Nosem.pl Psy pracujące Psy ratownicze Świeży powiew szwedzkiej kynologii ratowniczej
W dniach 2-4 grudnia 2022 roku, na terenie Twierdzy Modlin, odbyła się druga już edycja warsztatów pracy psów ratowniczych pod okiem szwedzkich instruktorów – Jenny Balk oraz Christiana Björses z SBK (Svenska Brukshundklubben), czyli Szwedzkiego Klubu Psa Pracującego. Zorganizowane zostały one przez Fundację IRMA – Psy w Służbie Człowieka w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim.
To były trzy bardzo intensywne dni, obfitujące w pozytywne wrażenia, a przede wszystkim wypełnione ogromem wiedzy. Wspaniali nauczyciele, z olbrzymim bagażem doświadczeń, nie szczędzili uczestnikom praktycznych wskazówek.
Tematem przewodnim warsztatów była analiza i dyskryminacja zapachowa poszukiwanej osoby spośród innych zapachów oraz ciągłość lokalizacji w odniesieniu do schematów startowych. Zróżnicowanie poziomu doświadczenia uczestniczących zespołów pozwoliło zaś na realizację szeregu ćwiczeń na wszystkich stopniach zaawansowania.
Niejeden przewodnik pozytywnie zaskoczył się umiejętnościami swojego psa, a dokładnie – jego nosa. Często nie potrafimy bowiem w pełni zaufać swoim czworonożnym kompanom, starając się zawsze w pewien sposób kontrolować co, gdzie i w jaki sposób pies powinien poczuć.
Podczas warsztatów uczestnicy nie raz mieli okazję przekonać się, czy to na własnej skórze, czy też jako obserwator, jak bardzo utarte, powtarzane schematy mogą być błędne i jak istotne jest właściwe czytanie mowy psiego ciała. Nie sztuka bowiem trenować wiedząc, gdzie są ukryci pozoranci, ale podążać za psim nosem i prawidłowo odczytywać wysyłane przez niego sygnały.
Szwedzcy instruktorzy pokazywali także jak rozkładać trening ratowniczy na poszczególne elementy oraz jak ćwiczyć każdy z nich osobno. Tłumaczyli też, dlaczego jest to tak bardzo istotne. Podobnie jak podnoszenie poprzeczki, wszystko powinno przebiegać etapowo. Lokalizacja, oznaczanie i współpraca to trzy filary treningu ratowniczego, ale nie należy ich łączyć w jednym ćwiczeniu za każdym razem. Szybciej i więcej – to nie najlepsza strategia treningowa.
Bardzo ważna jest także praca na lince, o czym przewodnicy często zapominają. Pozwala ona psu uspokoić się, by powoli, lecz dokładniej, analizował to, co czuje – bez zbędnego pośpiechu.
Instruktorzy radzili także, jak korygować błędy, które zdarzały się nawet w bardzo doświadczonych zespołach. Każdy z nas je popełnia, ale najważniejsze to nie poddawać się, tylko przeanalizować daną sytuację i wyciągnąć z niej wnioski.
Nie zabrakło też odrobiny teorii dotyczącej zapachu, sposobu jego rozprzestrzeniania się oraz wpływu rozmaitych przeszkód terenowych i temperatury, co zostało zobrazowane na przykładzie prezentacji i materiałów przygotowanych dla nowych przewodników – uczestników kursu w Szwedzkim Klubie Psa Pracującego (SBK). Wiemy, że zapach człowieka jest kombinacją wielu składowych, ale czy zastanawialiśmy się nad tym, jaki jest obraz zapachowy pozoranta dla naszego psa?
Profesjonalizm, doświadczenie, otwartość oraz szczera chęć pomocy polskim przewodnikom – tak w skrócie można opisać warsztaty ratownicze z udziałem gości zaproszonych ze Szwecji. Kynologia ratownicza cały czas się rozwija, dlatego warto czerpać z aktualnej wiedzy. Możliwość nauki bezpośrednio od tak doświadczonych instruktorów to wyjątkowa szansa doskonalenia i weryfikacji zdobytych umiejętności, która nie zdarza się codziennie.
Zapotrzebowanie na edukację pod okiem profesjonalistów, którzy w sposób rzeczowy, merytoryczny, a przede wszystkim motywujący, potrafią budować zespoły ratownicze, jest olbrzymie, co widać chociażby po prędkości, z jaką rozchodzą się miejsca na warsztaty. Ponieważ spotkania ze szwedzkimi instruktorami szkolenia psów poszukiwawczo-ratowniczych cieszą się tak dużą popularnością, organizacja tego typu ćwiczeń została na stałe wpisana w harmonogram wydarzeń Fundacji.
Najbliższe warsztaty odbędą się w dniach 2-4 czerwca oraz 1-3 grudnia 2023 roku.
Wszystko po to, aby aktywnie wspierać rozwój ratownictwa w Polsce i kontynuować wprowadzoną przed laty szwedzką filozofię pracy z psami.
Zdjęcia: Jakub Gill