Babeszjoza, o co takie halo?

Babeszjoza, o co takie halo?

Babeszjoza jest to ciężka, czasem nawet śmiertelna choroba wywoływana przez pierwotniaka z rodziny Babesia.

Wspieraj Autora na Patronite

Babeszjoza, słyszałeś może? Nie, to nie jest azjatycka potrawa, ani nazwa wioski na Madagaskarze.

Babeszjoza jest to ciężka, czasem nawet śmiertelna choroba wywoływana przez pierwotniaka z rodziny Babesia, który po wniknięciu do organizmu psa dostaje się do układu krwionośnego i umiejscawia w krwinkach czerwonych. Jedyną drogą jaką inwazyjne formy tego pasożyta dostają się do krwi psa jest ugryzienie kleszcza, który jest żywicielem ostatecznym i pomaga Babeszi w przemieszczaniu się na duże odległości i zarażaniu kolejnych psów.

Zobacz naszą ofertę

Spray spacerowy dla psów 150ml

Spray spacerowy dla psów 150ml

GreenLine BugSpray, nieprzyjemny dla kleszczy, pcheł i komarów

35,00 
Liker Cord piłka dla psa

Liker Cord piłka dla psa

Zabawka dla psa - piłka na sznurku

od 24,00 
Spray na kleszcze dla psa Baltica 150ml

Spray na kleszcze dla psa Baltica 150ml

Naturalna bariera ochronna przeciw kleszczom

35,00 

O boreliozie u ludzi zapewne słyszał każdy i kojarzy już, że kleszcz może wyrządzić o wiele więcej złego niż tylko opić z paru kropli krwi. Jeśli jesteś właścicielem psa, nie ważne jakiej rasy i w sumie nie ważne już z jakiego rejonu Polski – warto żebyś był świadomy co ten pasożyt jest w stanie zrobić z twoim zwierzakiem.

Pasożytów w świecie mieliśmy od zarania dziejów od groma- może kiedyś tylko nie wszystkie umieliśmy odróżnić i nazwać. Żeby pojawiła się Babeszjoza po pierwsze musi być kleszcz- mały wredny wampir, który kąsając Twojego pupila wprowadza wraz ze swoją śliną do krwioobiegu tego niebezpiecznego pasażera na gapę. Faktem jest, że nie każdy kleszcz musi być nosicielem babeszjozy, tak samo też mogą zdarzać się kleszcze zarażające psy wieloma chorobami naraz, jak na przykład anaplazmoza czy borelioza.

Dlaczego ten pierwotniak atakujący przede wszystkim krwinki czerwone jest taki niebezpieczny dla twojego psa?

W Babeszjozie najbardziej zdradliwe jest to, że sam pasożyt może nawet do wielu miesięcy od ugryzienia kleszcza pozostać w formie utajonej i nie dawać żadnych objawów.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Pasożyt jako tako nie zabije psa przez wyżarcie nerek czy wątroby swojego żywiciela. Babesia jest sprytnym hakerem, który wie jak to zrobić, żeby jego ofiara przeżyła na tyle długo, żeby móc namnożyć się i dać szansę na zarażenie kolejnego kleszcza pijącego krew na zarażonym psie.

Babeszjoza choroba odkleszczowa

Żeby wyjaśnić jak bardzo rożny może być przebieg choroby, objawy i rokowanie porównam teraz najważniejsze narządy takie jak wątroba, nerki, trzustka, płuca czy mózg do fabryk, elektrowni lub oczyszczalni- ogólnie zakładów przemysłowych, które pracują nad prawidłowym funkcjonowaniem całego organizmu. Wszystkie naczynia krwionośne przez duże tętnice i żyły do najdrobniejszych włośniczek porównam do dróg i autostrad, a krwinki czerwone do taksówek, które mają za zadanie dostarczyć tlen do zakładów przemysłowych, odebrać dwutlenek węgla i ogólnie robić tak, żeby wszystko grało jak trzeba.

