Cukrzyca u psa

Cukrzyca u psa

Cukrzyca u psa – jak może wyglądać i u jakich psów można się jej spodziewać, mimo, iż na cukrzycę choruje około 1-2 % psiej populacji i współczesna medycyna wie o niej dość sporo, choroba ta  wciąż potrafi być niedodiagnozowaną zmorą lekarzy pierwszego kontaktu. Sama cukrzyca jest przewlekłym zaburzeniem metabolicznym przebiegającym z całkowitym lub względnym niedoborem insuliny, ta zaś odpowiada nie tylko za prawidłową pracę gospodarski węglowodanowej organizmu, ale też lipidowej, białkowej, a nawet za równowagę kwasowo-zasadową i elektrolitową organizmu – więc jej objawy potrafią być bardzo niespecyficzne.

Wspieraj Autora na Patronite

Cukrzyca u psa najczęściej diagnozowana jest w wieku od 4 do 14 lat, chociaż można spotkać się też z tzw. formą młodzieńczą.

Ze względu na silne diabetogenne działanie progesteronu, duży odsetek psów chorujących na cukrzycę stanowią niekastrowane samice, tym bardziej poddawane antykoncepcji hormonalnej. Jeśli pies przechorował w przeszłości zapalenie trzustki, również powinien regularnie pojawiać się u swojego lekarza weterynarii na kontrolne badanie fruktozaminy i glukozy we krwi.

Zobacz naszą ofertę

BALTICA Indyk z dynią średnie i duże rasy 12kg

BALTICA Indyk z dynią średnie i duże rasy 12kg

Bezzbożowa karma na bazie dietetycznego mięsa z indyka

269,00 
Materac dla psa do klatki kennelowej – L

Materac dla psa do klatki kennelowej – L

Wymiary 87*60cm, pokrowiec z kodury

od 115,00 
Promocja!
HolistaPets Arthro Strong 200g

HolistaPets Arthro Strong 200g

Suplement na stawy dla psów

79,00  71,00 

Najczęstszym objawem cukrzycy u psa jest wzmożone picie wody, a co za tym idzie oddawanie zwiększonej ilości moczu. Chorują zazwyczaj zwierzęta otyłe, starsze, statystycznie częściej samice. Charakterystyczne dla cukrzycy jest postępujące chudnięcie, mimo wzmożonego apetytu. Dodatkowym objawem nasuwającym podejrzenie choroby jest występowanie zaćmy oraz zmiany skórne o niewyjaśnionej etiologii.

W kontrolnych wynikach laboratoryjnych cukrzyce potwierdza występowanie glukozy w moczu (tzw. glikozuria) oraz we krwi w stężeniu wyższym niż 200 mg/dl. Chociaż prowadzącemu lekarzowi weterynarii omawiane schorzenie może sugerować też występowanie zwiększonej ilości leukocytów, nadkrwistość oraz niebolesna powiększona wątroba Twojego pupila.

Niestety w przeciwieństwie do kotów, psy w przeważającej części swojej populacji (bo aż 90%) cierpią na cukrzycę insulinozależną, a leki obniżające poziom glukozy we krwi w postaci tabletek na nic się nie zdadzą.

Sama dieta, mimo że też pełni ważną funkcję w leczeniu, nie zastąpi podawania insuliny w formie iniekcji. Pies cierpiący na cukrzycę niestety nie obejdzie się bez regularnego kłucia – czy to w celu pobrania krwi, aby określić stężenie glukozy, czy to w celu podania podskórnie insuliny. Na szczęście obecna medycyna weterynaryjna może korzystać z preparatów typowo weterynaryjnych zawierających insulinę, a gdy te się nie sprawdzają, dostępna jest szeroka gamę preparatów stosowanych u ludzi, dzięki czemu w sytuacji niepowikłanej żadną dodatkową chorobą cukrzycy, pies z ustabilizowaną dietą i odpowiednio dobraną dawką leków cieszy się życiem równie długo, co jego zdrowy czworonożny kompan. W przypadku suk niepoddanych zabiegowi kastracji, warto jedynie pamiętać, że przez silnie diabetogenny wpływ hormonów płciowych, bez zabiegu poziom glukozy może się nigdy do końca nie unormować.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Na koniec, dla właścicieli psów borykających się z problemem cukrzycy, oraz dla tych którzy jeszcze o tym nie wiedzą, krótko opiszę obraz psa, który z powodu właśnie braku odpowiedniego poziomu insuliny we krwi wpada w tzw. śpiączkę hiperglikemiczną.

Po pierwsze pies taki ma normalnej wielkości źrenice, jego odruchy  mogą być osłabione, a  temperatura może być obniżona. Objawy narastają powoli, a zwierzę z czasem pokazuje coraz silniejsze odwodnienie organizmu, jak suchość i przekrwienie błon śluzowych, do czego może dochodzić zapach acetonu w wydychanym powietrzu. Zupełnie inaczej sytuacja się ma, gdy psu przedawkujemy insulinę i wpadnie w tzw. hipoglikemię, wtedy  narastanie objawów postępuje w bardzo szybkim tempie. Psiak może zachowywać się jak silnie zatruty lub jakby był po wypadku lub udarze – jego błony śluzowe stają się blade, mięśnie zaczynają drżeć, oddech jest przyspieszony, temperatura ciała może być podwyższona, źrenice rozszerzone, a odruchy wzmożone. W ostatnim przypadku takiemu psu powinna być jak najszybciej podana glukoza, najlepiej dożylnie.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Komunikacja pozawerbalna ze szczeniakiem
26/01/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać