Chart afgański

Charty, praca z chartami. Takie dobre wspomnienia……

Chart afgański – krótka historia rasy

Chart afgański pochodzi z gór Afganistanu. To bardzo stara rasa, istniejąca prawdopodobnie już 4 tysiące lat przed naszą Erą. Istnieje hipoteza, że ta dumna, piękna rasa, trafiła do Afganistanu z Persji, dzięki kupcom. Jak podaje wzorzec FCI, „pierwsze charty afgańskie pojawiły się w Wielkiej Brytanii na początku XX wieku; jeden z nich, o imieniu Zardin w wielkim stylu wygrał w roku 1907 wystawę w londyńskim Crystal Palce”. Wielka Brytania objęła tę rasę patronatem. Na podstawie wyglądu Zardina w 1912 roku został opracowany pierwszy wzorzec rasy, który zmieniał się na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Do czego rasa została wyhodowana?

Z pochodzenia pies myśliwski. Charty afgańskie początkowo pomagały przy polowaniu m.in. na antylopy i zające. Pilnowały także ludzkich osad. Od chartów wymagano, aby samodzielnie pracowały w terenie. Obecnie elegancki i dumny chart afgański pełni głównie rolę psa wystawowego, ale nie można zapominać o tym, że wymaga sporej dawki ruchu i ma bardzo silny instynkt pogoni.

Jaki jest chart afgański?

To dumny pies, wysoko noszący głowę o pięknej, długiej jedwabistej sierści. Jest jednym z najpopularniejszych chartów, bardzo często widywany na wystawach i zdobywający niejednokrotnie bardzo wysokie miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że chociaż dzisiaj stał się głównie psem wystawowym, to jednak z pochodzenia jest psem myśliwskim, który będzie gonił zwierzynę, jeśli tylko nadarzy się ku temu okazja. W stosunku do obcych ludzi może być nieufny. Wrażliwy, inteligentny, czasami i uparty. Nie jest łatwy w szkoleniu ze względu na swą niezależność i spryt, dlatego trzeba znaleźć odpowiednią motywację i być konsekwentnym. Chart jest inteligentny i dobrze wie, czego się od niego oczekuje, ale trzeba znaleźć do niego „drogę”. To żywiołowy pies, który potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu. Przywiązuje się do opiekuna, choć na pierwszy rzut oka może nie dać tego po sobie znać. Nie jest nachalny. Zajęcia męczące psi umysł, czy różnego rodzaju sporty, będą wspaniałą okazją do budowania pięknej relacji na linii chart-opiekun.

Do czego ten pies się nie nadaje?

Nie nadaje się do domu, w który będzie się od niego wymagało bezwzględnego posłuszeństwa i nie okaże się mu cierpliwości. Nie nadaje się też do tego, aby leżeć całymi dniami na kanapie, bo afgan bardzo kocha ruch. Chart afgański jest rasą wymagającą. Jest niezależny, samodzielny, poznają się na nim prawdziwi miłośnicy tej rasy, którzy będą wiedzieli, jak sprawić, by afgan wiódł szczęśliwe życie.

Warto zwrócić uwagę na…

Chart afgański jest energiczny, aktywny. Będzie wspaniałym towarzyszem osób, które wiodą aktywny tryb życia. Niech nie zwiedzie nas jego dumny, nieprzystępny wygląd. Ta wrażliwa rasa potrzebuje obecności człowieka i dobrej relacji z nim. Warto też zwrócić uwagę na to, że afgan wymaga szczególnej pielęgnacji długiej sierści. Trzeba poświęcić na to czas.

Grupa FCI: Grupa X – charty; sekcja 1 – charty długowłose lub półdługowłose

Kraj pochodzenia: Afganistan; patronat – Wielka Brytania

Użytkowanie: chart

Aktywność: duża (ocena: 5)

Plusy: inteligentny, pięknie się prezentuje, sprytny, oddany opiekunom, ale nie jest nachalny

Potencjalne minusy: bywa uparty, nie jest łatwy w szkoleniu ze względu na swoją niezależność, silny instynkt pogoni

Podatność na pracę z człowiekiem: średnia (ocena: 3)

Czego wymaga praca z psem?: Cierpliwości, łagodności i konsekwencji, dobrej relacji z psem i odpowiedniej motywacji

Co kochają te psy?: Kochają ruch

Rasa pierwotna: Tak

Socjalność: Duża (ocena: 4)

Wymagane czesanie: tak, wymaga szczególnej pielęgnacji ze względu na długą, jedwabistą sierść (ocena: 5)

Wysokość w kłębie: psy 68-74 cm; suki 63-69 cm

Wpisy dotyczące rasy:

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
newsletter
Proszę czekać