Opieka nad szczeniakiem – okiem lekarza weterynarii

28/06/2020
Opieka nad szczeniakiem – okiem lekarza weterynarii

Gdy w naszym stadzie pojawia się szczenię, czeka nas wiele ważnych i kluczowych decyzji. Jeśli wszystko jest dobrze – maluch nie zdradza oznak choroby, pierwsza wizyta w gabinecie weterynaryjnym powinna odbyć się w ciągu najbliższych dni. Zyskujemy czas na obserwację psa,  odnotowujemy jak często się wypróżnia, zbieramy próbki kału do badania, odnotowujemy ile i czego zjada, a także jak się zachowuje. Warto na pierwsze spotkanie zarezerwować sobie więcej czasu.

Pierwsza wizyta w gabinecie odbywa się w celu sprawdzenia zdrowia psa (badanie kliniczne pozwala na wykrycie/potwierdzenie części wad wrodzonych), oraz zaplanowania badań i zasad profilaktyki na najbliższe tygodnie.

Odrobaczenie

Zgodnie ze światowymi wytycznymi ESCCAP oraz Polskiej rady konsultacyjnej do spraw parazytoz zwierząt towarzyszących, zakażenia większości inwazji pasożytów można wykryć przy pomocy badania kału. Ma to olbrzymie znaczenie, zwłaszcza, że tzw. „rutynowe odrobaczenie” nie zwalcza wszystkich pasożytów i nie zapobiega wszystkim inwazjom. Część z tych pasożytów ma potencjał zoonotyczny – jest chorobotwórcza dla ludzi. Badanie kału wykonywane powinno być z 3 próbek pobranych w ciągu kolejnych 3 dni, lub z 3 próbek zebranych w ciągu tygodnia. Na podstawie wyników badania lekarz dobiera odpowiednie środki przeciwpasożytnicze. Mimo ujemnych wyników badania kału, ze względu na cykl życiowy najczęściej występującej inwazji glistą psów, do 6 miesiąca życia pacjenci powinni być odrobaczani w regularnych odstępach

Szczepienie

Szczepienia w dużym uproszczeniu możemy podzielić na 3 grupy

 1. Obowiązkowe: wścieklizna
 2. Zasadnicze (którym powinny być poddane wszystkie psy): Parwowiroza (atenuowany wirus CPV-2), Nosówka (CDV), Choroba Rubartha (Wirusowe zapalenie wątroby, Adenowirus typ.2)
 3. Szczepienia dodatkowe (zalecane w zależności od miejsca pobytu, stanu zdrowia psa)

Szczenięta pierwsze szczepienie najczęściej mają wykonywane przed wydaniem do nowego domu, szczepionkami chroniącymi przed nosówką, chorobą Rubartha i parwowirozą (skrót DHP). Kalendarz szczepień zawsze powinien być uzgadniany indywidualnie, jednak ogólne wytyczne mówią o szczepieniu 3 krotnym  w odstępie 3-4 tygodni oraz o szczepieniu co roku przeciwko wściekliźnie

Ochrona przeciwko pasożytom zewnętrznym

Gdy szczenięta zaczynają wychodzić, należy zabezpieczyć je przeciwko ektopasożytom – pamiętając, że w tym szczególnym okresie szybko zmienia się ich masa ciała i w przypadku preparatów długo działających, możemy mieć trudności w dobraniu dawki.

Choroby typowe dla rasy

W przypadku psów ras dużych należy pamiętać o konsultacji ortopedycznej przed 20 tygodniem życia. Często zanim choroba będzie dawała objawy kliniczne – możemy wdrożyć odpowiednie kroki, które po zakończeniu wzrostu przez psa (w wieku 1-2 lat) nie będą mogły być zastosowane.

Boksery i buldogi angielskie to psy u których częściej występuje nowotwór mastocytoma, shih tzu mają predyspozycje do zapadalności tchawicy, siberian husky są rasa u której szybciej może rozwinąć się zaćma, a maltańczyki są predysponowane do endokardiozy. Warto podczas pierwszych tygodni życia psa porozmawiać z lekarzem o chorobach typowych dla danej rasy.

Żywienie

Bez względu na to w jaki sposób zdecydujemy się żywić naszego psa, odpowiednia podaż zbilansowanej diety jest kluczowa w okresie szybkiego i intensywnego wzrostu. Nie w każdym przypadku przy komponowaniu diety psów ras dużych, preparaty zawierające wapń i fosfor będą polecane, czasami wręcz mogą szkodzić; u psów ras małych – olbrzymią rolę odgrywać będzie częstość posiłków, oraz skrócenie przerwy nocnej w jedzeniu do maksymalnie 8 godzin. Pamiętajmy, że w ciągu pierwszych 4-5miesiecy nasz pies osiągnie 50% swojej docelowej masy ciała.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • HolistaPets Omega3 Fish Oil HolistaPets Olej Omega3 500ml
  99,00  94,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 74,00 .


  Zobacz
 • Game Dog Omega Forte Game Dog Omega Forte 120 kapsułek
  59,00  56,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 56,00 .


  Zobacz
 • AniFlexi MARINE V2 Game Dog AniFlexi MARINE V2
  89,00  84,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 84,00 .


  Zobacz
 • Trenerki z jagnięciną Trenerki z jagnięciną Sport Up! 300g
  11,99 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Charty, praca z chartami. Takie dobre wspomnienia……
08/11/2023
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać