Kontrola zabawki – absolutnie konieczny warunek

Kontrola zabawki – absolutnie konieczny warunek

Wśród wielu zabaw, proponowanych psu, jest także przeciąganie się gryzakiem, szmatką, aportem na sznurku lub jakimkolwiek innym, byle wystarczająco długim i odpornym na rozerwanie przedmiotem.

Wspieraj Autora na Patronite

Zobacz naszą ofertę

Karma Baltica dla szczeniaka jagnięcina z cielęciną – 12kg

Karma Baltica dla szczeniaka jagnięcina z cielęciną – 12kg

Dla szczeniąt wszystkich ras

319,00 
Liker Cord piłka dla psa

Liker Cord piłka dla psa

Zabawka dla psa - piłka na sznurku

od 24,00 
Game Dog Functional Treats Immunity

Game Dog Functional Treats Immunity

Przysmaki funkcyjne dla psów, stymulujące ich układ odpornościowy

24,00 

Taka zabawa także wymaga zachowania pewnych reguł.

Przeciąganie się ze szczeniakiem nie może polegać na szarpaniu i podnoszeniu zwierzątka na gryzaku pionowymi ruchami – do góry i w dół. Zdecydowanie lepiej poruszać zabawkę powoli, tak jakbyśmy chcieli narysować w powietrzu elipsę. Jeszcze lepiej na początek razem ze szczeniakiem tylko nosić tę symboliczną zdobycz. I od pierwszych chwil uczymy malca spokojnego oddawania zabawki – nie wydzieramy z pyszczka ani tym bardziej nie prowokujemy do histerycznego zawieszania się na zabawce. Pozorowanie walki ze szczenięciem – walki, w której malec ustawicznie wydziera nam gryzak – za łatwo skutkuje rozbudzaniem niekontrolowanych emocji, a to już najkrótszą drogą prowadzi do nadpobudliwości u dorosłego psa.

Gdyby dziecko ludzkie uwierzyło, że musi ustawicznie rywalizować z rodzicami i zawsze wygrywa tę rywalizację, wyrośnie w najlepszym razie tylko na niezrównoważonego człowieka – w najgorszym zaburzone emocje doprowadzą do aspołecznych zachowań.

Dzikie psy przynoszą szczeniakom zdobycz – w żołądku lub w pysku; ustępują psim podrostkom pierwszeństwa przy zabitej upolowanej zwierzynie – ma to przecież uzasadnienie biologiczne. Gdyby likaon czy wilk najpierw najadał się sam, nie byłby zmotywowany własnym głodem do kolejnego polowania i nie odchowałby potomstwa. Szczeniak nie walczy z dorosłymi o zdobycz, zostaje mu zaoferowana. Nasz dorosły, od tysiącleci udomowiony pies nadal potrafi delikatnie bawić się ze szczeniakiem, zachęcać do noszenia symbolicznej zdobyczy – bez wydzierania czy szarpania.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Jednak w każdej sytuacji dorosły pies potrafi też powiedzieć szczeniakowi „teraz się nie bawimy, to jest moje”.

Z rozczuleniem obserwowałam dorosłą tervuerenke, która rocznemu ludzkiemu dziecku podawała pyskiem zabawkę do rąk – ona po prostu, tak jak było to możliwe w ludzkim środowisku, próbowała nauczyć człowieczka reguł wspólnego polowania. Dorosła suka goldenka podobnie zachęcała szczeniaka do noszenia „zdobyczy” razem, samiec golden pozwalał czteromiesięcznej suczce malinois wchodzić sobie na głowę i szarpać się za kudły, uprzejmie przewracał się na grzbiet, udając słabszego. Zawsze jednak taka zabawa była poprzedzona spokojną, nie agresywną demonstracją przewagi fizycznej dorosłego psa. „Jestem od ciebie silniejszy, uczę cię współpracy i zabawy, nie walki” – trudno o czytelniejszy komunikat!

Dlatego i my we wszelkich zabawach nie pobudzajmy szczeniaka do histerycznych zachowań; pościg i chwyt jest końcowym elementem udanego wilczego polowania, nagrodą za poprzednią współpracę. Możliwość zabawy gryzakiem jest jak najbardziej wskazana – ale pod warunkiem, że w każdej chwili potrafmy ten gryzak odebrać. Bez walki, złości czy gniewu.

Przeciąganie się gryzakiem będzie nagrodą właśnie za to, że przed chwilą zabawka została oddana do rąk. Stosujmy te zasady także wobec dorosłego psa.

To proste – popatrzcie.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Pierwsze treningi mantrailingu
27/12/2023
Olga Wajdowicz
newsletter
Proszę czekać