Wyobraźmy sobie teraz, że terrorysta w postaci Babeszji przejmuje ileś taksówek i namnaża się w środku oraz co bywa najbardziej szkodliwe dla organizmu wydziela substancje, które wpływają szkodliwe na sąsiednie pojazdy- te zaś zaczynają przylepiać się do drogi i do siebie nawzajem. Pierwotniak w tym czasie rozsadza zajętą taksówkę pogłębiając karambol i kolonizując kolejne zdrowe krwinki.

Zamieszanie na drodze zaburza całą harmonię pracy organizmu, a dodatkowo pozlepiane krwinki i toksyny wydzielane przez pasożyta trafiają do niedotlenionych i niedożywionych zakładów przemysłowych. Organizm zaczyna szwankować, narządy starają się przetrwać na pracy w trybie beztlenowym przytruwając się  przy tym substancjami wydzielanymi jako produkty uboczne.

Leczenie, nie licząc oczywiście zwalczania samego pasożyta z krwi, nie może obyć się bez ratowania tego, co zaczęło w organizmie szwankować.

To już kwestia wybitnie zależna od kondycji organizmu, czasu trwania choroby i indywidualnych predyspozycji psa, które układy organizmu będą wymagały intensywnego leczenia- czy to:

  • ANEMIA – w pewnym momencie szpik kostny nie zdąży uzupełnić niedoborów w zasobie czerwonych krwinek- tu podpowiem, że pies może mieć blade lub żółte błony śluzowe- od nadmiaru żółtej bilirubiny, która zostaje po rozpadłych krwinkach ( stąd kolor herbaciany lub coli w samym moczu)
  • NERKI – które zdarza się, że są już nieodwracalnie uszkodzone
  • STAN ZAPALNY TRZUSTKI – związany z jednym z najgorszych bóli jakie może odczuwać zwierzak
  • USZKODZENIE WĄTROBY – czy innych narządów, których działanie jest ściśle zależne od prawidłowego ukrwienia.

Babeszjoza, objawy. Widząc powagę zniszczeń jakie pośrednio może zdziałać ten intruz nie zdziwisz się pewnie, że objawy mogą być czasem bardzo nietypowe:

  • może to być ból brzucha – od lekkiego do ostrego przypominającego kolkę podczas biegania
  • może to być tylko niechętny do zabawy  pies  z gorączką, która kiedyś uważana była za typowy objaw choroby, czasem jednak nie zdążysz nawet jej zauważyć lub po prostu się nie pojawia
  • mogą to być wymioty czy brak apetytu
  • żeby było jeszcze trudniej może to być tylko kaszel w wyniku zapalenia oskrzeli
  • może też być tak, że twojemu pupilowi z pozoru nic nie jest, a jedyne co to jest odrobinę za chudy

Metody diagnozy w tej chwili są różne, twój lekarz weterynarii obecnie ma możliwość wykonywania testów krwi, morfologii czy rozmazu krwi twojego psa – najlepiej jeśli coś się dzieje niepokojącego z twoim psem opisz mu dokładnie objawy i przeanalizuj czy u twojego psa mógł zdarzyć się kleszcz, a resztę zostaw w jego rękach.

Tak samo jak przy wywoływanej przez pierwotniaki malarii u ludzi, jeżeli pojawią się już objawy bez leczenia samo nie przejdzie, pamiętaj o tym – czasem twoja dokładna obserwacja psa i szybka reakcja może uratować twojemu psiakowi życie.

Przy chorobach wirusowych mógłbyś pocieszać się, że pies po przechorowaniu nabierze chociaż odporności – przy babeszjozie nic z tego, tak samo nie pocieszają mierne rezultaty stosowania szczepionek. Jedyne co ci zostaje drogi właścicielu, to zabezpieczać swojego czworonoga przed tym, co było na samym początku, a na początku był chaos… i kleszcz.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Bezstresowe dorastanie psa
15/03/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać