Sprawdź także
Dieta BARF dla psa, nie taka straszna jak ją malują
26/05/2020
Agnieszka Czylok

Jednoznaczny (prawie) sygnał

Jednoznaczny (prawie) sygnał

Jakie imię będzie najlepsze dla psa – oto jest pytanie. Moim zdaniem trzysylabowe i jak najbardziej dźwięczne. Dlaczego trzysylabowe? Dlatego, że pies dysponuje czymś, co u człowieka nazwalibyśmy słuchem muzycznym. Wprawdzie jestem wyjątkowo niemuzykalna, ale nawet ja potrafię wołając „Ma-li-no” obniżyć wysokość dźwięku środkowej sylaby. I taki właśnie melodyjny sygnał jest dla psa zdecydowanie łatwiejszy do zapamiętania.

Imię powinno dla psa znaczyć przede wszystkim „zwróć na mnie uwagę” – ale że to sygnał prawie jednoznaczny, może również być wezwaniem do przybiegnięcia, nawiązania bezpośredniego kontaktu.

I właśnie dlatego nie jest celowe, aby podczas szkolenia ustawicznie poprzedzać psim imieniem jakiekolwiek wypowiadane hasło. Jeżeli pies został nauczony prawidłowej reakcji na te trzy sylaby, to albo jest już przy nas albo jest absolutnie skupiony na tym co robimy. Więc nie powtarzam „Malino, siad”, „Malino, waruj”, „Malino, aport” – nie ma takiej potrzeby. Starczy imieniem przywołać lub zwrócić uwagę psa – ustawiczne powtarzanie imienia tylko utrudni zwierzakowi szybkie i precyzyjne reakcje na następne poznane już słowa.

Częste powtarzanie imienia podczas pracy z psem nie jest jednak aż takim błędem, jak używanie tegoż imienia w połączeniu ze słowami korekty. „Malina, co robisz”, „Malina, nie wolno”, „Malina, wracaj” wypowiedziane lub wywrzeszczane z gniewem na pewno utrudni prawidłową reakcję na imię, które od pierwszych chwil powinno być skojarzone tylko z dobrymi doznaniami.

Przyda się – oprócz imienia – sygnał awaryjnego przywołania. Jeśli tak jak ja nie umiesz gwizdać, to gwizdek trzeba kupić. I najpierw długo i cierpliwie poprzedzać gwizdnięciem podanie czegoś najsmaczniejszego w domu, potem nagradzać smakołykami reakcję na gwizdek w łatwych sytuacjach spacerowych, czyli wtedy, gdy pies sam z siebie już biegnie do nas, lub na pewno możemy go skłonić do powrotu. A dopiero znacznie później ostry dźwięk gwizdka na pewno zwróci uwagę psa. Hodowca także może przy dokarmianiu szczeniąt zawsze tym samym dźwiękiem przywoływać je do miski; wtedy awaryjne przywołanie mamy już prześlicznie wpojone.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Kość do żucia PHEASANT & GOJI BERRIES Kość do żucia PHEASANT & GOJI BERRIES 17cm
  22,90 

  Zobacz
 • HolistaPets Krill Oil HolistaPets Krill Oil 400ml
  119,00  129,00 

  Zobacz
 • Premium Selection - karma sucha cielęcina z łososiem dla psów Pokusa Premium Selection - karma sucha cielęcina z łososiem dla psów 3kg
  74,00 

  Zobacz
 • Premium Selection - karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt Pokusa Premium Selection - karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt 12kg
  259,00 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter