Czym jest oznaczanie w ratownictwie

Czym jest oznaczanie w ratownictwie

Oznaczanie w ratownictwie jest to wyuczony sygnał, który pies daje przewodnikowi po odnalezieniu tego, do czego został wyszkolony. W przypadku psów ratowniczych jest to sygnał, który dają po odnalezieniu osoby w wyznaczonym do przeszukania terenie.

Jest niezbędną i podstawową formą komunikacji pomiędzy przewodnikiem a psem.

Sygnał ten, musi być czytelny we wszystkich warunkach pogodowych i terenowych, ponieważ warunki w których przyjdzie nam pracować będą się różnić. Na przykład przewodnik musi być w stanie rozpoznać oznaczanie w nocy, kiedy pies może być mniej widoczny lub niewidoczny wcale. Oznaczanie musi być czytelne również wtedy kiedy jest hałas podczas silnego wiatru czy podczas dużego deszczu. Wielu przewodników i szkoleniowców uznaje tylko jeden typ oznaczania, a ich wybór poparty jest latami doświadczeń w pracy ratowniczej. Często metoda oznaczania dobierana jest też do pracy jaką pies będzie wykonywał

Na przykład psy terenowe, które często wychodzą daleko od przewodnika, lepiej sprawdzają się kiedy są psami meldującymi lub rolkowymi ponieważ w rozległych obszarach górzystych i leśnych, może sprawić nam trudność usłyszenie  psa na dużym dystansie. Przewodnik nie tylko musi usłyszeć szczekanie, ale musi też określić kierunek z którego pochodzi dźwięk. Dlatego szczekanie przy pozorancie/zaginionym, często lepiej się sprawdza na mniejszych terenach lub gruzowiskach. Bez względu na to jaki typ oznaczania wybierzemy i jakie mamy poglądy, doświadczenie pokazuje mi, że najlepszym wyborem jest takie oznaczanie jakie pies najbardziej lubi robić i jest dla niego naturalne.

Pamiętaj, że pies będzie musiał go użyć podczas akcji poszukiwawczej kiedy będzie wyczerpany, sfrustrowany lub w niekorzystnych warunkach.

Oznaczaniem może być szczekanie przy pozorancie, może nim być szczekanie do przewodnika lub przynoszenie bringsela (obiekt przymocowany do obroży psa, który chwyta w pysk jako sygnał odnalezienia ) może nim być tzw body bang, kiedy pies uderza w jakąś część ciała przewodnika, pociąga za określony przedmiot, lub pociąga za jakąś część ubrania przewodnika. Bez względu na to jaki typ oznaczania wybierzemy, bardzo ważne jest aby przewodnik psa ratowniczego zdecydował jaki typ oznaczania będzie chciał używać w pracy ratowniczej. Pozwoli nam to zredukować błędy szkoleniowe oraz wytyczyć odpowiednią drogę szkoleniową.

Dobrze jest aby pies wcześniej poznał elementy oznaczania, zanim zostanie postawiony przed treningiem gdzie będziemy łączyć lokalizację zapachu z oznaczaniem. W ten sposób pies nie będzie się uczył równocześnie dwóch rzeczy w tym samym czasie, co często dla młodych, niedoświadczonych psów jest dużym problemem, powodującym frustrację i załamanie treningu.

 

 

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • HolistaPets Arthro Junior HolistaPets Arthro Junior 200g
  69,00  64,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 64,00 .


  Zobacz
 • Piłka dla psa ChuckIt Ultra Piłka dla psa ChuckIt Ultra 6cm
  26,00 

  Zobacz
 • DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3 KG DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3KG
  125,50  99,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 99,00 .


  Zobacz
 • Trenerki ze żwaczem Trenerki ze żwaczem Sport Up! 300g
  11,99 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Hybryda psa i wilka – zagrożenie dla dzikich Karpat Południowych?
06/11/2023
Piotr Cywicki
newsletter
Proszę czekać