Modzele u psa, choroba czy wada kosmetyczna?

Modzele u psa, choroba czy wada kosmetyczna?

Twój pies jest średnich czy nawet większych gabarytów lub ma taki temperament, że jego sposób kładzenia się na ziemi bardziej przypomina zwalenie z nóg, niż delikatne układanie się na posłaniu, jeśli tak ten artykuł może być właśnie dla Ciebie. Po pierwsze czy natura przewidywała dla psów ochraniacze albo buty? No raczej nie – przed twardym i zimnym podłożem psy chronić miało grube futro oraz odporne na ścieranie opuszki łap. A co z miejscami na ciele u psa, które muszą spotykać się z podobnymi trudnościami co spód łap czworonoga? No właśnie tego natura może i nie dopracowała najlepiej.

Wspieraj Autora na Patronite

Modzele u psa, problem modzeli pojawia się gdy pies ma konkretną masę i najbardziej lubi wylegiwać się na podłożu twardym, zimnym i szorstkim, jak beton czy twarda posadzka.

Miejsca o największym obciążeniu podczas kładzenia się- takie właśnie jak łokcie, gdzie między kostnym guzem łokciowym, a podłogą jest tylko cienka warstwa tkanki podskórnej i skóry – są najbardziej narażone na obicie, otarcie, mikro urazy czy wycieranie włosów. Skóra psów z czasem zaczyna szukać sposobu na zabezpieczenie głębiej położonych tkanek ,więc zaczyna się rozrastać w twardą bezwłosą zwykle ciemniejszą płytkę w postaci MODZELA, albo inaczej odgniotki.

Zobacz naszą ofertę

Promocja!
Balsam regenerująco-ochronny 50ml

Balsam regenerująco-ochronny 50ml

Krótki termin ważności do 25.01.2024r.

52,00  25,00 
Liker Lumi piłka dla psa

Liker Lumi piłka dla psa

Zabawka dla psa - piłka na lince fluo

od 33,00 
Kość do żucia DUCK & APPLE 17cm

Kość do żucia DUCK & APPLE 17cm

Kość do żucia z dodatkiem kaczki i jabłka

18,90 

Jeśli modzele powstały w sposób samoistny, czy są w takim razie czymś złym dla psa? Jeżeli nie sprawiają mu żadnego dyskomfortu i nie są za mocno rozrośnięte –  raczej nie. Samo ich istnienie może być dla właściciela sygnałem, że pies może jednak powinien leżeć na nieco bardziej miękkim podłożu.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy modzele zaczynają zachowywać się jak nasze spękane, zrogowaciałe i popękane pięty – jeżeli modzele będą przesuszone i zgrubiałe wytworzą się małe ranki, które pies dodatkowo będzie nadkażał bakteriami ze śliny, czy środowiska zewnętrznego – wtedy coś co pierwotnie miało chronić głębiej położone struktury stanie się ogniskiem stanu zapalnego i zakażenia. Zakażone modzele doczekały się nawet swojej jednostki chorobowej jaką jest: ” Ropne modzelowate zapalenie skóry„, albo inaczej „Ropne zapalenie skóry w miejscach ucisku” .

Modzele u psa najczęściej spotykamy na łokciach ale takie same problematyczne struktury mogą pojawiać się na guzach piętowych czy na mostku u otyłych psów, najczęściej jamników.

Stara dobra zasada „lepiej zapobiegać, niż leczyć” sugeruje, że jeśli  problem się już pojawił u Twojego zwierzaka lepiej skonsultuj go ze swoim lekarzem weterynarii żeby zbadał zmiany na skórze, przepisał ewentualnie odpowiednią nawilżającą i natłuszczającą maść na zrogowaciały naskórek lub przy nadkażeniach włączył odpowiedni antybiotyk. Problem nawet raz zaleczony lubi nawracać, tak więc warto zmienić to, na czym pies leży – maty, karimaty, koce i wiele innych rzeczy, może się nadać jako izolacja od twardego podłoża. Na zdrowie wyjdzie też odchudzanie u psów, u których dodatkowe zbędne kilogramy pogłębiają problem.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Patrząc na to, dlaczego pojawiły się u danego psa modzele – usuwanie ich chirurgiczne bez likwidacji ich przyczyny może mijać się z celem.

A teraz, aby przybliżyć kolejny problem okolicy łokci i guzów piętowych dużych psiaków warto wspomnieć o czymś takim jak KALETKA MAZIOWA.

Organizm tak samo psa, jak wielu innych ssaków wyposażony jest w misterny mechanizm mięśni, ścięgien, więzadeł i stawów, które niczym w dobrze skonstruowanej maszynie umożliwiają ruch.  Przez to, że siła jak i obciążenie wywierane na te struktury bywają czasem dość spore, aby nie doszło w uproszczeniu do starcia tych elementów ruchu, natura wytworzyła właśnie kaletki maziowe – czyli takie zamknięte łącznotkankowe torebki wypełnione tak jak torebki stawowe mazią. Takie żelowe poduszeczki położone są na przykład pod ścięgnami, zmniejszając siłę nacisku na położne głębiej struktury.

A co gdy organizm się pomyli, i w miejscu gdzie kość jest ciągle obijana i tarta wytworzy taką właśnie kaletkę? Właśnie w wyniku ciągłego ucisku oraz w celu rozłożenia sił i ułatwienia tkankom przesuwania się po wyniosłościach kostnych takich jak łokieć powstają NABYTE KALETKI MAZIOWE czyli WODNIAKI,  albo inaczej PSEUDOKALETKI. Dlaczego w przeciwieństwie do modzeli wodniaki są tworem wybitnie patologicznym dla organizmu?

Pseudokaletka powstaje, gdy w wyniku powtarzających się urazów z tkanki ziarninowej i włókien kolagenowych w okolicy np. łokcia tworzą się jamiste wypełnione płynem twory. Dodatkowo fakt, iż pseudokaletka już powstała nie znaczy, że nie może być jeszcze większa, a przez to bardziej napięta, delikatna, podatna na urazy i co najgorsze boląca. Jeżeli taka wielka struktura zostanie uszkodzona, stworzy się przetoka czyli dosłownie dziura na zewnątrz skóry, co zwiększa ryzyko głębokiego bakteryjnego zapalenia sięgającego ostatecznie nawet do mięśni czy kości.

Podobnie jak w przypadku modzeli w profilaktyce pseudokaletek nie objedzie się bez zmiany legowiska, na którym przebywa psiak, do tego wymagane czasem jest ograniczenie ruchu zwierzaka lub zastosowanie specjalnych opatrunków na łapy.

Tak jak modzeli spodziewamy się u psów, u których z biegiem lat skóra zdążyła zaadaptować się do ciężkich warunków, wodniaki najczęściej spotykamy u psów dość młodych.

Mimo, iż postać pseudokaletki może wyglądać niegroźnie, zawsze warto wszelkie nowe patologiczne zmiany w okolicy stawów skonsultować ze swoim lekarzem weterynarii, aby ocenił czy nie jest to np. zapalenie prawidłowej kaletki maziowej zlokalizowanej w obrębie stawu.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Dermatologiczne "ABC" Twojego psa

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
500 plus na psa – jak skorzystać z tego wsparcia?
09/11/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać