Sprawdź także
Dlaczego pies to nie prezent pod choinkę? Wyjaśniamy!
16/12/2020
Agnieszka Czylok

Kostki lodu dla psa, a skręt żołądka

Kostki lodu dla psa, a skręt żołądka

Nadchodzi lato, robi się coraz cieplej, wiadomo, że psy gorzej znoszą wysokie temperatury. Trzeba jednak uważać, aby niechcący im nie zaszkodzić. Podawanie psu kostek lodu może doprowadzić do skrętu żołądka? Istnieje czasem takie ryzyko. I to nie jest mit.

Kostki lodu nie dla psa?

Kiedy termometry zaczynają pokazywać wysokie temperatury, opiekunowie chcą zrobić wszystko, aby pomóc psu lepiej je znosić. Często sięgają po standardowe kostki lodu, które sami dodają sobie też do napojów. Jednak właśnie na tego typu kostki trzeba uważać.

Już samo gryzienie lodu niszczy szkliwo zębów. Jednak to nie jest jedyne zagrożenie. Połknięte kostki lodu, mogą czasem doprowadzić i do skrętu żołądka. Dlaczego tak się może stać? Kostki lodu, o standardowym kształcie, połknięte w całości lub w części przez psa, mogą wywołać gwałtowne ruchy żołądka, co właśnie zwiększa ryzyko wystąpienia skrętu. Zagrożenie zwiększa się zwłaszcza po zabawie (a pies często skacze, bawiąc się tymi kostkami, czy skacze nad miską z wodą, próbując je wyłowić).

Najgorzej więc, kiedy wrzuca się takie kostki do wody. Pies chce wydostać taką kostkę, pije łapczywie i połyka dodatkowo duże ilości powietrza. To że raz, czy dwa się udało i psu nic takiego się nie stało, nie znaczy, że uda się zawsze… Stąd lepiej uważać na tego typu sposoby na ochłodę. I nie, nie jest to mitem, jak niektórzy twierdzą. Mimo, że wciąż nie ma na to jednoznacznych dowodów naukowych, to takie przypadki się już zdarzały! Odrobina ostrożności nigdy nie zaszkodzi. Poza tym kostki lodu mogą doprowadzić także do zadławienia!

Na lód w upał trzeba uważać, ale nie tylko na lód…

Można zrobić psu, który lubi lizać lód dla ochłody np. dużą kulę z lodu do lizania, tak aby szybko nie połykał i nie rozgryzł. Wiele czworonogów lubi się w ten sposób chłodzić. Jednak i tutaj trzeba uważać, bo psy o słabszym układzie odpornościowym bardzo szybko mogą nabawić się zapalenia gardła.

Najlepsza w upały więc jest po prostu świeża woda, często wymieniana. Czasem pies nie chce pić wody dlatego, że opiekun zapomina o myciu miski, czy wymianie wody. Pamiętajmy, że jak woda dłużej stoi w nieumytej misce, może stać się siedliskiem wielu bakterii. Dlatego tak ważne jest dbanie o czystość miski i zapewnianie psu nieustannego dostępu do świeżej wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa! Tylko znowu uwaga: pies nie powinien pić większej ilości wody także przez godzinę po jedzeniu. Lekarze weterynarii ostrzegają, że to też może być jedną z przyczyn wystąpienia skrętu…

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter