Nosem.pl Ciekawostki o psach Pies, który jeździł, no właśnie, czym jeździł?
Podróże czworonogów to dla jednych temat tabu, dla innych codzienność. Często słyszymy od znajomych: „byłem z psem na treningu, na wakacjach, nad wodą, w górach, na skitourach, (…)”. Opcji spędzania czasu z czworonogiem jest wiele, a teraźniejszość pozwala nam na realizację wielu z tych wcześniej niewykonalnych pomysłów.
Ta słynna historia wydarzyła się naprawdę. Pies o imieniu Lampo mieszkał we Włoszech i potrafił samodzielnie podróżować pociągami. Jego losy opisał Roman Pisarski i to dzięki niemu dzieci w Polsce znają tego niezwykłego psa.
Dzisiaj czworonogi jeżdżą koleją i nie jest już w tym nic nadzwyczajnego. Warunkiem przewozu jest zapewnienie odpowiedniego transportera na całą podróż i/lub zakup biletu, posiadanie smyczy, kagańca i ważnych dokumentów potwierdzających szczepienie przeciw wściekliźnie. Trzeba pamiętać także o komforcie współtowarzyszy podróży.
„USA. Uczył psa jeździć samochodem. Mknęli 160 km/h po autostradzie”. Taki nagłówek można wyczytać w popularnym serwisie motoryzacyjnym. Redaktor cytuje tam portal KomoNews.com, w którym podano, że nieopodal Seattle w stanie Waszyngton został aresztowany 51-latek, który uczył swojego psa prowadzić samochód, na autostradzie. Zatrzymany przejechał w ten sposób co najmniej 90 km, po czym spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia.
Przewożenie psa w aucie może być kłopotliwe dla pupila lub kierowcy i pasażerów, jeśli nie zostaną spełnione specjalne warunki. I znów wracamy tu do wspomnianego wyżej transportera. Transporter zapewnia bezpieczne schronienie dla czworonoga, uniemożliwia mu także przemieszczanie się po pojeździe, co w przypadku gwałtownego hamowania mogłoby się skończyć nawet tragicznie. Na rynku jest szereg dostępnych akcesoriów do przewożenia zwierząt w samochodzie, warto zainwestować w bezpieczeństwo swoje i innych.
Łajka. Pies, który poleciał w kosmos. 3 listopada 1957 roku pierwsza istota została wystrzelona na orbitę okołoziemską. Sława Łajki bierze się z jej pierwszeństwa w erze podboju kosmosu, chociaż tak naprawdę pierwszymi żywymi organizmami poza atmosferą były nasiona różnych gatunków zbóż wystrzelone w rakiecie V2 w 1946 i muszki owocowe wysłane w 1947 roku (Wikipedia).
Na szczęście zwierzęta nie są już wysyłane w kosmos, przemieszczają się za to transportem lotniczym. Zwierzęta o wadze niższej niż 8 kg mogą przebywać na pokładzie samolotu w transporterze, średnie i duże, a zwłaszcza ciężkie psy mogą latać tylko w transporterze w luku bagażowym. W większości linii lotniczych dotyczy to psów ważących więcej niż 8 kg. Inne zwierzęta (niż psy i koty*) przewożone są jako cargo. Miejsce przewozu zwierzęcia uzależnione jest od jego wagi, wielkości, rodzaju oraz pełnionej funkcji.
Bardzo ważne jest, aby odpowiednio wcześnie sprawdzić, jakie wymagania dotyczące wwożenia psów obowiązują w wybranym kraju docelowym, jakie szczepienia są niezbędne i czy obowiązują wymogi w zakresie kwarantanny. W obrębie UE zwierzę musi mieć unijny paszport zwierzęcia domowego, musi też być zaczipowane i zaszczepione przeciwko wściekliźnie.
*wymienione w regulaminie linii lotniczych
Wybierając miejsce oraz środek transportu pamiętajmy o zdrowym rozsądku. Nie zawsze to co dobre dla nas ludzi jest takie dla naszych zwierząt. Jeśli jednak decydujemy się na wspólną podróż, pamiętajmy o zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu naszym współtowarzyszom oraz zwierzętom. Niech wszyscy mają z tego przyjemność. Ahoj przygodo!