Skandynawskie testy mentalne

28/03/2023
Skandynawskie testy mentalne

Dlaczego w Skandynawii podczas testów mentalnych psów przebieramy się za duchy? Co weryfikuje test poziomu aktywności? Dlaczego skandynawskie testy mentalne przeprowadzane są wyłącznie przez certyfikowany zespół sędziów i pozorantów? Odpowiedzi na powyższe pytania, a także wiele innych ciekawostek znajdziecie w moim kolejnym artykule o psach w krainie Wikingów.

Wspieraj Autora na Patronite

Skandynawskie testy mentalne to najbardziej wnikliwe i najlepiej przygotowane testy mentalne dla psów z jakimi kiedykolwiek się spotkałam.

Ich historia sięga lat 40-tych ubiegłego wieku, kiedy to w wojskowym ośrodku szkolenia psów w Szwecji rozpoczęto przeprowadzanie prób umiejętności psów. Powodem powstania testów były oczywiście pieniądze. Armia chciała w stworzyć własną hodowlę psów, które w jak najkrótszym czasie mogłaby przygotować do konkretnych zadań. W tym celu rozpoczęto testowanie i selekcjonowanie czworonogów.

Zobacz naszą ofertę

Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
BALTICA Senior Vitality średnie i duże rasy 15kg

BALTICA Senior Vitality średnie i duże rasy 15kg

Karma dla psów starszych

Promocja!
Delcon Senior 12kg

Delcon Senior 12kg

Sucha karma dla starszych, mniej aktywnych psów

299,50  275,00 

20 lat później SBK, czyli Szwedzki Klub Psów Użytkowych wprowadził możliwość testowania psów cywilnych, a w roku 1979 pojawiła się pierwsza oficjalna instrukcja przeprowadzania testów mentalnych.
Jak widzicie szwedzkie testy mentalne mają już ponad 80 lat. Prace nad ich doskonaleniem jednak wciąż trwają. Co 2 lata szwedzcy specjaliści organizują konferencje, podczas których analizują rezultaty przeprowadzanych prób i zastanawiają się, w jaki sposób można jeszcze bardziej udoskonalić testy.

Moja fascynacja testami mentalnymi psów rozpoczęła się w Polsce, gdzie miałam okazję poznać i pracować z bardzo doświadczonym szwedzkim sędzią. Po przeprowadzeniu się do Norwegii nawiązałam kontakt z Norweskim Klubem Kynologicznym NKK oraz ukończyłam kurs pozoranta testów mentalnych. Uczyłam się również testowania psów pod okiem norweskich policjantów. Brałam udział w organizacji wielu testów mentalnych, ale najciekawszym doświadczeniem było przetestowanie swoich prywatnych psów. Materiał filmowy z tych testów, będę dla Was analizować podczas webinaru Skandynawskie Testy Mentalne już 17 kwietnia.

Norwedzy we współpracy ze Szwedami wprowadzili testy mentalne do swojego kraju. Wszystkie zasady przeprowadzania testów są bardzo dokładnie opisane. Rozmiar i rodzaj zabawki, sposób przemieszczania się pozorantów oraz ich ubiór, czas przeprowadzania prób, a nawet kierunek wiatru są dokładnie spisane i rozrysowane w instrukcji. Jest to ważne ze względu na standaryzację testów. Każda próba ma być przeprowadzana jednakowo dla każdego psa, niezależnie od tego czy jest to Rottweiler czy Border Collie.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

W Norwegii przeprowadzamy 3 rodzaje testów: Karaktertest, Mentalbeskrivelse Hund oraz Funksjonsanalyse.

Skandynawskie testy mentalne duchy

Karaktertest jest krótkim testem, który ma sprawdzić czy pies jest mentalnie przygotowany do poradzenia sobie z wyzwaniami codziennego życia.

Składa się z 5 momentów, a podejść może do niego każdy pies, który ukończył 10 miesięcy życia.

Mentalbeskrivelse Hund to próba, która ma na celu opis mentalny psa.

Składa się z 10 momentów, między innymi próby poziomu aktywności, czy jak niektórzy ją nazywają, próby pasywności. Jest to czwarty z kolei moment, który wydaje się bardzo prosty, a wręcz nudny. Zadaniem przewodnika jest spokojne stanie w określonym miejscu przez 3 minuty. Pies pozostaje na smyczy, którą trzyma przewodnik. Sędziowie obserwują zachowanie czworonoga i jego poziom aktywności. Próba pasywności nie bez powodu została umiejscowiona tuż po bardzo aktywnym i pobudzającym momencie, w którym sprawdza się instynkt łowiecki: pogoń oraz chwyt ofiary. Sposób w jaki pies odreagowuje oraz radzi sobie z emocjami bardzo dużo mówi o jego układzie nerwowym.  Niektóre psy są pobudzone na początku, ale z czasem uspokajają się. Inne z kolei są coraz bardziej zdenerwowane, zaczynają wokalizować lub nerwowo gryźć patyki. Są też takie psy jak mój labrador Raidho, które po prostu grzecznie czekają na rozwój wydarzeń.

Najbardziej wymagającym testem mentalnym jest Funksjonsanalyse.

Składa się on z 12 momentów, a podejść do niego mogą wyłącznie psy w wieku pomiędzy 22 a 48 miesiącem życia. Celem testu Funksjonsanalyse jest zmierzenie konkretnych cech psa, które mają duże znaczenie w hodowli i szkoleniu czworonoga. W tym teście pojawiają się wspomniane na wstępie artykułu duchy. Jest to jedenasty, czyli przedostatni moment testu. Podczas tej próby przewodnik stoi z psem na smyczy w wyznaczonym miejscu, a w jego stronę zbliżają się dwaj pozoranci. Pozoranci mają na sobie długie białe szaty, które całkiem zakrywają ich sylwetkę oraz kaptury z wyciętymi otworami na oczy. Wyglądają trochę jak członkowie Ku Klux Klanu. Zbliżają się do przewodnika i testowanego psa z prawej i z lewej strony.

Sędziowie obserwują zachowanie psa. Czy wychodzi on przed przewodnika i warczy, a może chowa się za niego lub ucieka? Co robi w momencie kiedy duchy się zatrzymają? Czy jest na tyle ciekawy, aby samodzielnie sprawdzić kim są, czy może potrzebuje wsparcia przewodnika? Ten moment pokazuje poziom zachowań grożących i lękowych, umiejętność kontrolowania obiektów, a także ciekawość oraz odreagowywanie emocji. Ostatnim elementem sprawdzanym podczas tego testu jest reakcja psa na strzały.

Udział w testach może być dla psa bardzo stresującym przeżyciem, dlatego bardzo ważne jest, aby przeprowadzane one były przez dobrze przygotowany zespół, w skład którego wchodzą certyfikowani pozoranci, test leader oraz 2 sędziów.

To właśnie sędziowie mogą na każdym etapie testu wycofać psa jeżeli uważają, że dalszy udział będzie dla niego traumatycznym przeżyciem. Główna zasada testów mentalnych brzmi: “Zabieracie do domu takiego samego psa z jakim przyjechaliście.”

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również wprowadzanie wszystkich rezultatów testów do internetowej bazy danych Norweskiego Klubu Kynologicznego. Każdy zarejestrowany członek NKK ma dostęp do wszystkich rezultatów. Jest to bardzo pomocne hodowcom np. w wyborze odpowiedniego reproduktora.

Każdy z testów mentalnych, o których wspomniałam w artykule będziecie mieli okazję obejrzeć oraz przeanalizować ze mną krok po kroku podczas webinaru Skandynawskie Testy Mentalne, który odbędzie się już 17 kwietnia o godzinie 19.00. Szczegóły znajdziecie na stronie wydarzenia na facebooku.

Zapraszam
Paula Rzewuska

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Bezstresowe dorastanie psa
15/03/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać