15 czerwca Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

15 czerwca Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

15 czerwca świętują dogoterapeuci, dogoterapia jest z sukcesem stosowana w naszym kraju już od wielu lat. Pogłębia skuteczność rehabilitacji, w której motywatorem jest dobrze wybrany i należycie wyszkolony pies, prowadzony przez wykwalifikowanego specjalistę w tej dziedzinie.

Wspieraj Autora na Patronite

 Polski Związek Dogoterapii powstał w 2004 roku.

Jednak początki dogoterapii w Polsce sięgają roku 1987. Wówczas Maria Czerwińska przygotowywała psy do filmu „Widzę”. Obserwując czworonogi, wyciągnęła wnioski, że psy te świetnie reagują na niewidome dzieci. Z czasem coraz częściej odwiedzała zakład w Laskach wraz ze swoimi psami. Poznawała wówczas pracę z dziećmi i psami. Zauważyła, że psy nie tylko dobrze reagują na dzieci pozbawione widzenia, ale także na te, które mają niepełnosprawność ruchową.

Zobacz naszą ofertę

Smaczki treningowe PUPPY 200g

Smaczki treningowe PUPPY 200g

Kaczka i indyk z bananami, naturalne smaczki treningowe Pokusa

15,90 
Karma Pokusa z wołowiną – 12kg

Karma Pokusa z wołowiną – 12kg

Bezzbożowa karma sucha wołowina dla psów dorosłych

239,00 
Game Dog Functional Treats Immunity

Game Dog Functional Treats Immunity

Przysmaki funkcyjne dla psów, stymulujące ich układ odpornościowy

24,00 

15 czerwca 1998 roku powstaje Fundacja CZE-NE-KA, której Maria Czerwińska jest inicjatorką i współzałożycielką. Na stronie tej fundacji możemy przeczytać, że „powstała ona oficjalnie 15 czerwca 1998 roku, ale jej założenie poprzedziła działalność, istniejącego od roku 1991, pierwszego w Polsce Sportowego Klubu Psów Zaprzęgowych „CZE-NE-KA”. Zrzeszał on miłośników i właścicieli psów zaprzęgowych, a także ludzi, którzy wprawdzie psów nie posiadali, ale byli zaangażowani w pracę społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych. Działalność ta z czasem przekształciła się w coraz bardziej znaną dziś dogoterapię”. Polska nazwa „dogoterapia” jest autorstwa Marii Czerwińskiej i pierwszy raz użyta została w 1996 roku. Natomiast na świecie za ojca dogoterapii uważa się Borisa Levinsona, który na początku 60-tych lat XX wieku jako pierwszy naukowiec zastosował zwrot „terapia z udziałem zwierząt” (pet therapy).

Pies, który ma być terapeutą, najlepiej powinien być już wstępnie przygotowywany do tego w hodowli.

Następnie czeka go przygotowywanie się do pracy w dogoterapii przez ok. dwa lata. Taki pies powinien cechować się bardzo zrównoważonym charakterem. Powinien wyróżniać się łagodnością, być bardzo odpornym na stres i cechować się całkowitym brakiem agresji.

Psy terapeuci są niejednokrotnie uczone przeróżnych sztuczek, które mogą ułatwiać podejście do człowieka, a w szczególności do dzieci.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Rasy, które uważa się za szczególnie predysponowane do dogoterapii to labradory i goldeny, ale nie tylko one się spełnią w tej roli. Tak naprawdę wiele innych psów różnych ras, które spełniają powyższe wymogi, będzie mogło być być dobrymi psimi terapeutami. Dużo zależy od charakteru, odpowiedniego wyboru szczeniaka, dobrej socjalizacji i właściwego wyszkolenia pod okiem wykwalifikowanego specjalisty w dziedzinie dogoterapii. Aby zajmować się dogoterapią trzeba mieć certyfikat i być z wykształcenia pedagogiem.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Pies na flexi i na pasach
16/11/2023
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać