Motywacja i nagrody w treningu psów ratowniczych

Motywacja i nagrody w treningu psów ratowniczych

Poziom motywacji do pracy ratowniczej jest w dużej mierze uzależniony od rasy psa jak i jego temperamentu. Naszym kluczem do sukcesu w treningu ratowniczym z psem jest motywowanie go, tak by zadanie które wykonuje sprawiało mu radość oraz nie zniechęcało go do dalszej pracy.

Wspieraj Autora na Patronite

Pies uczy się najlepiej kiedy zadanie ma dla niego sens i przynosi mu korzyści. Właściwa motywacja sprawia, że lekcja jest dla niego istotna. Prawidłowo zmotywowany pies, który kocha swoją pracę, będzie godnym zaufania psem ratowniczym, jest to bardzo ważne w tej dziedzinie ponieważ czyjeś życie może być od tego zależne. W szkoleniu pozytywnym głównie stosuje się dwie metody nagradzania. Jest to szkolenie oparte na nagradzaniu psa smakołykami oraz szkolenie z wykorzystaniem zabawy.

Zobacz naszą ofertę

Gryzak funkcjonalny z szałwią i rumiankiem 100g

Gryzak funkcjonalny z szałwią i rumiankiem 100g

Z szałwią i rumiankiem

Karma Pokusa z łososiem i krewetkami – 12kg

Karma Pokusa z łososiem i krewetkami – 12kg

Proteiny pochodzenia morskiego, bez udziału kurczaka

329,00 
Promocja!
Baltica hipoalergiczna karma z łososiem średnie rasy 15kg

Baltica hipoalergiczna karma z łososiem średnie rasy 15kg

Karma dla psów z nietolerancją pokarmową

349,00  331,00 

Jedzenie jako nagroda dla psa ratowniczego

Jedzenie w trakcie treningu wzbudza ciągle wiele kontrowersji. Pomimo tego, że użycie jedzenia w trakcie treningu zyskało popularność, niektórzy szkoleniowcy nadal nie lubią korzystać z jedzenia jako nagrody. Uważają, że nagradzanie psa jedzeniem spowoduje, że pies straci swój naturalny popęd i będzie żerować na wyrzuconym jedzeniu. Nie jest to prawdą, zwłaszcza jeśli pies jest odpowiednio przeszkolony i zmotywowany. Jedzenie jako nagroda nie jest dla psa posiłkiem. Jest tylko smakołykiem. To jest coś, co pies dostanie tylko podczas treningu, coś co ma zapach i smak powodujący, że pies „da się za to pokroić”. Musi to być coś specjalnego.

Trening ze smakołykami ma kilka interesujących zalet. Po pierwsze daje nam możliwość obserwować stan psychofizyczny psa. Psy które pracują w dużym stresie lub odczuwają ból nie będą reagować na nagrodę w postaci jedzenia. Jeśli pies zaakceptuje smakołyki, oznacza to, że warunki treningowe i stan psychiczny psa są dobre oraz, że jego trening przebiegał w nie przerażającym, nie stresującym, wolnym od bólu środowisku. Korzystanie z jedzenia jako nagrody jest wypróbowaną metodą i działa bardzo dobrze. Badanie przeprowadzone przez profesjonalnego trenera Margaret Gibbs, pokazuje, że psy uczą się szybciej i chętniej pracują kiedy nagrodą jest jedzenie. Jej badania pokazały, że jedzenie działa lepiej niż techniczne kary lub sygnały ręczne. Drugie badania pochodzą z The Veteran’s Administration Medical Center w  Sepulveda w Kaliforni, które pokazują, że pies lepiej zapamiętuje dzięki hormonom uwalnianym podczas jedzenia. Oznacza to, że jeśli pies jest karmiony po treningu i w trakcie niego, zwiększy to jego pamięć, pozwalając lepiej rozwinąć umiejętności psa oraz zapamiętać trening na dłuższy czas. Jeśli jedzenie działa na psa i motywuje go do pracy jest dobrym motywatorem, należy jednak pamiętać, że smakołyki są nagrodą za dobrze wykonane zadanie a nie łapówką.

Zabawa jako nagroda dla psa ratowniczego

Zabawa jest bardzo dobrym motywatorem psa i sprawdza się bardzo dobrze w pracy ratowniczej. Zabawa, ma być dostosowana do psa, każdy pies lubi inny typ zabawy. Jeśli pies jest aportujący dobrą zabawą może być przynoszenie lub aportowanie piłeczki. Niektóre psy będą kochać szarpanie się/przeciąganie. Inne psy będą preferować swoje unikalne zabawy, które wymyślili ze swoimi przewodnikami lub specjalne przedmioty którymi bawią się razem z nim. Niezależnie od zabawy i przedmiotu, dobrze jest upewnić się, że będzie ona możliwa do wykonania podczas akcji poszukiwawczej, ciężkie lub duże przedmioty mogą się nam nie zmieścić po prostu do plecaka. Nagroda nie musi być na wysokim poziomie aktywności, ma być dostosowana do potrzeb psa. Należy również pamiętać o tym, że sukces zabawy jako nagrody, będzie zależał częściowo od więzi między przewodnikiem a psem. Dobra, mocna więź sprawi, że interakcja będzie wyjątkowa. Jeżeli wybieramy zabawę jako nagrodę w treningu ratowniczym dobrze jest pamiętać o tym, że zabawa musi być już dobrze rozwinięta przed wprowadzeniem jej do treningu oraz pies musi wiedzieć, że zabawa jest nagrodą za dane zachowanie.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Nagrody możemy również mieszać, pies może dostawać i zabawę i jedzenie jako nagrodę za wykonane zadanie, musimy jednak pamiętać by je wartościować. Czyli nagradzamy psa w pierwszej kolejności rzeczą o niższej wartości dla niego np pies kocha szarpaki i są one dla niego ważniejsze niż jedzenie, w pierwszej kolejności nagrodzimy więc psa jedzeniem a w drugiej szarpakiem.

Po omówieniu tych dwóch typów nagród dochodzimy do momentu gdzie zastanawiamy się kto powinien tego psa nagradzać.

W treningu ratowniczym, przewodnik i pozorant może nagradzać psa.

To kto wydaje nagrodę zależy od metody oznaczania jaką dobieramy oraz od etapu szkolenia na którym jesteśmy. Na pewnych etapach treningu tylko przewodnik nagradza psa. Jest to konieczne aby pies nie spodziewał się nagrody od pozoranta i nie stał tam czekając na nagrodę, zamiast wracać do przewodnika aby „oznaczyć” zaginionego, tak jest np w przypadku psów bringselowych lub meldujących. Zazwyczaj nagroda wydawana jest na zakończenie ćwiczenia jest to sygnał dla psa, że praca została zakończona. Niewłaściwy czas zakończenia ćwiczenia nagrodą, może spowodować, że pies pomyśli, że praca jest zakończona, a tak naprawdę nie będzie.

Z drugiej strony, małe smakołyki na każdym etapie treningu mogą motywować psa do rozwiązania problemu. Sztuka polega na tym, by umieć to odczytać i mieć dobry timing. Nagroda wyłącznie od przewodnika, dobrze sprawdza się u psów meldujących lub bringselowych lub psów szczekających pozostających przy pozorancie, które są na wysokim poziomie wyszkolenia (jednak tu musimy pamiętać, że nie możemy tego robić ciągle, ponieważ pies może przekierować się zbyt mocno na przewodnika). Natomiast nagroda tylko od pozoranta dobrze sprawdza się przy psach szczekających, które pozostają przy pozorancie. Pomaga to zrozumieć psu, że nagroda jest przy osobie znalezionej i dzięki temu zapobiegamy odejściu psa od pozoranta i budujemy dobre mocne oznaczanie. W szkoleniu musimy pamiętać, że nie ma jednej reguły kto nagradza psa, musimy pamiętać, że szkolenie jest procesem ciągłym i dynamicznym a metody powinny być dobierane do psa i do etapu nauki.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iwona
3 lat temu

Bardzo wartościowy wpis nie tylko jeśli chodzi o psy ratownicze poszukiwawcze ale również te wodne. Bardzo przejrzyście i jasno wyjaśniony sposób motywowania psa…
Super, ❤️❤️❤️posyłam w świat dalej?

Sprawdź także
Pierwsze treningi mantrailingu
27/12/2023
Olga Wajdowicz
newsletter
Proszę czekać