Na dobre efekty trzeba zapracować

Na dobre efekty trzeba zapracować

Na dobre efekty trzeba zapracować, krok po kroku, nie ma drogi na skróty. Ostatnio Iga Świątek pokazała, jak ważne jest zaangażowanie, praca krok po kroku, aby odnieść sukces i stworzyć zgrany team z tymi, którzy towarzyszą jej przy tej pracy. Jej słowa bardzo pasują także do codziennej pracy opiekuna z psem.

Wspieraj Autora na Patronite

Na dobre efekty trzeba zapracować – nie przychodzą od razu

Po wielkim sukcesie w finale turnieju na kortach Rolanda Garrosa, Iga Świątek napisała na swoim profilu na Facebooku:

Zobacz naszą ofertę

Bumerang pływający ChuckIt

Bumerang pływający ChuckIt

Zabawka, aport dla psa

od 56,00 
HolistaPets Olej Omega3 500ml

HolistaPets Olej Omega3 500ml

Olej Omega3 dla psa z dziko żyjących ryb morskich

109,00 
Liker Lumi piłka dla psa

Liker Lumi piłka dla psa

Zabawka dla psa - piłka na lince fluo

od 33,00 

Jedna ważna rzecz, jakiej nauczyłam się przez te dwa lata… to świadomość, że jedyne, co możesz zrobić i co możesz kontrolować to po prostu – twoja praca. Twój wysiłek, twoje zaangażowanie. Właśnie to próbujemy robić razem z moim teamem każdego dnia, dzień za dniem i krok po kroku. Czasami są to małe kroki, a czasami ogromne jak dziś. I oto jesteśmy w tak cudownym momencie z tak niesamowitym wspólnym osiągnięciem. Czas zatrzymać się na chwilę, cieszyć się tym, wcisnąć pauzę, odpocząć, doceniać każdy drobiazg. Dziękuję ci tenisie! Czasami jesteś dla mnie wymagającym wyzwaniem, ale doceniam wszystko co mi dajesz.

Kiedy czytałam te słowa, pomyślałam: „O, rety! Jak one pasują do codziennej pracy opiekuna z psem!”. Tutaj również bardzo liczy się świadomość opiekuna, że potrzeba wysiłku, zrozumienia, zaangażowania w codzienne ćwiczenia, nauki komunikacji. Potrzeba zdobywania wiedzy i budowania relacji z psem… Potrzeba czasu. Opiekunowie i pies mogą tworzyć super team, jeśli człowiek nauczy się cierpliwości i nauczy cieszyć każdym krokiem do przodu… Nawet tym najmniejszym! Tak, aby po czasie móc powiedzieć jak Iga Świątek: „I oto jesteśmy w tak cudownym momencie z tak niesamowitym wspólnym osiągnięciem”. Jak to wtedy cieszy… Człowiek wie, że osiągnął coś pięknego ze swoim czworonożnym przyjacielem. I choć czasem praca z psem również jest bardzo wymagającym wyzwaniem, to warto doceniać każdą chwilę z czworonogiem i to, czego ten konkretny pies uczy również opiekuna. Krok po kroku…

Dobre efekty przychodzą często w najmniej oczekiwanym momencie, kiedy człowiek się nie poddaje i pracuje dzielnie ze swoim psem, budując z nim relację oraz szukając nieustannie „nici porozumienia”. Warto pamiętać, że nawet najmniejszy krok do przodu to już postęp…

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Zrozumienie – podstawa każdego kolejnego kroku

Sądzę, że Iga, aby dojść do takiego momentu, w którym jest obecnie, musiała najpierw dobrze zrozumieć, o co tak naprawdę w tenisie chodzi. Rozpracować ten sport po kawałku. Zaufać sobie i innym wokół niej. Myślę, że podstawą pracy z psem, także jest zrozumienie. Umiejętność spoglądania na świat również z psiej perspektywy, wzajemne zaufanie. Tylko rozumiejąc psią mowę ciała, będziemy w stanie stworzyć zdrową, dobrą relację ze swoim psem. Bez tego ani rusz. Bo jak mamy się z kimś dogadać, jeśli nie mamy pojęcia, co on do nas mówi? To niemożliwe. Co więcej, zła komunikacja może prowadzić do frustracji.

Trudno, aby przewodnik odnosił sukcesy w szkoleniu, jeśli nie będzie obserwował wnikliwie swojego psa, nie będzie go rozumiał. Marzeniem każdego przewodnika powinno być rozumienie się ze swoim czworonożnym przyjacielem bez słów. Istnieją tak zgrane duety psio-ludzkie, że wystarczy im spojrzenie, aby wiedzieli, co mają robić. Jak do tego doszli? Przez obserwację, „czytanie” siebie nawzajem. To, że pies jest rewelacyjnym obserwatorem opiekuna, to sprawa oczywista. Ponadto ma wspaniały nos, który wyczuwa każdą emocję. Jednak człowiek, zdobywając odpowiednią wiedzę, jak i jednocześnie obserwując swojego psa pod różnym kątem, może dojść do niezwykłego porozumienia z czworonogiem.

Na dobre efekty trzeba zapracować – nie wystarczy kilka komend

Wciąż wiele osób myśli, że wystarczy psa nauczyć kilku komend, aby „wszystko grało”. I najczęściej wtedy właśnie „nie gra”. Komendy to tylko pewien element szkolenia. Owszem, istotny, ale nie najistotniejszy. Trzeba bowiem wiedzieć, co tak naprawdę motywuje naszego psa do działania, jaka nagroda jest dla niego najbardziej atrakcyjna, co go szczególnie cieszy. Trzeba wiedzieć, jakie pies ma potrzeby i potrafić je zaspokoić. I wreszcie: trzeba pogłębiać swoją wiedzę, nie bać się korzystać z wiedzy specjalistów, pracować nad samym sobą.

Dzięki zaangażowaniu, cierpliwości, wspólnej, wytrwałej pracy, naprawdę będzie się w stanie po czasie powiedzieć jak Iga:

I oto jesteśmy w tak cudownym momencie z tak niesamowitym wspólnym osiągnięciem.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Petsitter – niezastąpiony opiekun Twojego psa
14/12/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać