Wspólny język

Z kluczem do psa

Wspólny język

Zaczynamy od budowania podstaw wspólnego języka, tak, aby nasze sygnały były zrozumiałe dla psa. Najpierw uczymy psa słowa zapowiadającego doznania przyjemne oraz słowa, towarzyszącego takim psim działaniom, po których nagrody nie będzie. I co równie ważne – uczymy na nas koncentrować uwagę.

Jeśli głaszcząc psa powtarzamy – „dobrze, dobry pies”, jeśli powtarzamy te słowa dając smakołyk, to wkrótce samym słowem – „dobrze” – możemy zasygnalizować psu, że zrobił coś, co mu przyniesie przyjemność.

Słowo „nie” powinno być słyszane przez psa, gdy jego działania przerywamy, lub uniemożliwiamy osiągnięcie celu działania – np. odbieramy pantofel, wstrzymujemy psa smyczą przed wejściem na jezdnię, unosimy zabawkę tak, by pies nie mógł jej dostać i tak, aby wszelkie próby wyskoku skończyły się zetknięciem psiego zadka z niekoniecznie miękkim podłożem. Jeśli bezpośrednio po słowie „nie” pies w żadnym przypadku nie uzyska przyjemności, to zrozumie wkrótce, że nie warto kontynuować czynności, przy której słyszy „nie”. Po wielu, bardzo wielu powtórzeniach nie będzie takiej czynności zaczynać.

Dalsza część tego rozdziału "Z kluczem do psa" jest dostępne wyłącznie dla subskrybentów.

Odbierz darmową subskrypcję, aby mieć dostęp do "Z kluczem do psa"

Zaloguj sięDołącz teraz

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter
Proszę czekać