15 czerwca Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

15 czerwca Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

15 czerwca świętują dogoterapeuci, dogoterapia jest z sukcesem stosowana w naszym kraju już od wielu lat. Pogłębia skuteczność rehabilitacji, w której motywatorem jest dobrze wybrany i należycie wyszkolony pies, prowadzony przez wykwalifikowanego specjalistę w tej dziedzinie.

 Polski Związek Dogoterapii powstał w 2004 roku.

Jednak początki dogoterapii w Polsce sięgają roku 1987. Wówczas Maria Czerwińska przygotowywała psy do filmu „Widzę”. Obserwując czworonogi, wyciągnęła wnioski, że psy te świetnie reagują na niewidome dzieci. Z czasem coraz częściej odwiedzała zakład w Laskach wraz ze swoimi psami. Poznawała wówczas pracę z dziećmi i psami. Zauważyła, że psy nie tylko dobrze reagują na dzieci pozbawione widzenia, ale także na te, które mają niepełnosprawność ruchową.

15 czerwca 1998 roku powstaje Fundacja CZE-NE-KA, której Maria Czerwińska jest inicjatorką i współzałożycielką. Na stronie tej fundacji możemy przeczytać, że „powstała ona oficjalnie 15 czerwca 1998 roku, ale jej założenie poprzedziła działalność, istniejącego od roku 1991, pierwszego w Polsce Sportowego Klubu Psów Zaprzęgowych „CZE-NE-KA”. Zrzeszał on miłośników i właścicieli psów zaprzęgowych, a także ludzi, którzy wprawdzie psów nie posiadali, ale byli zaangażowani w pracę społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych. Działalność ta z czasem przekształciła się w coraz bardziej znaną dziś dogoterapię”. Polska nazwa „dogoterapia” jest autorstwa Marii Czerwińskiej i pierwszy raz użyta została w 1996 roku. Natomiast na świecie za ojca dogoterapii uważa się Borisa Levinsona, który na początku 60-tych lat XX wieku jako pierwszy naukowiec zastosował zwrot „terapia z udziałem zwierząt” (pet therapy).

Pies, który ma być terapeutą, najlepiej powinien być już wstępnie przygotowywany do tego w hodowli.

Następnie czeka go przygotowywanie się do pracy w dogoterapii przez ok. dwa lata. Taki pies powinien cechować się bardzo zrównoważonym charakterem. Powinien wyróżniać się łagodnością, być bardzo odpornym na stres i cechować się całkowitym brakiem agresji.

Psy terapeuci są niejednokrotnie uczone przeróżnych sztuczek, które mogą ułatwiać podejście do człowieka, a w szczególności do dzieci.

Rasy, które uważa się za szczególnie predysponowane do dogoterapii to labradory i goldeny, ale nie tylko one się spełnią w tej roli. Tak naprawdę wiele innych psów różnych ras, które spełniają powyższe wymogi, będzie mogło być być dobrymi psimi terapeutami. Dużo zależy od charakteru, odpowiedniego wyboru szczeniaka, dobrej socjalizacji i właściwego wyszkolenia pod okiem wykwalifikowanego specjalisty w dziedzinie dogoterapii. Aby zajmować się dogoterapią trzeba mieć certyfikat i być z wykształcenia pedagogiem.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Bezstresowe dorastanie psa
15/03/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać