Golden Retriever
Krótka historia rasy
Golden retriever, czyli złoty aporter, to rasa wyhodowana w Wielkiej Brytanii, a konkretnie w Szkocji pod koniec XIX wieku. Wg źródeł jej twórcą był lord Tweedmouth, który w swojej posiadłości Guisachan House w Inverness-shire skrzyżował swojego żółtego samca black wavy coated retrievera Nousa z suką rasy tweed water spaniel Bellą. Z tego krycia pojawiły się na świecie szczeniaki, które stały się fundamentem, na którym zbudowano rasę, nazwaną później właśnie „golden retriever”.
Do czego rasa została wyhodowana?
Golden retriever to pies myśliwski, ale nie polujący na zwierzynę, nie goniący jej, tylko ją przynoszący. Rasa została wyhodowana do przynoszenia postrzelonych ptaków, zarówno z lądu, jak i z wody. Golden retriever jest więc dobrym obserwatorem. Na polowaniu powinien spokojnie obserwować zwierzynę, odszukać na polecenie po strzale i przynieść. Goldeny mają delikatny chwyt, dzięki czemu potrafią przynosić zwierzynę w nienaruszonym stanie. Oprócz ptaków są w stanie przynieść także większą i cięższą zwierzynę np. lisa.
Obecnie mało jest w Polsce goldenów, które noszą zwierzynę. Dobrze jest jednak zapewnić tej rasie możliwość aportowania. Dlatego dla golden retrievera bardzo dobrym sportem będzie dummy (sztuczny aport).
Jaki jest golden retriever?
Golden jest psem bardzo inteligentnym, o żywym temperamencie, obdarzony wrodzoną zdolnością do pracy i ciekawym świata. Szybko się uczy, zarówno pożądanych, jak i niepożądanych zachowań. Dlatego przewodnik goldena musi być bardzo czujny, podjąć z nim szkolenie od szczeniaka i poprowadzić psa we właściwym kierunku. Golden retriever wymaga konsekwencji w szkoleniu metodą pozytywnego wzmocnienia, cierpliwości ze strony opiekuna, odpowiedniej motywacji. Psy inteligentne mogą być bowiem i uparte, chcące postawić na tym, co im się opłaca. Jednak dobrze poprowadzony golden retriever będzie mógł działać ze swoim opiekunem na wielu polach. To pies, który z natury lubi współpracować z człowiekiem, jest bardzo towarzyski i radosny. Sprawdzi się nie tylko w dummy, ale także m. in. w: obedience, tropieniu, noseworku, a czasem nawet i w agility (jeśli zachowa odpowiednią wagę). Ma doskonały węch, dlatego sprawdza się także w szukaniu narkotyków, czy osób zaginionych.
Aporter, pasjonat pływania, ratownik, sportowiec, przewodnik osób niewidomych… To bardzo wszechstronny pies. Rasa ta jest szkolona także do roli dogoterapeuty, gdyż psy te są cierpliwe wobec dzieci, towarzyskie i przyjacielskie. Oczywiście ważna jest odpowiednia socjalizacja, gdyż mitem jest, że golden nigdy nie użyje zębów wobec dziecka, czy innego członka rodziny. Jak każdego psa, trzeba nauczyć goldena inhibicji gryzienia.
Do czego ten pies się nie nadaje?
Na pewno nie są to psy, które trzyma się w ogrodzie, aby broniły domu. Nie nadają się do kojca na dworze! Golden potrzebuje towarzystwa człowieka. Jest wierny i oddany swojej rodzinie. Pójdzie wszędzie tam, gdzie jego przewodnik. Dla goldena ważne jest bycie blisko tych, których pokochał. I stąd dobrze wypocznie nawet w małym M2, byle mógł odpoczywać u boku ukochanych ludzi. Trzeba mu tylko koniecznie zapewnić sporo zajęć męczących psi umysł i odpowiednią dawkę ruchu na dworze. To pies, który kocha coś robić razem z człowiekiem!
Warto zwrócić uwagę na…
Oczywiście, jak przy każdej rasie, warto pamiętać także o cechach osobniczych. Jedne goldeny mogą być nieco bardziej wrażliwe, inne bardziej pewne siebie. Jedne spokojniejsze, inne wulkanem energii. Przy wyborze szczeniaka nie warto więc kierować się wyglądem, ale zaufać hodowcy w wyborze psa odpowiedniego dla danych opiekunów, czy też do pracy, do której pies ma być docelowo przeznaczony. Żaden dobry hodowca nie wyda psa tej rasy „dla dziecka”. Choć te psy kochają dzieci, to jak każdy pies potrzebują odpowiedniego wychowania przez osobę dorosłą. Nie ma psów „dla dzieci” – są jedynie rasy, które bardziej mogą sprawdzić się przy dzieciach. Jednak przewodnikiem psa zawsze musi być osoba dorosła. Golden retriever to nie „słodki pluszowy miś”, ale pies myśliwski, mający swoje instynkty i popędy, wymagający socjalizacji, szkolenia i dobrego poprowadzenia.
Zdjęcie: Grzegorz Kozłowski Photography
Grupa FCI: Grupa VIII - aportery, płochacze i psy dowodne; sekcja 1 - aportery
Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Użytkowanie: pies myśliwski
Aktywność: Duża (ocena: 5)
Plusy: bardzo inteligentny, radosny, wszechstronny, empatyczny, przyjazny, szybko się uczy, lubi współpracować z człowiekiem, towarzyski
Potencjalne minusy: bywa uparty, ma tendencje do wymuszania jedzenia, ciekawski, nie przepuści kałużom
Podatność na pracę z człowiekiem: bardzo dobra (ocena: 5)
Czego wymaga praca z psem?: Konsekwencji w szkoleniu, stawiania granic, cierpliwości opiekuna i czasu
Co kochają te psy?: Aportowanie, wodę, spacery, pracę nosem, zabawę, kontakt z ludźmi i innymi psami
Rasa pierwotna: Nie
Socjalność: Wysoka (ocena: 5)
Wymagane czesanie: Tak (ocena: 4)
Wysokość w kłębie: Samica: 51–56 cm, Samiec: 56–61 cm