Jak dbać o psie łapy w chłodniejsze dni?

Jak dbać o psie łapy w chłodniejsze dni?

Nadchodzi powoli zima, trzeba pamiętać, aby odpowiednio przygotować psie łapy na niższe temperatury. Sprawdź jak dbać o psie łapy w chłodniejsze dni?

Wspieraj Autora na Patronite

Nadchodzi powoli zima – jak dbać o psie łapy

Są takie osoby, które twierdzą, że pies sobie poradzi, po co w ogóle myśleć o przygotowaniu psich łap na zimowe dni. To prawda, że naskórek opuszek u psa jest dość odporny. Jednak nie jest już tak różowo w momencie, kiedy psie łapy zetkną się np. z solą na chodnikach. A niestety, wciąż jeszcze używa się w wielu miejscach soli do posypania. Z jednej strony mamy więc suche, mroźne powietrze, a z drugiej sól. Suche powietrze źle wpływa na naskórek, a jeśli natrafi on jeszcze na sól, wówczas pies może odczuwać naprawdę spory dyskomfort. Jeśli do tego wszystkiego naskórek pęknie, to pojawi się i ból (jeśli już zdarzyłoby się, że pies będzie miał pęknięty naskórek opuszek, to oczywiście warto od razu zabezpieczyć jego łapkę).

Zobacz naszą ofertę

Baltica Indyk z kaczką dla szczeniąt 12kg

Baltica Indyk z kaczką dla szczeniąt 12kg

Karma dla szczeniąt, od 4 tygodnia życia

269,00 
Smaczki treningowe GASTRO VITAL 200g

Smaczki treningowe GASTRO VITAL 200g

Wół ze śliwką, naturalne smaczki treningowe Pokusa

15,90 
Pokusa Premium Selection – karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt 3kg

Pokusa Premium Selection – karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt 3kg

Bezzbożowa karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt i psów młodych

99,00 

Jak przygotować psie łapy na chłodniejsze dni?

Warto zacząć smarować psie łapy odpowiednimi środkami (wybór maści na opuszki jest obecnie szeroki) zanim nadejdą mrozy. Początkowo można to robić jedynie przed snem, na noc. Najlepiej sięgać po takie preparaty, które są bogate w witaminę A oraz E. Bardzo dobrze sprawdzą się też naturalne preparaty na bazie pszczelego wosku. Coraz częściej używane są także preparaty z olejkiem z drzewa herbacianego – dzięki obecności tego olejku w składzie maści, ma ona dość gorzki smak, dzięki czemu psy niechętnie liżą łapy. Takie preparaty warto stosować, gdy już nadejdzie mróz, przed każdym spacerem z psem.

Wypróbuj zimowy balsam do łap – Winter Balsam.

Jak jeszcze można dbać o psie łapy w chłodniejsze dni?

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią długość pazurów u psa. Lekarze weterynarii przypominają, że jeśli pazury u psa są zbyt długie, a powierzchnia jest śliska, to palce mogą się bardzo rozjeżdżać. To z kolei może powodować zbieranie większej ilości śniegu lub soli z chodnika. Kiedy pies ma pazury odpowiedniej długości, to jego łapki mają również znacznie lepszą przyczepność. Warto też przycinać psią sierść między opuszkami. Dlaczego to takie istotne? Dzięki temu można uniknąć nadmiernego zbierania się śniegu. To z kolei zapobiega nadmiernemu powstawaniu śniegowych, zamrożonych kuleczek, które mogą sprawiać psom dość duży dyskomfort podczas chodzenia. I na koniec: warto przemywać ciepłą (ale nie gorącą) wodą psie łapki po każdym spacerze!

Odpowiednia pielęgnacja psich łap w zimie jest niezwykle ważna, aby zapewnić komfort i zdrowie naszego czworonożnego przyjaciela. Poza stosowaniem specjalistycznych maści i dbaniem o długość pazurów oraz sierści między opuszkami, istnieje jeszcze kilka innych sposobów na ochronę łap psa przed zimowymi warunkami.

Jednym z nich jest używanie specjalnych butów dla psów.

Chociaż niektóre psy mogą potrzebować czasu, aby się do nich przyzwyczaić, buty są skutecznym sposobem na ochronę łap przed ostrymi krawędziami lodu, solą chodnikową i ekstremalnie niskimi temperaturami. Buty dla psów są dostępne w różnych rozmiarach i stylach, więc można je dopasować do indywidualnych potrzeb każdego psa. Ważne jest, aby wybrać buty, które są wygodne i nie ograniczają ruchów psa, a jednocześnie zapewniają odpowiednią ochronę.

Dodatkowo, regularne sprawdzanie stanu łap psa jest kluczowe. Po każdym spacerze należy dokładnie sprawdzić opuszki i przestrzenie między palcami, czy nie ma w nich ran, pęknięć, czy obcych ciał. W przypadku zauważenia jakichkolwiek uszkodzeń, należy skonsultować się z weterynarzem. Regularne sprawdzanie pozwoli na szybką reakcję w przypadku problemów i zapobiegnie ich pogłębieniu.

Podsumowując, zimowa pielęgnacja psich łap wymaga nie tylko stosowania maści ochronnych, ale również dbania o odpowiednią długość pazurów i sierści między opuszkami, a także rozważenia zastosowania butów ochronnych dla psa. Ponadto, kluczowe jest regularne kontrolowanie stanu łap, aby zapewnić naszym czworonożnym przyjaciołom bezpieczne i komfortowe spacery nawet w najchłodniejsze dni.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Jak pomóc psom w schroniskach w okresie świątecznym
18/12/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać