Na drugim końcu kija może być więzienie

Na drugim końcu kija może być więzienie

Człowieczeństwo to nie tylko umiejętność myślenia i tworzenia, ale przede wszystkim wyjątkowa zdolność do empatii i zrozumienia potrzeb innych istot. W obecnych czasach, kiedy coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z emocji zwierząt, mamy moralny obowiązek zapewnić im ochronę i szacunek, na jaki każda żyjąca istota zasługuje. Jednak nadal istnieją przypadki okrucieństwa i znęcania się nad zwierzętami, szczególnie nad naszymi lojalnymi towarzyszami – psami.

Istota żyjąca i cierpiąca

Zwierzęta to istoty żyjące, zdolne do odczuwania cierpienia i emocji. Dlatego też nie mogą być traktowane jak rzeczy czy przedmioty. Nasza wspólna ludzka etyka wymaga, abyśmy traktowali zwierzęta z poszanowaniem i troską, zapewniając im godne życie pozbawione cierpienia i bólu. To przekonanie jest zakorzenione w polskim prawie, art. 1 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt wyraźnie stwierdza, że człowiek jest winien zwierzęciu poszanowanie, ochronę i opiekę.

Nasza historia związana z ochroną zwierząt ma długie korzenie. Już w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości, w 1928 roku, wprowadzono rozporządzenie prezydenckie poświęcone ochronie zwierząt. Jednak dopiero 25 lat temu uchwalono ustawę o ochronie zwierząt, która wyraźnie określała przepisy chroniące zwierzęta przed krzywdzeniem. Pomimo tej długiej historii i zwiększonej liczby przepisów, nadal zdarzają się przypadki znęcania się nad zwierzętami, w tym niestety także nad psami.

Cierpienie w imię rozrywki

W orzeczeniach sądowych można znaleźć przykłady zatrważającego traktowania zwierząt. Zagłodzenie konia, załadunek chorej krowy do transportu, strzelanie do niewinnych kotów czy gołębi, drażnienie i maltretowanie zwierząt, kłusownictwo, utrzymywanie ich w warunkach sprzecznych z ich naturą – to tylko część przypadków. Wielokrotnie sprawcy takich czynów trafiali przed sąd, a te przypadki ukazują, jak wiele pracy jeszcze przed nami w dziedzinie edukacji i wzmacniania świadomości społecznej.

Pozytywnym zjawiskiem jest coraz surowsza postawa sądów wobec sprawców przemocy wobec zwierząt, w tym psów. Wydawane wyroki dają wyraz temu, że znęcanie się nad zwierzętami nie pozostanie bezkarnym. W ostatnich latach można zaobserwować tendencję do orzekania bezwzględnych kar pozbawienia wolności oraz kar aresztu w przypadkach niehumanitarnego traktowania zwierząt. Przykładowo, sąd w Ostrołęce skazał osobę, która strzeliła do psa z wiatrówki, na karę 5 miesięcy więzienia, zakaz posiadania psów na 3 lata oraz nawiązkę na rzecz schroniska w wysokości 2000 złotych.

Zmiana w mentalności

Zmiana w podejściu do zwierząt jest widoczna również w innych orzeczeniach sądowych. Przykładem jest wyrok Sądu Rejonowego w Myszkowie, który skazał sprawcę zabicia psa poprzez jego celowe potrącenia na 4 lata i 3 miesiące pozbawienia wolności, orzekł zakaz posiadania zwierząt na 15 lat oraz nawiązkę na rzecz fundacji w kwocie 10 000 złotych. Wyraźnie wskazuje to, że nasza społeczność zdaje sobie sprawę z potrzeby ochrony zwierząt i tę postawę wyraża również poprzez sądowe wyroki.

Zakres znęcania się nad zwierzętami

Pojęcie znęcania się nad zwierzęciem obejmuje szeroki zakres zachowań. Są to m.in. wykorzystywanie chorych, zbyt młodych lub starych zwierząt do pracy lub celów sportowych, złośliwe straszenie, umyślne zranienie, okaleczenie zwierzęcia, stosowanie okrutnych metod w chowie czy hodowli, porzucenie zwierzęcia. Prawo nie pozostawia wątpliwości co do niehumanitarnego traktowania zwierząt i stanowi, że każde takie zachowanie nieakceptowalne i stanowi przestępstwo, jeśli przybiera formę zadawania albo świadomego dopuszczania do zadawania bólu lub cierpienia zwierzęciu.

Kary za znęcanie się nad zwierzętami

Polskie prawo przewiduje surowe kary za znęcanie się nad zwierzęciem czy bezprawne zabicie zwierzęcia. Przestępstwa te zagrożone są karą pozbawienia wolności do 3 lat, natomiast w przypadku szczególnego okrucieństwa, kara ta może wynieść od 3 miesięcy do 5 lat. Oprócz tego, sprawcy mogą być obciążeni dodatkowymi sankcjami, takimi jak zakaz posiadania zwierząt czy obowiązek wnoszenia nawiązki na rzecz organizacji związanych z ochroną zwierząt. Dodatkowe dolegliwości przewidziane są dla sprawców popełniających te przestępstwa w związku z wykonywaniem zawodu, prowadzeniem działalności czy wykonujących czynności wymagających zezwolenia.

Ostatnie orzeczenia sądowe oraz rosnąca świadomość społeczna wskazują na ewolucję w podejściu do traktowania zwierząt. Warto podkreślić, że karanie sprawców przemocy wobec zwierząt ma również wpływ na zmniejszenie przypadków przemocy wobec ludzi. Pamiętajmy, że ochrona zwierząt to nie tylko obowiązek prawa, lecz także kwestia moralności i empatii, które są fundamentem naszego człowieczeństwa.

Konsultacja prawna: Justyna Pawul
Zdjęcie: RTG postrzelonego psa

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Trenerki ze żwaczem Trenerki ze żwaczem Sport Up! 300g
  11,99 

  Zobacz
 • Balsam regenerująco-ochronnyBalsam regenerująco-ochronny Balsam regenerująco-ochronny Balsam regenerująco-ochronny 50ml
  52,00  45,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 45,00 .


  Zobacz
 • Game Dog Functional Treats Immunity Game Dog Functional Treats Immunity
  24,00 

  Zobacz
 • Smaczki treningowe GASTRO VITAL Smaczki treningowe GASTRO VITAL 200g
  15,90 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Udar cieplny u psa – objawy, leczenie i zapobieganie
20/06/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać