W czasie deszczu dzieci się nudzą

W czasie deszczu dzieci się nudzą

A psy, dzieci i cała rodzina w czasie siedzenia w domu też. Nie każdy może wsadzić zwierzaka do auta i wyjechać do lasu, gdzie co najwyżej spotka się z kleszczem – i to już z niejednym. Spacer dla fizjologii na pewno nie zmęczy nikogo z nas fizycznie ani psychicznie; potraktujmy wymagane rozsądkiem siedzenie w domu jako okazję doskonalenia porozumienia z psem.

Nic tak nie zaspokaja wrodzonych potrzeb psa jak praca węchowa.

I można te psie potrzeby realizować w domu – byle nie na macie węchowej. Lepiej, by zwierzak nie szukał w mieszkaniu jedzenia – tropioną zdobyczą mogą być zabawki, monety, jakiekolwiek przedmioty o wyróżniającym się zapachu lub wyuczonej nazwie.

No to zaczynamy. Mały przedmiot, o już nauczonej nazwie i podany do nawęszenia, wkładamy tak, aby pies to widział, do przedziurawionego pojemnika po jajkach. Zachęcamy do wskazania pojemnika, wyjmujemy to co schowaliśmy i nagradzamy psa. Stopniowo na podłodze ustawiamy coraz więcej pustych pojemników obok tego z nazwanym czy nawęszonym przedmiotem, zachęcamy by zwierzątko, rozrzucając wszystkie, wskazało prawidłowo właściwy pojemnik; sukces nagrodzimy pochwałą i najlepszym smakołykiem.

Nie masz pustych pojemników?

Pobaw się z psem tym, co może brać do pyska bez szkody twojej i własnej. To może być zabawka lub nawet kłębuszek włóczki, byle za duży do przełknięcia. Nazwij ten kłębuszek dwusylabowym słowem, połóż przed zwierzakiem, wskaż wypowiadając nazwę, pochwal zainteresowanie. Posadź psa, z kłębuszkiem w ręce przejdź parę kroków, poturlaj po podłodze tak, aby pies to widział. I pozwól, wypowiadając nazwę, podbiec do takiej „zguby”; wskazać ją lub zaaportować. Za chwilę powtórzysz zabawę, nakazując psu podczas wyrzucania kłębuszka warowanie przy uchylonych drzwiach. Gdy uzyskasz pewność, że zapach i nazwa przedmiotu zostały dobrze skojarzone, zostawisz psa za zamkniętymi drzwiami, położysz „zgubę” w łatwym do zauważenia miejscu i poślesz twego tropiciela do pracy; ewentualnie pomożesz, udając węszenie nad kłębuszkiem. Chowając zgubę w kolejnych miejscach pokoju, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, nauczysz psa dokładnego przeszukiwania pomieszczenia.

W takie zabawy można włączyć dzieci – jedno zabawkę schowa, drugie pomoże psu szukać. I po godzinie spokój zapanuje w domu, a ty odpoczniesz wymyślając coś nowego na następny dzień.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Delcon Light Delcon Light 12kg
  299,00 

  Zobacz
 • Delcon Junior Delcon Junior 12kg
  314,50 

  Zobacz
 • Zimowy balsam regeneracyjny do łap Zimowy balsam regeneracyjny do łap 50ml
  52,00  41,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 41,00 .


  Zobacz
 • HolistaPets Cod Liver Oil HolistaPets Tran z dorsza 500ml
  82,00  77,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 69,00 .


  Zobacz

Więcej z serii: Zofia Mrzewińska - w czasie kwarantanny

Skontaktuj się z nami:

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Ena Creation Piotr Cywicki moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Ena Creation Piotr Cywicki za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Sprawdź także
  Syzyfowe prace dla psa?
  09/10/2023
  Zofia Mrzewińska
  newsletter
  Proszę czekać