddany doświadczonemu przewodnikowi, będzie z nim dobrze pracował (ocena: 4)

Czego wymaga praca z psem?: Ważne, aby pracowała z owczarkiem kaukaskim osoba doświadczona i świadoma rasy.

Co kochają te psy?: doskonale pełnią obowiązki stróża

Rasa pierwotna: Nie

Socjalność: Średnia (ocena: 3)

Wymagane czesanie: Tak (ocena: 5)

Wysokość w kłębie: pożądana u psów – 72-75 cm (minimalna 68 cm), u suk – 67-70 cm (minimalna 64 cm)

Wpisy dotyczące rasy:

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
newsletter
Proszę czekać