Trzy miesiące z Raszką – maj 2004

Z kluczem do psa

Trzy miesiące z Raszką – maj 2004

26 maja 2004

Siedmiotygodniowa Raszka przyfrunęła dwa dni temu. Naprawdę nazywa się Bratka Frambos, urodzona 7 kwietnia 2004 roku, jest suczką rasy malinois. Znam tę rasę, szczeniaka szukałam długo. Raszka to mały ptaszek, towarzyski, wesoły, rudawy – imię w sam raz dla najpogodniejszego, najżyczliwszego ludziom i rodzeństwu szczeniaka w miocie. Przyjechała z hodowli domowej, w której szczenięta już przy matce były prawidłowo socjalizowane. Nie umie jeszcze nic, dopiero ciężkim wysiłkiem szarych komórek stara się skojarzyć za co dostaje nagrodę, ale radośnie wita wszystkich ludzi. W nowym domu życzliwie przyjął Raszkę 12-letni owczarek niemiecki Beryl. I natychmiast był entuzjastycznie obskakiwany, a ząbki Raszki zawarły bliższą znajomość z jego ogonem…

Uczę dziś Raszkę podróży samochodem w klatce transportowej – jedziemy niedaleko, już za drugim wyjazdem malutka spokojnie drzemie w środku. Od pierwszego dnia przekonuję szczeniaka, że nie jestem rywalem przy kości. Spore żebro cielęce trzymam w ręce tuż przy jej pyszczku; Raszka, z pasją gryząc kość stopniowo uspokaja się. Resztkę kości zabrałam, wymieniając na spore kawałki surowego mięsa.

27 maja 2004

Przeznaczyłyśmy dzień na – „rób to inaczej” oraz „nie gryź twarzy ani rąk”. Lekcja „rób to inaczej” wygląda tak: gdy Raszka łapie zasłony, ze spokojnym „nie” wyjmuję jej zdobycz z dzioba. I obok miejsca przestępstwa następuje krótka sesja szkoleniowa – „siad”, „do mnie” naprowadzane smakołykiem i bardzo nagradzane. Czyli szczeniak nie oberwał za gryzienie firanek, ale przekonał się, że przy firankach inne zachowanie skutkuje nagrodą. Gdybym za każdym razem tylko zabierała i podwieszała zasłony, szczeniak jak amen w pacierzu byłby tym zafascynowany i wracałby spróbować zabawy jeszcze raz. A tak zasłony wiszą jak wisiały, obojętnieją, stają się tłem bez znaczenia.

Dalsza część tego rozdziału "Z kluczem do psa" jest dostępne wyłącznie dla subskrybentów.

Odbierz darmową subskrypcję, aby mieć dostęp do "Z kluczem do psa"

Zaloguj sięDołącz teraz

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter
Proszę czekać