Mops

Mops – kompan idealny? O uroczych, małych łasuchach

Krótka historia rasy

Istnieje wiele spekulacji, co do pochodzenia tej rasy. Ogólnie przyjęło się, że pochodzi ona ze Wschodu. Za kraj pochodzenia mopsa oficjalnie uznano Chiny,  gdzie psy o krótkich nosach zawsze były doceniane. Psy tej rasy trafiły do Europy dzięki holenderskim żeglarzom. W XVI w. znalazł w Holandii wielu miłośników. Kiedy Wilhelm II Orański objął panowanie, mops trafił do Wielkiej Brytanii. W Polsce mopsy pojawiły się w XVIII wieku.

Do czego rasa została wyhodowana?

Mops został wyhodowany jako pies do towarzystwa.

Jaki jest mops?

Mops to pies, którego wyróżnia wielki urok osobisty. Te małe psy są dostojne i inteligentne. Mopsy są rozkosznymi i wesołymi pieskami. Mają zrównoważony charakter. Zasadniczo nie wykazują agresji ani do ludzi, ani do innych zwierząt. Dobrze dogadają się z kotami w domu. Mopsiki są odważne i ciekawe świata. Lubią spacerować z człowiekiem i odkrywać nowe miejsca, więc warto zabierać je często w różne, ciekawe tereny. Jest to rasa bardzo uczuciowa, wrażliwa i pamiętliwa. Bardzo przywiązują się do swojego przewodnika i obdarzają go dużym uczuciem. O ich wrażliwości trzeba pamiętać szczególnie podczas szkolenia – musi być ono łagodne, konsekwentne, cierpliwe i pozytywne.

Mopsy bardzo dobrze dogadają się z dziećmi w rodzinie. Te małe psy kochają pieszczoty, zabawę. Trzeba tylko pamiętać, że opiekunem psa zawsze musi być osoba dorosła.

Do czego ten pies się nie nadaje?

Mops na pewno nie nadaje się do obrony. Choć mops jest aktywny, nie dla niego długodystansowe biegi. Sportowcem raczej nie będzie.

Warto zwrócić uwagę na…

Trzeba uważać, aby nie przekarmić mopsa. Ogólnie mają ogromny apetyt i zrobią wszystko, aby dostawać smakołyki. Tak, mopsy to łasuchy!

Warto też wziąć sobie do serca, że mopsy są aktywne. Mitem jest, że wystarczy im kanapa. To nie są leniuchy. Uwielbiają spacery i zabawy w terenie. Trzeba jedynie uważać w upały, bo mopsy mogą źle je znosić z racji tego, że mają mocno skrócony pyszczek.

Zdjęcie: Joanna Świniarska

Grupa FCI: Grupa IX – psy ozdobne i do towarzystwa; sekcja 11 – małe molosowate

Kraj pochodzenia: Chiny (patronat: Wielka Brytania)

Użytkowanie: pies do towarzystwa

Aktywność: Duża (ocena: 4)

Plusy: inteligentny, wesoły, dogaduje się dobrze z ludźmi i zwierzętami

Potencjalne minusy: chrapanie, upartość, pamiętliwość, mocno linieje przez cały rok

Podatność na pracę z człowiekiem: dobra (ocena: 4)

Czego wymaga praca z psem?: Łagodności wobec mopsa i cierpliwości – to wrażliwe psy. Przydatna jest też konsekwencja w pracy.

Co kochają te psy?: Towarzystwo ukochanych ludzi. Spacery z człowiekiem, odkrywanie świata i zabawę.

Rasa pierwotna: Nie

Socjalność: Duża (ocena: 5)

Wymagane czesanie: Tak (ocena: 4)

Wysokość w kłębie: obecny wzorzec nie precyzuje; wcześniej pies 30-36 cm,

Wpisy dotyczące rasy:

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
newsletter
Proszę czekać