Nosem.pl Zdrowie i dieta psa Pies nie chce pić wody
Każda żywa istota musi pić – bez wody życie nie jest możliwe, co robić kiedy pies nie chce pić wody? Odpowiednie nawodnienie jest zawsze bardzo ważne. Szczególnie mocno jednak należy dbać o to w czasie upałów. Musisz też pamiętać o tym, by Twój pies miał zawsze dostęp do czystej, świeżej wody. Dzięki temu będzie mógł bez problemów napić się zawsze wtedy, gdy tego potrzebuje. Zdarza się jednak tak, że nawet pomimo tego, że pies wodę ma i powinien się napić – nie chce tego zrobić. Dlaczego pies nie chce pić? Co zrobić, by go zachęcić do picia? Czy pies może wypić za dużo? Dowiedz się więcej.
Jeśli pies pije mniej, niż potrzebuje, może dojść do odwodnienia organizmu. A to bardzo niebezpieczny stan, który w konsekwencji może skończyć się nawet śmiercią. Zanim do śmierci dojdzie, pies może cierpieć na szereg problemów zdrowotnych związanych ze zbyt małą ilością wody w organizmie.
Temperatura wewnętrzna jego ciała może być podwyższona, mogą pojawić się problemy z układem trawiennym. Zwężenie naczyń krwionośnych, które towarzyszy odwodnieniu, wpływa na wzrost ciśnienia w nerkach, co jest bardzo niekorzystne, szczególnie kiedy muszą „oszczędzać wodę”, czyli produkować bardziej zagęszczony mocz. Będzie miał też przyspieszoną akcję serca, w skrajnych przypadkach może dojść również do zapadnięcia gałek ocznych.
Przyjmuje się, że dziennie pies powinien przyjmować około pięćdziesięciu-sześćdziesięciu mililitrów wody na każdy kilogram swojej masy. Psi organizm składa się w sześćdziesięciu procentach z wody. Już nawet odwodnienie na poziomie pięciu-siedmiu procent będzie groźne i odczuwalne, a na poziomie dziesięciu-piętnastu procent może być dla Twojego psa bardzo groźne w skutkach. Zdarza się jednak, że pies nie chce pić wody. Dlaczego?
Pies zatem może mieć swoje powody, by nie pić. Jednak nie należy się na to zgadzać, bo Twój zwierzak po prostu pić musi. Jeśli pies nie chce pić, Twoją rolą, jako odpowiedzialnego i kochającego opiekuna, jest go do tego zachęcić i dostarczyć mu odpowiedniej ilości wody. Pamiętaj też, że jeśli pies nie chce pić mimo Twoich starań, najlepszym pomysłem będzie wizyta u lekarza weterynarii. Taki stan może być związany z poważną chorobą, która rozwija się w organizmie Twojego czworonoga. Nie możesz tego stanu lekceważyć.
A co zrobić, by pies znowu zaczął pić? Jakie domowe sposoby będą tutaj odpowiednie?
Nigdy natomiast nie zmuszaj psa, by napił się wody. Nie wpychaj mu pyszczka do wody – to może go tylko wystraszyć i niepotrzebnie zestresować.
Jeśli pies pije dużo wody, mogłoby się wydawać, że to dobrze. Zwierzę potrzebuje się w końcu nawadniać. Problem robi się wtedy, gdy zaczyna pić jej aż za dużo. Nie lekceważ tego stanu – może on świadczyć o tym, że w organizmie psa dzieje się coś złego.
Jeśli pies dużo pije i sika, istnieje możliwość, że cierpi z powodu cukrzycy lub problemów z nerkami. Może być też szereg innych problemów, które powodują wzmożone pragnienie. Jeśli stary pies ciągle pije, może to świadczyć też o tym, że jego wątroba jest obciążona. Mogą to być też problemy nerkowe, hormonalne, kardiologiczne, bólowe i wiele innych. U suk ciągłe picie wody może też świadczyć o rozwijającym się ropomaciczu.
Czasami też dużo pije, bo mu po prostu gorąco – dlatego jeśli zauważysz większe pragnienie po wysiłku fizycznym lub wtedy, gdy panuje upał, nie ma powodu do obaw. W innych przypadkach warto zabrać psa do lekarza weterynarii.
Jeśli zależy Ci na zapewnieniu psu orzeźwienia w upalny dzień, istnieją również inne, bezpieczne alternatywy. Możesz rozważyć przygotowanie specjalnych smakołyków mrożonych z naturalnych składników, takich jak jogurt naturalny lub bulion warzywny. W ten sposób Twój pies będzie mógł schłodzić się w zdrowszy i bezpieczniejszy sposób. Sprawdź dlaczego kostki lodu dla psa nie są najlepszym pomysłem.