Owczarek niemiecki

classic-blue

Krótka historia rasy

Jak czytamy w krótkim rysie historycznym we wzorcu FCI, zgodnie z oficjalną dokumentacją „Verein für Deutsche Schäferhunde (SV) e.V.” (Stowarzyszenie Owczarka Niemieckiego, w skrócie „SV”), z siedzibą w Augsburgu, w Niemczech, członek Verband für das Deutsche Hundewesen (VDH), jest depozytariuszem wzorca owczarka niemieckiego. Wzorzec ten, powstały na podstawie propozycji, których autorami byli A.Meyer i Max von Stephanitz, przyjęty został na pierwszym Zgromadzeniu Ogólnym SV we Frankfurcie nad Menem 20 września 1899 roku. Kolejne zmiany wprowadzone zostały na 6 Zgromadzeniu 28 lipca 1901 roku, 23 Zgromadzeniu 17 września 1909 roku w Kolonii, posiedzeniu Komitetu Wykonawczego (Zarządu) i Komitetu Doradczego w Wiesbaden 5 września 1930 roku, oraz na posiedzeniu Komisji Hodowlanej i Komitetu Wykonawczego 25 marca 1961. Wszystkie te zmiany zaakceptowane zostały na zjeździe Światowej Unii Klubów Owczarka Niemieckiego (WUSV) 30 sierpnia 1976 roku. Dodatkowe zmiany wprowadzone zostały na mocy delegacji ustawowej poprzez Komitet Wykonawczy i Komitet Doradczy w dniach 23 i 24 marca 1991 roku i na mocy Konwencji Federalnej w dniach 25 maja 1997 oraz 31 maja i 1 czerwca 2008. Planowa hodowla owczarka niemieckiego rozpoczęła się w roku 1899, po utworzeniu SV, przy wykorzystaniu rozmaitych istniejących wówczas psów owczarskich ze Środkowych i Południowych Niemiec. Jej celem było uzyskanie doskonałego psa użytkowego. Dlatego już pierwszy wzorzec opisywał nie tylko wygląd, ale i cechy użytkowe psa.

Pierwsze owczarki niemieckie pojawiły się w Polsce jeszcze przed II wojną światową, jednak hodowla tej rasy rozwinęła się w naszym kraju w latach 60. XX wieku.

Owczarek niemiecki występuje obecnie w odmianie krótkowłosej i długowłosej. Odmiana długowłosa została uznana przez FCI od początku roku 2011.

Do czego rasa została wyhodowana?

Początkowo pies zaganiający, pomagający przy wypasie stad. Później i pies stróżujący. Obecnie jest wszechstronnym psem użytkowym, pasterskim, służbowym. To psy stworzone do pracy.

Jaki jest owczarek niemiecki?

To pies, który powinien być zrównoważony, oddany opiekunowi. Jest bardzo czujny, pewny siebie i chętny do pracy. Obecność człowieka jest potrzebna, aby pies prawidłowo się rozwijał. Owczarek niemiecki jest łagodny z charakteru, o ile się go nie będzie prowokować. Wszystkie wymienione cechy w połączeniu z odwagą, ciętością oraz twardością charakteru czynią z owczarka niemieckiego dobrego psa do towarzystwa, stróża, psa policyjnego, pasterskiego i obrońcę.

Do czego ten pies się nie nadaje?

Owczarek niemiecki to nie jest pies, którego można zostawić samemu sobie. Potrzebuje opiekuna, który nie zostawi go samego na kilkanaście godzin do pilnowania, ale który będzie budził u psa odpowiedni autorytet i będzie mu przewodnikiem, z którym będzie mógł pracować. Budzenie autorytetu nie oznacza jednak wykorzystywania wobec niego ostrych metod. Owczarki trzeba pozytywnie motywować, pracować z odpowiednią intonacją w głosie, ale nie używać siły, bo mogą szybko stracić zaufanie. Autorytet u owczarka trzeba wypracować konsekwencją, cierpliwością i za pomocą pozytywnych wzmocnień. Należy też zapewnić tej rasie jak najszybszą, odpowiednią socjalizację.

Warto zwrócić uwagę na…

Owczarki niemieckie są ruchliwe, aktywne. Należy zadbać o codzienne zaspokojenie tych potrzeb. Opiekun tej rasy najlepiej powinien tryskać energią i być chętny do wspólnej pracy z psem. Czasami ludzie, biorąc owczarka niemieckiego, zapominają, że to są psy, które źle znoszą samotność. Owszem są dobrymi stróżami, ale potrzebują kontaktu z człowiekiem, są bardzo lojalne i przywiązane. Trzeba im zapewniać zarówno ruch, jak i pracę umysłową.

Grupa FCI: Grupa I - psy pasterskie i zaganiające; sekcja 1 – psy pasterskie

Kraj pochodzenia: Niemcy

Użytkowanie: wszechstronny pies użytkowy, pasterski i służbowy

Aktywność: duża (ocena: 5)

Plusy: inteligentny, podatny na szkolenie, szybko się uczy, oddany opiekunowi

Potencjalne minusy: cięty, dość hałaśliwy

Podatność na pracę z człowiekiem: bardzo dobra (ocena: 5)

Czego wymaga praca z psem?: Konsekwencji w szkoleniu. Opiekun powinien pozytywnie motywować psa. Owczarek jest chętny do pracy, więc trzeba mieć czas na treningi z psem. Dobrze sprawdzi się na szkoleniach różnego typu, jak i w sportach

Co kochają te psy?: Ruch, aktywność, pracę z człowiekiem, zabawę szarpakiem

Rasa pierwotna: Nie

Socjalność: Duża (ocena: 5)

Wymagane czesanie: Tak (ocena: 5)

Wysokość w kłębie: psy 60-65 cm; suki 55-60 cm

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
newsletter
Proszę czekać