Metoda „Do As I Do” Nauka Społeczna w Szkoleniu Psów

Metoda „Do As I Do” Nauka Społeczna w Szkoleniu Psów

Nauka społeczna, czyli zdolność jednostek do naśladowania i uczenia się poprzez obserwację innych, jest zjawiskiem szeroko obecnym w świecie zwierząt. W przypadku psów, ta zdolność jest kluczowym elementem ich zachowania i interakcji z otoczeniem. Metoda „Do As I Do” to fascynujący przykład, jak nauka społeczna może być wykorzystywana w treningu psów, otwierając drzwi do nowych możliwości w procesie szkolenia.

Wspieraj Autora na Patronite

Badania nad zdolnościami psów do naśladowania ludzi sięgają początków prac prof. A. Mikosi oraz dr. P. Pongracz’a z Instytutu Etnologii na Uniwersytecie w Budapeszcie. Eksperymenty wykazały, że psy szybciej uczą się obserwując ludzi, w sytuacjach związanych z uzyskiwaniem jedzenia ukrytego za specjalnym ogrodzeniem w kształcie litery V.

Zobacz naszą ofertę

Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 
Metalowa klatka kennelowa dla psa – XXL – Premium

Metalowa klatka kennelowa dla psa – XXL – Premium

Wymiar klatki kennelowej 121/76/82cm

300,00 
Pokrowiec na klatkę kennelową – XL

Pokrowiec na klatkę kennelową – XL

Wymiar pokrowca 106,5/72,5/74cm

od 240,00 

Badania te zapoczątkowały dalsze eksperymenty, w tym z psem o imieniu Philip, dobrze wyszkolonym owczarkiem belgijskim, który asystował osobie niepełnosprawnej. Naukowcy odkryli, że Philip jest w stanie kopiować zachowania demonstratora.

Kolejne prace nad metodą „Do As I Do” nabierały tempa, gdy dr Claudia Fugazza, obecnie główna trenerka metody, dołączyła do zespołu prof. A. Mikosi’ego. Badania skupiły się na zdolnościach psów do obserwowania i naśladowania ludzi oraz na opracowaniu protokołu metody „Do As I Do”.

W jaki sposób działa „Do As I Do”?

Jest to technika szkolenia, opierająca się nazdolności psów do naśladowania ludzkich zachowań. W metodzie tej kluczowe jest zrozumienie reguły imitacji przez psa. Po wydaniu określonej komendy, na przykład „do it”, pies powinien powtórzyć ruchy, które zostały mu zademonstrowane. Aby skutecznie wprowadzić tę zasadę, konieczne jest przejście przez protokół szkoleniowy składający się z treningu podstawowego oraz dwóch faz „Do As I Do”.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Do As I Do Nagroda

Poniżej w dużym uproszczeniu, bez omawiania jak to wprowadzić, opisujemy jakie te poszczególne fazy mają znaczenie:

W fazie treningu podstawowego skupiamy się na wykształceniu u psa solidnych obrazów mentalnych sześciu konkretnych czynności. Te obrazy mentalne są sposobem, w jaki pies wyobraża sobie dane zachowanie. Aby je osiągnąć, pies musi być w stanie reagować na komendę głosową bez podpowiedzi gestem. Ważnym aspektem jest także wypracowanie solidnego zostawania psa w pozycji, by później mógł w tej pozycji spokojnie obserwować demonstracje.

W fazie pierwszej metody „Do As I Do” prezentujemy psu trzy z wypracowanych wcześniej zachowań, wprowadzając jednocześnie uniwersalną komendę naśladowania (np. “do it”). W tej fazie stawiamy pierwsze kroki w nauczaniu psa, by potrafił naśladować nasze działania. Uczymy reguły imitacji.

W fazie drugiej następuje generalizacja. Pozostałe trzy zachowania są dodawane do repertuaru, sprawdzając, czy pies zrozumiał regułę imitacji i potrafi ją zastosować w innych zadaniach.

Ilość treningów i czas jaki musimy poświęcić dla każdego z etapów będzie różny. Zależny od wielu czynników. Jest to zaawansowany proces, ale praca i efekty są fantastyczną zabawą i wyzwaniem, zarówno dla opiekuna jak i psa!

„Do As I Do” ma wiele zalet.

To metoda, która nie wymaga specjalistycznego sprzętu – można rozpocząć ją od razu – wystarczą smaczki i nasza pomysłowość. Jest szczególnie przydatna w nauczaniu skomplikowanych sekwencji zachowań oraz działań związanych z przedmiotami, dlatego sprawdza się doskonale w treningu psów asystujących. Dodatkowo, nauka społeczna, na której opiera się metoda, została potwierdzona w badaniach naukowych jako skuteczny sposób przyspieszania procesu uczenia się psów.

Niemniej jednak, jak każda metoda, „Do As I Do” nie jest uniwersalnym narzędziem – nie nadaje się do nauki wszystkich zachowań, na przykład chodzenia przy nodze łatwiej będzie nauczyć innymi metodami. Jest to również trening zaawansowany, który wymaga czasu.

Trening z „Do As I Do” wzmacnia jednak więź między przewodnikiem a psem, a także rozwija umiejętność obserwacji u właściciela – by być coraz lepszym demonstratorem musimy myśleć w kategoriach “jakby to zrobił mój pies?”.

Dla wszystkich zainteresowanych tematem, zapraszamy na dwudniowe szkolenie z dr. Claudią Fugazzą, które odbędzie się pod koniec września w Polsce.

Claudia Fugazza

W trakcie tego wyjątkowego wydarzenia, dr. Fugazza odkryje przed nami sekrety umysłu psa, prezentując temat „The dog’s mind”. Ponadto, skupi się na zagadnieniu zdolności poznawczych oraz metody „Do As I Do”, a także wskaże, jak wykorzystać społeczne uczenie się w treningu szczeniąt w kontekście „Social learning in puppies and its use in training”.

Seminarium odbędzie się online w dniach 30 września i 1 października – dostępne będzie również nagranie. Szczegóły na stronie wydarzenia.

Zapraszamy serdecznie.
https://www.haio-paw-platform.com/

Opracowanie i zdjęcia: Katarzyna Jakubowska
Oficjalny Trener Do As I Do w Polsce

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Omega-3 dla psa
26/12/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać