Przerost gruczołu ogonowego – problem zdrowotny czy defekt kosmetyczny?

Przerost gruczołu ogonowego – problem zdrowotny czy defekt kosmetyczny?

Wszystkim znany jest fakt, że w skórze ludzi jak i zwierząt zlokalizowane są liczne gruczoły w tym między innymi łojowe. Gruczoł te uchodzą do mieszków włosowych i biorą udział w natłuszczaniu, a przez to ochronie skóry i owłosienia oraz uczestniczą w komunikacji feromonowej.

Wspieraj Autora na Patronite

Nie każdy jednak wie, że psy (tak samo zresztą koty) na ogonie,  2,5 do 5 cm od jego nasady na stronie grzbietowej mają swojego rodzaju skupisko takich gruczołów w postaci wspomnianego  gruczołu ogonowego. Jeżeli dotychczas nie byłeś świadomy istnienia takiej struktury u swojego psa- to znaczy po prostu, że twój pies nie miał dotychczas problemy z tą okolicą i tak jak ty nie zwracał na nią uwagi. Warto skontrolować jak wygląda ta mała owalna płytka, czasem nawet nie wyniesiona ponad powierzchnię skóry, żeby w razie  konieczności móc w przyszłości odróżnić stan fizjologiczny od patologicznego.

Zobacz naszą ofertę

Promocja!
Game Dog AniFlexi MARINE V2

Game Dog AniFlexi MARINE V2

Suplement na stawy dla psich alergików

95,00  89,00 
Kość do żucia TASTY 17cm

Kość do żucia TASTY 17cm

Kość do żucia z dodatkiem kozy i penisów wołowych

17,90 
Promocja!
HolistaPets Tran z dorsza 500ml

HolistaPets Tran z dorsza 500ml

Tran dla psa, wytwarzany ze świeżych wątróbek dorsza

99,00  92,00 

Przerost gruczołu ogonowego nie jest niczym innym jak stanem rozrostu gruczołów łojowych skupionych właśnie w okolicy ogona.

Często pies nie pokazuje żadnych objawów, tak naprawdę dopóki proces nie jest powikłany bakteryjnie i nie wdał się stan zapalny choroba ma charakter jedynie kosmetyczny i przeszkadza przede wszystkim  właścicielom.

Przebieg przerostu wygląda następująco – owalny, odgraniczony obszar skąpo owłosionej skóry na ogonie powoli się powiększa; skóra zmieniona chorobowa może się łuszczyć, być tłusta, nadmiernie napigmentowana, a w przypadku wtórnych infekcji bakteryjnych  pojawić się mogą krosty  i strupki, zwykle wtedy pies zaczyna się nadmiernie interesować tą okolicą  i walczyć ze swoim ogonem.  Jeżeli występuje jednocześnie łojotok  pierwotny lub wtórny całej skóry – można obserwować również inne zmiany skórne.

Temat może się wydawać błahy, ale jeżeli coś zauważyłeś na ogonie swojego pupila i widzisz, że to się powiększa koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii, ponieważ może to być też:

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 
  • nużyca
  • grzybica
  • powierzchowne zapalenie skóry
  • ropień
  • czy nawet nowotwór

Jeśli chodzi o przyczyny, do końca nie jest potwierdzone dlaczego określone psy mają problem z powiększeniem gruczołu ogonowego.

Udowodnione za to jest, że częściej chorują niekastrowane samce – gra hormonalna znacznie przyczynia się do rozwoju tej jednostki chorobowej, a po kastracji zmiany częściowo lub nawet całkowicie cofają się w przeciągu 2 miesięcy. Jeżeli pies cierpi na uogólnioną chorobę skóry przebiegającą z łojotokiem do znalezienia przyczyny, jak też samego leczenia wymagane jest znalezienie przyczyny łojotoku ( który może być na przykład powikłaniem niedoczynności tarczycy).

Jeśli doraźnie w domu właściciel chce pomóc swojemu pupilowi cierpiącemu na powyższą przypadłość zawsze może na otłuszczoną okolicę ogona stosować odpowiednie środki przeciwłojotokowe, ale jeśli pojawiły się już na skórze zmiany w postaci ran i krost, wizyta u lekarza weterynarii może okazać się niezbędna.

Zdarza się czasem, że przerośnięty gruczoł ogonowy jest nieakceptowany przez właścicieli lub boją się oni, iż przekształci się on w zmianę o charakterze nowotworowym – gruczoł ogonowy można w takich przypadkach usunąć chirurgicznie, z tym, że jeżeli u podłoża problemu leżało zaburzenie gospodarki hormonalnej samca – jeśli nie przeprowadzi się jednocześnie kastracji zmiany mogą nawrócić po 1-3 latach. Problem ten, tak jak ryzyko nowotworu jąder czy łagodnego przerostu prostaty może być jednym z argumentów będących na ” tak„ w temacie kastracji psów z podwyższonym poziomem testosteronu.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Dermatologiczne "ABC" Twojego psa

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Komunikacja pozawerbalna ze szczeniakiem
26/01/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać