Podręcznik tropienia – recenzja

Podręcznik tropienia – recenzja

Książka „Podręcznik tropienia” Pauli Rzewuskiej była pozycją, na którą czekałam z ciekawością od pierwszego momentu, gdy dowiedziałam się, że zaczyna powstawać. Nie tylko dlatego, że z Paulą dobrze się znamy i uważam ją za bardzo wartościową trenerkę, ale głównie dlatego, że książek o tej tematyce na rynku polskim po prostu jest mało (a dotyczących trackingu – praktycznie nie ma wcale).

Tracking, tak jak mantrailing, jest rodzajem tropienia użytkowego wykorzystywanego w służbach. Pojawił się w Polsce kilka lat temu, i tak jak inne rodzaje pracy węchowej, zyskuje wciąż rosnącą popularność. Szczególnie dlatego, że z powodzeniem da się go trenować również w wymiarze hobbystycznym, potrzebna jest jedynie chęć oraz podstawowa wiedza, jak dobrze zacząć. Jest świetną opcją dla osób, które nie są w stanie regularnie uczęszczać na zajęcia z trenerem lub w ogóle nie mają go w swojej okolicy. Pojawianie się „Podręcznika tropienia” jest więc nie tylko szansą na propagowanie trackingu, ale przede wszystkim odpowiedzią na zapotrzebowanie miłośników pracy węchowej.

Autorka, Paula Rzewuska, wielu już zainteresowała tematem tropienia użytkowego i jak widać na przykładzie jej książki – wciąż nie ustaje w swoich wysiłkach. Wszystkim zainteresowanym podaje solidną porcję podstawowej (a więc kluczowej) wiedzy w wygodnej, miłej dla oka i przystępnej formie. Za zawartymi w książce informacjami i radami stoi wiele lat nauki u specjalistów, a także masa praktycznego doświadczenia. Doświadczenia zdobytego jako przewodniczka psów poszukiwawczych i tropiących oraz instruktorka szkolenia i egzaminatorka psów poszukiwawczo-ratowniczych.

Regularnie organizuje kursy i seminaria dotyczące pracy z psami poszukiwawczymi i tropiącymi, metod poszukiwawczych, ale również dotyczące rozwoju osobistego i zwiększania kompetencji u trenerów i przewodników psów. Jest też zaangażowana w przeprowadzanie testów mentalnych dla psów w Skandynawii.

To wszystko sprawia, że czytając „Podręcznik tropienia” ma się pewność, że napisała go osoba, która wie jak efektywnie uczyć ludzi i ich psy.

Podręcznik tropienia Paula Rzewuska

Co jest największą zaletą tej książki? Po pierwsze, jej język. Paula przekazuje złożone informacje w sposób zrozumiały i przystępny dla każdego czytelnika. Jej doświadczenie i pasja do tego, co robi, sprawiają, że każda strona tej książki jest nasycona praktyczną wiedzą. Kolejność poszczególnych tematów jest przemyślana. Czytając, zaczynamy od podstawowej teorii dotyczącej m. in. fizjologii psiego nosa. Następnie przechodzimy do technicznego i mentalnego przygotowania przewodnika i psa do rozpoczęcia treningów. Kończymy na praktycznych ćwiczeniach z przykładami, schematami oraz pomysłami na rozwiązanie pojawiających się problemów.

Całość dopełnia bardzo estetyczna i spójna oprawa graficzna okraszona przepięknymi zdjęciami. Czytelne schematy poszczególnych ćwiczeń ułatwiają ich zrozumienie oraz poprawne wykonanie w praktyce. Układ i rozmiar tekstu, wielkość czcionki, szerokie marginesy (idealne na notatki) – wszystko to ułatwia i uprzyjemnia czytanie. Wisienką na torcie jest twarda okładka, która niewątpliwie przedłuży życie książki przy regularnym zabieraniu jej na treningi tropienia.

Podsumowując, „Podręcznik tropienia” to coś więcej niż sucha instrukcja. Każda strona jest wypełniona pozytywną energią Pauli, jej spokojem i empatią. To nie tylko książka o szkoleniu psa, ale także o budowaniu relacji, czerpaniu radości z małych sukcesów i pielęgnowaniu pasji. Nie tylko uczy, ale także inspiruje, zachęca do rozwoju, zdobywania wiedzy, a co najważniejsze – do cieszenia się samym procesem szkolenia Twojego psa.

Jeśli jesteś opiekunem, który szuka czegoś więcej niż tylko szkolenia, ta książka jest dla Ciebie.

Zamówienia książki można dokonać kontaktując się z Paulą Rzewuską – Kenaz Dog

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Waruj, czekaj czy zostań
08/05/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać