Świeży powiew szwedzkiej kynologii ratowniczej

19/01/2023
Świeży powiew szwedzkiej kynologii ratowniczej

W dniach 2-4 grudnia 2022 roku, na terenie Twierdzy Modlin, odbyła się druga już edycja warsztatów pracy psów ratowniczych pod okiem szwedzkich instruktorów – Jenny Balk oraz Christiana Björses z SBK (Svenska Brukshundklubben), czyli Szwedzkiego Klubu Psa Pracującego. Zorganizowane zostały one przez Fundację IRMA – Psy w Służbie Człowieka w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim.

Wspieraj Autora na Patronite

W ćwiczeniach udział wzięło ponad 20 zespołów z psami z całej Polski, zarówno z jednostek państwowych, jak i cywilnych.

To były trzy bardzo intensywne dni, obfitujące w pozytywne wrażenia, a przede wszystkim wypełnione ogromem wiedzy. Wspaniali nauczyciele, z olbrzymim bagażem doświadczeń, nie szczędzili uczestnikom praktycznych wskazówek.

Zobacz naszą ofertę

Pokusa Premium Selection – karma wołowina z łososiem dla szczeniąt 1kg

Pokusa Premium Selection – karma wołowina z łososiem dla szczeniąt 1kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

37,00 
Pokusa PowerDog BCAA Pure 200g

Pokusa PowerDog BCAA Pure 200g

Suplement dla psów pracujących i w treningu

65,00 
Kość do żucia TASTY 17cm

Kość do żucia TASTY 17cm

Kość do żucia z dodatkiem kozy i penisów wołowych

17,90 

Dyskryminacja to rozróżnianie zapachów

Tematem przewodnim warsztatów była analiza i dyskryminacja zapachowa poszukiwanej osoby spośród innych zapachów oraz ciągłość lokalizacji w odniesieniu do schematów startowych. Zróżnicowanie poziomu doświadczenia uczestniczących zespołów pozwoliło zaś na realizację szeregu ćwiczeń na wszystkich stopniach zaawansowania.

Niejeden przewodnik pozytywnie zaskoczył się umiejętnościami swojego psa, a dokładnie – jego nosa. Często nie potrafimy bowiem w pełni zaufać swoim czworonożnym kompanom, starając się zawsze w pewien sposób kontrolować co, gdzie i w jaki sposób pies powinien poczuć.

Szwedzka kynologia ratownicza

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Podczas warsztatów uczestnicy nie raz mieli okazję przekonać się, czy to na własnej skórze, czy też jako obserwator, jak bardzo utarte, powtarzane schematy mogą być błędne i jak istotne jest właściwe czytanie mowy psiego ciała. Nie sztuka bowiem trenować wiedząc, gdzie są ukryci pozoranci, ale podążać za psim nosem i prawidłowo odczytywać wysyłane przez niego sygnały.

Nie wszystko na raz

Szwedzcy instruktorzy pokazywali także jak rozkładać trening ratowniczy na poszczególne elementy oraz jak ćwiczyć każdy z nich osobno. Tłumaczyli też, dlaczego jest to tak bardzo istotne. Podobnie jak podnoszenie poprzeczki, wszystko powinno przebiegać etapowo. Lokalizacja, oznaczanie i współpraca to trzy filary treningu ratowniczego, ale nie należy ich łączyć w jednym ćwiczeniu za każdym razem. Szybciej i więcej – to nie najlepsza strategia treningowa.

Bardzo ważna jest także praca na lince, o czym przewodnicy często zapominają. Pozwala ona psu uspokoić się, by powoli, lecz dokładniej, analizował to, co czuje – bez zbędnego pośpiechu.

Kynologia ratownicza

Instruktorzy radzili także, jak korygować błędy, które zdarzały się nawet w bardzo doświadczonych zespołach. Każdy z nas je popełnia, ale najważniejsze to nie poddawać się, tylko przeanalizować daną sytuację i wyciągnąć z niej wnioski.

Trochę teorii

Nie zabrakło też odrobiny teorii dotyczącej zapachu, sposobu jego rozprzestrzeniania się oraz wpływu rozmaitych przeszkód terenowych i temperatury, co zostało zobrazowane na przykładzie prezentacji i materiałów przygotowanych dla nowych przewodników – uczestników kursu w Szwedzkim Klubie Psa Pracującego (SBK). Wiemy, że zapach człowieka jest kombinacją wielu składowych, ale czy zastanawialiśmy się nad tym, jaki jest obraz zapachowy pozoranta dla naszego psa?

Ciągły rozwój kynologii ratowniczej

Profesjonalizm, doświadczenie, otwartość oraz szczera chęć pomocy polskim przewodnikom – tak w skrócie można opisać warsztaty ratownicze z udziałem gości zaproszonych ze Szwecji. Kynologia ratownicza cały czas się rozwija, dlatego warto czerpać z aktualnej wiedzy. Możliwość nauki bezpośrednio od tak doświadczonych instruktorów to wyjątkowa szansa doskonalenia i weryfikacji zdobytych umiejętności, która nie zdarza się codziennie.

Jenny Balk

Zapotrzebowanie na edukację pod okiem profesjonalistów, którzy w sposób rzeczowy, merytoryczny, a przede wszystkim motywujący, potrafią budować zespoły ratownicze, jest olbrzymie, co widać chociażby po prędkości, z jaką rozchodzą się miejsca na warsztaty. Ponieważ spotkania ze szwedzkimi instruktorami szkolenia psów poszukiwawczo-ratowniczych cieszą się tak dużą popularnością, organizacja tego typu ćwiczeń została na stałe wpisana w harmonogram wydarzeń Fundacji.

Najbliższe warsztaty odbędą się w dniach 2-4 czerwca oraz 1-3 grudnia 2023 roku.

Wszystko po to, aby aktywnie wspierać rozwój ratownictwa w Polsce i kontynuować wprowadzoną przed laty szwedzką filozofię pracy z psami.

Zdjęcia: Jakub Gill

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Komunikacja pozawerbalna ze szczeniakiem
26/01/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać