Choroba Cushinga u psa

Choroba Cushinga u psa

Choroba Cushinga u psa, w natarciu, nigdy w odwrocie, gdy nasz pupil jest chory, z resztą jak każdy członek naszej rodziny, wszyscy pragniemy zawsze dwóch rzeczy – szybkiego powrotu do zdrowia i dokładnego poznania przyczyny choroby. Są niestety w medycynie weterynaryjnej schorzenia, które mimo upływu czasu, mimo stosowania nietanich swoją drogą leków, zostają z naszym pupilem do końca życia, niechybnie go przybliżając w czasie.

Wspieraj Autora na Patronite

Choroby nowotworowe, bo o nich właśnie mowa, potrafią być bezlitosne tak samo dla ludzi, jak i dla naszych czworonożnych kompanów. Chorobą, spowodowaną właśnie zmianą o charakterze nowotworowym czy to samych nadnerczy czy przysadki mózgowej jest właśnie tytułowa nadczynność kory nadnerczy, inaczej zwana chorobą Cushinga

Zobacz naszą ofertę

Karma Baltica Junior jagnięcina z cielęciną – 12kg

Karma Baltica Junior jagnięcina z cielęciną – 12kg

Karma dla psów młodych, dużych ras

299,00 
Karma Baltica dla szczeniaka jagnięcina z cielęciną – 12kg

Karma Baltica dla szczeniaka jagnięcina z cielęciną – 12kg

Dla szczeniąt wszystkich ras

319,00 
Olej z łososia atlantyckiego 1000ml

Olej z łososia atlantyckiego 1000ml

Dostarcza niezbędnych kwasów Omega-3

65,00 

Po pierwsze, gdzie te nadnercza i dlaczego właściwie tak ważne jest ich prawidłowe funkcjonowanie?

Nadnercza to parzyste zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie nerek małe gruczoły, często dość trudne do zlokalizowania przy rutynowym badaniu USG jamy brzusznej psów. W organizmie tak samo zwierząt jak i ludzi, są one odpowiedzialne za wytwarzanie takich substancji jak adrenalina, noradrenalina, czy kortyzol lub inne hormony steroidowe. Fizjologicznie kortyzol odpowiedzialny jest za utrzymanie prawidłowej masy ciała, równowagę elektrolitową, utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi (dlatego też o hiperadrenokrtycyzmie – czyli o nadmiernej produkcji kortyzolu – warto pamiętać mając psa z niestabilną cukrzycą) oraz odpowiada za reakcję psa na stres.

Najczęściej na chorobę Cushinga zapadają psy w średnim i starszym wieku.

Objawy na samym początku są dość niespecyficzne i mogą być mylone przez właścicieli z pierwszymi oznakami starości u swojego pupila.

Właściciel zazwyczaj do gabinetu weterynaryjnego zgłasza ze swoim czworonogiem zaniepokojony o jego słabą kondycję skóry, przerzedzony włos, obwisły brzuch i zwiększone pragnienie, a co za tym idzie i zwiększone oddawanie moczu. Powyższe objawy nie muszą oczywiście pojawiać się w tym samym czasie, i nie zawsze są pierwszymi symptomami, niemniej zaburzenia dermatologiczne o podłożu hormonalnym oraz wielomocz i wzmożone picie zawsze powinno być różnicowane z nadczynnością kory nadnerczy. Może zdarzyć się też, że chorobę Cushinga prowadzącemu lekarzowi weterynarii sugerować będzie występująca u psa zatorowość, osad lub kamica w woreczku żółciowym lub po prostu niewyjaśnione podwyższenie parametrów wątrobowych lub nadmierne dyszenie u psa.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Diagnostyka samej nadczynności kory nadnerczy opera się na: badania USG jamy brzusznej, w celu zobrazowania struktury nadnerczy, badaniu moczu, przy czym odpowiedni  stosunek kortyzolu do kreatyniny może skutecznie, nie tyle potwierdzić, ale ewentualnie wykluczyć chorobę Cushinga oraz najskuteczniejsze w diagnostyce –  specjalistyczne badania krwi np. test stymulacji ACTH lub test hamowania niskimi dawkami deksametazonu.

Choroba Cushinga u psa, leczenie

Wcześnie zdiagnozowany guz samego nadnercza można z powodzeniem leczyć przez chirurgiczne usunięcie zmienionego chorobowo narządu, warunkiem jest tylko brak przerzutów w organizmie. Jeśli zaś pies cierpi na nadczynność kory nadnerczy spowodowaną guzem przysadki lub jego stan kliniczny wyklucza zabieg chirurgiczny z powodzeniem można stosować lek z trilostanem, który hamuje wytwarzanie hormonów steroidowych w nadnerczach, zmniejszając tym samym objawy choroby. Pies leczony zachowawczo ma na  pewno szansę na dłuższe i przyjemniejsze życie, niż ten który z pełną gamą objawów choroby musi borykać się do końca.

Zupełnie odmienną formą choroby jest tak zwany jatrogenny zespół Cushinga, który jest zespołem objawów związanych z nadmiarem hormonów steroidowych w organizmie, ale już nie produkowanych przez nadnercza, ale podawanych z zewnątrz, np. w wyniku długotrwałego leczenia chorób alergicznych wysokimi dawkami sterydów. Leczeniem w tym wypadku jest przed wszystkim zdiagnozowanie przyczyny i znaczne ograniczenia do zupełnego wykluczenia leków steroidowych.

Średni czas przeżycia psów leczonych farmakologicznie może sięgać nawet kilku lat, więc warto dbać o rutynowe badania starszych psiaków, żeby jak najszybciej wyłapać już pierwsze objawy u swojego pupila, a co za tym idzie, możliwie szybko włączyć leczenie.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
500 plus na psa – jak skorzystać z tego wsparcia?
09/11/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać