Akupunktura w terapii schorzeń u psów i kotów

Akupunktura w terapii schorzeń u psów i kotów

Akupunktura jest uznaną metodą terapeutyczną stosowaną z powodzeniem w szeregu schorzeń ludzi, ale także psów oraz innych zwierząt. Stanowi samodzielną metodę terapeutyczną, a jej skuteczność potwierdzają liczne badania naukowe i prowadzona na całym świecie praktyka kliniczna. Może stanowić dodatkowo cenne uzupełnienie leczenia prowadzonego przez lekarza weterynarii.

Wspieraj Autora na Patronite

Dzięki wysokiej skuteczności i szerokiemu zakresowi działania akupunktura budzi coraz większe zainteresowanie właścicieli zwierząt poszukujących rozwiązań podchodzących do zdrowia zwierzęcia w sposób całościowy, a nie wyrywkowy czy objawowy.

Historia akupunktury sięga kilku tysięcy lat wstecz, a jej korzenie tkwią w starożytnych Chinach. Początkowo stosowana u ludzi, szybko znalazła swoje miejsce także w terapii zwierząt. Fundamentem prawidłowego zastosowania akupunktury jest postawienie diagnozy, aby działać przyczynowo, a nie objawowo.

Zobacz naszą ofertę

Pokusa PowerDog Isotonic Drink 300g

Pokusa PowerDog Isotonic Drink 300g

Naturalny isotonic dla psów

33,00 
Smaczki treningowe GASTRO VITAL 200g

Smaczki treningowe GASTRO VITAL 200g

Wół ze śliwką, naturalne smaczki treningowe Pokusa

15,90 
Materac dla psa do klatki kennelowej – XXL

Materac dla psa do klatki kennelowej – XXL

Wymiary 117*74cm, pokrowiec z kodury

od 160,00 

Dobrym zobrazowaniem tego fundamentalnego dla akupunktury modelu pracy jest terapia schorzeń skóry. Miejscowe zmiany na skórze mogą mieć wiele przyczyn. Akupunkturzysta ustala powody zaburzenia np. nadreaktywność układu immunologicznego na czynniki pochodzące z zewnątrz organizmu. W takim przypadku zabieg może polegać na zmniejszaniu pobudliwości immunologicznej organizmu tak, aby reagował współmiernie do odbieranego bodźca. Inną przyczyną zmian skórnych mogą być problemy w ukrwieniu, w takim przypadku wspieramy produkcję oraz usprawniamy transport krwi, aby dostarczyć do tkanek tlen i odebrać zbędne metabolity.

Co to oznacza dla pacjenta, u którego pojawiła się zapalna zmiana skórna np. w postaci hot-spotu w przebiegu alergii? Nie będziemy stosować preparatu miejscowo wysuszającego samą zmianę, bowiem ona jest tylko objawem zaburzenia w organizmie. Ustalimy natomiast tło zmiany (tu: alergiczne), ocenimy stan organizmu (obecnie: zapalny, przewlekle: wygórowana reakcja immunologiczna) oraz, dla natychmiastowej poprawy samopoczucia zwierzęcia, dodamy element zmniejszający ból i świąd skóry oraz uspokajający układ nerwowy. Dla tego konkretnego zwierzęcia będzie to oznaczało wybór np. 5 punktów akupunkturowych na jego ciele.

Innym przykładem pracy akupunkturzysty może być: nieswoiste zapalenie jelit (IBD) u psa z objawem przewlekłych biegunek i zaburzeń trawienia. Akupunkturzysta jedynie doraźnie wprowadzi terapię przeciwbiegunkową (działającą w większości przypadków już w ciągu pierwszych 24h!). Przede wszystkim jednak skupi się na ustaleniu przyczyn schorzenia u tego pacjenta, przeprowadzając wywiad i badanie. Często okazuje się, że przyczyną jest zaburzenie układu nerwowego, które powoduje reakcje jelitowe. Dobór właściwych punktów akupunkturowych i krótki zabieg będą zwieńczeniem procesu terapeutycznego.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Jak wygląda zabieg?

Zaczyna się od przeprowadzenia opartego o założenia TCM (Tradycyjnej Medycyny Chińskiej) szczegółowego wywiadu i badaniu w gabinecie terapeutycznym. Część akupunkturzystów posiada wykształcenie weterynaryjne, np. lekarz weterynarii czy zoofizjoterapeuta. Taka osoba może posłużyć się dodatkowo analizą dokumentacji medycznej, choć nie jest to wymagane. W krakowskim Centrum ProAnimal z powodzeniem stosowane jest połączenie wielowiekowej chińskiej tradycji diagnostycznej nastawionej na konkretnego pacjenta z nowoczesnym podejściem do wyników badań medycyny zachodniej. Ciekawym doświadczeniem jest to, że analiza wyników badań laboratoryjnych często potwierdza postawioną wg TCM diagnozę, ale już sposób terapii różni się diametralnie.

Po ustaleniu przyczyny i objawów akupunkturzysta sprawnie i bezboleśnie wprowadza kilka bardzo cienkich igieł akupunkturowych w skórę zwierzęcia i pozostawia je na ok. 20 min.

Efekty terapii pojawiają się bardzo szybko. Często już podczas zabiegu zostają wyeliminowane pierwsze objawy ustalonego schorzenia, np. ustępuje ból, następuje wyciszenie emocjonalne. W pierwszych 24 godzinach następuje wyeliminowanie kolejnych objawów np. biegunki, wymioty. Przez tydzień w zwierzęciu zachodzą intensywne procesy naprawcze, oczyszczające, regulujące. W przypadku jednostek chorobowych wymagające powtórnej terapii np. choroby wieku starczego (np. demencja), schorzenia skóry, problemy układu ruchu i in. ilość zabiegów uzależniona jest od rodzaju zaburzenia. Zwykle jednak zwierzak ogląda akupunkturzystę nie częściej niż pięć razy ale bywa, że jest potrzebny tylko jeden zabieg.

Mechanizm działania akupunktury:

To skomplikowany zestaw interakcji, które wpływają na cały organizm, jego narządy i układy na poziomie biochemicznym, neurologicznym i fizjologicznym. Czyni to akupunkturę wszechstronną metodą terapeutyczną.

W dużym uproszczeniu akupunktura polega na nieodczuwalnym dla zwierzęcia drażnieniu odpowiednich miejsc w ciele, które wysyłają do mózgu informację o konieczności podjęcia konkretnych czynności (np. zwiększenie produkcji krwi w przebiegu anemii, działanie przeciwwymiotne podczas terapii przeciwnowotworowej, obniżenie odczuwania bólu po przebytym urazie, regulacja pracy układu pokarmowego, zwalczenie procesu zapalnego).

Oto wybrane mechanizmy działania:

 • redukcja stanów zapalnych w organizmie (np. poprzez obniżenie poziomu cytokin prozapalnych). Ma to kluczowe znaczenie w leczeniu chorób przewlekłych tj. choroby autoimmunologiczne, zapalenie stawów czy choroby zapalne jelit
 • wsparcie układu krążenia (rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększona produkcja krwi). Tkanki dobrze utlenowane i odżywione szybciej się regenerują i zwalczają procesy zapalne, nie dochodzi do ich przedwczesnego obumierania bądź nowotworzenia
 • regulacja układu autonomicznego (zachowanie równowagi między układem przywspółczulnym i współczulnym) kluczowe w koordynacji działania narządów i układów
 • aktywacja receptorów opioidowych (silne działanie przeciwbólowe)
 • regulacja układu immunologicznego (w chorobach autoimmunologicznych obniżenie pobudliwości, a w niedoborach odporności jej stymulacja)
 • stabilizacja gospodarki hormonalnej (np. obniżenie poziomu kortyzolu),
 • regulacja uwalniania neuroprzekaźników (złożony proces kierujący funkcjami neurologicznymi, reakcjami emocjonalnymi, wpływającym na funkcje psychiczne)

W jakich schorzeniach akupunktura może pomóc?

 • terapia ostrego i przewlekłego bólu różnego pochodzenia
 • schorzenia kręgosłupa, dysplazja, zwyrodnienia stawów, urazy mechaniczne
 • zaburzenia limfatyczne, obrzęki
 • zaburzenia neurologiczne, schorzenia rdzenia kręgowego, dyskopatia, neuropatia, padaczka, niedowłady, zaburzenia czucia
 • schorzenia układu pokarmowego (zapalenia jelit, IBD, choroby trzustki, wątroby, zaburzenia trawienia, brak łaknienia, biegunki, zaparcia, wymioty)
 • choroby oczu i uszu
 • schorzenia alergiczne
 • problemy skórne
 • zaburzenia psychiczne: lęk, agresja, depresja, trauma
 • choroby układu oddechowego i układu krążenia, w tym anemia
 • ogólnoustrojowe i obszarowe stany zapalne
 • problemy układu immunologicznego
 • terapia wspomagająca w leczeniu nowotworów
 • terapia zwierząt starszych (demencja, problemy z poruszaniem się i in.)

Podsumowanie

Metoda ta nie wymaga skierowania od lekarza weterynarii, ważne jest jednak, aby z uwagi na silne oddziaływanie na organizm zabieg wykonywał jedynie certyfikowany akupunkturzysta zwierząt (przeszkolony w terapii metodami TCM).

Akupunktura z uwagi na swoją skuteczność stanowi fascynującą metodę terapeutyczną. Rosnąca liczba dowodów naukowych i pozytywne efekty terapii sprawiają, że jest coraz częściej stosowana w ośrodkach krajów zachodnich, chociaż znana i stosowana jest od wieków w medycynie chińskiej, tak ludzkiej jak i weterynaryjnej.

Czy nie warto zatem spróbować pomóc swojemu zwierzęciu w ten naturalny, bezpieczny i holistyczny sposób?

Autor: Centrum ProAnimal

Akupunktura psów z powodzeniem prowadzona jest w krakowskim Centrum ProAnimal.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Poczytaj mi mamo, czyli edukacja przyszłego kynologa
01/12/2023
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać