Strach przed zabiegami medycznymi jest wciąż ogromny

Strach przed zabiegami medycznymi jest wciąż ogromny

Dr Marty Becker, znany jako Weterynarz Ameryki, wykazał, że strach przed wizytami w lecznicach jest wciąż ogromny, i to zarówno u psów, jak i ich opiekunów. On sam stworzył program Fear Free, który ma na celu zmniejszanie lęku i strachu zarówno u zwierząt, jak i właścicieli. Przybliżył jednocześnie badania, które powinny dawać do myślenia.

Strach przed zabiegami medycznymi jest wciąż ogromny

Według jednego z amerykańskich badań, już sama myśl zabrania psa do lekarza weterynarii była stresująca dla 26% opiekunów, a 38% respondentów stwierdziło, że „ich pies nienawidzi takich wizyt”. W innym badaniu wykazano z kolei, że 51% opiekunów uważa, iż ich pies po prostu nie lubi wizyt w lecznicy. Ponadto w tym samym badaniu, jak zauważył dr Marty Becker, aż 38% respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że już sama myśl o zabraniu psa do lecznicy jest dla nich stresująca. Strach jest naprawdę wielkim problemem, który utrudnia psom regularną opiekę zdrowotną. Więcej informacji o badaniach można znaleźć w książce dr. Beckera „Jak uwolnić psa od lęku”.

Trzeba zadbać o trening medyczny

Od pierwszych tygodni życia zwierzęcia trzeba zadbać o to, aby pies się nie bał wizyt. Warto poprosić lekarza weterynarii o pozytywne skojarzenie z lecznicą. Przeprowadzać od małego trening medyczny. Wskazówki, jak to robić, można otrzymać np. w dobrym psim przedszkolu, jednak ważne jest, aby regularnie ćwiczyć z pieskiem. Będzie tu także istotna współpraca z lekarzem weterynarii. To w końcu tam szczenię zbiera pierwsze doświadczenia z igłą, przyjmowaniem leków. W Ameryce coraz więcej lekarzy weterynarii posiada certyfikaty Fear Free, świadczące o tym, że nauczyli się oni sposobów zmniejszania lęku i strachu zarówno u pacjentów, jak i ich opiekunów. Program ten powoli wychodzi poza granice Ameryki. Są osoby, które mają już taki certyfikat i w Polsce.

Psy pamiętają negatywne doświadczenia. Lepiej więc zadbać o to, aby pierwsze doświadczenia u szczeniąt były pozytywne. I to jest możliwe.

Strach przed zabiegami medycznymi – wczuć się w psa

Tego typu badania są tylko dowodem na to, że psy są wciąż zbyt mało rozumiane. Często strach jest jeszcze w nich wzmacniany przez robienie wszystkiego „na siłę”: na siłę ciągnie się przerażonego psa do gabinetu, na siłę obcina pazurki. A używanie siły tylko napędza, wzmacnia strach, a co więcej burzy zaufanie do opiekunów.

Przykład z psiego na nasze? Dziecko np. musi przyzwyczaić się do chodzenia do dentysty. Aktualnie jest coraz więcej programów dla dzieci – wielu dentystów stara się jak najlepiej skojarzyć gabinet małemu pacjentowi. Gdyby mama przy pierwszej wizycie zabrała dziecko do dentysty siłą, trzymała je mocno, by nie ruszało się na fotelu, choć byłoby przerażone, to możemy się domyślić, jaki by to przyniosło skutek, co by było następnym razem. A jeżeli mama spokojnie tłumaczy dziecku, co będzie robione, pokazuje, że nie ma się czego bać, że pan doktor ma nagrodę dla dzielnego pacjenta, a sam doktor jej w tym oczywiście pomaga, to dziecko czuje się pewniej. Ma zaufanie do mamy, że tak będzie…

Z psami jest podobnie. Należy im pokazać, nauczyć je, że nie mają się czego bać. Skojarzyć szczeniakom pozytywnie gabinet lekarza weterynarii. Przeprowadzać trening. To pomoże uniknąć wielu problemów w przyszłości.

 Źródło: na podstawie książki „Jak uwolnić psa od lęku”

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Przebiegi treningowe – czy warto?
08/08/2024
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać