Sprawdź także
Pies, który niczego się nie boi
22/02/2021
Zofia Mrzewińska

Tylko nie popraw, proszę

Tylko nie popraw, proszę

Zdecydowanie lepiej, zwłaszcza podczas przygotowywania psa do startu w jakichkolwiek zawodach posłuszeństwa, opracować tak sytuacje treningowe, aby pies nie miał możliwości popełnienia błędu. Jeśli chcemy, by na hasło „noga” pies usiadł idealnie równo przy nodze, to także idealnie równo naprowadźmy zwierzaka w tę pozycję. I to od pierwszego razu.

A jeśli sami popełnimy błąd i nie potrafimy odpowiednio przygotować ćwiczenia, to chociaż zrezygnujmy z nieszczęsnego polecenia „popraw”.

Jak to może wyglądać od psiej strony?

Pies słyszy polecenie „noga”. Już wie, że powinien usiąść przy nodze, ale że poprzednio naprowadzany był niezbyt dokładnie, siada oczywiście byle jak – ani na baczność, ani idealnie równo. Przewodnik mówi „popraw” i ręcznie, smyczą lub naprowadzając smakołykiem poprawia pozycję psa. Pies, który uczy się bardzo szybko – a naprawdę są takie – może zrozumieć, że po słowie „noga” powinien siadać krzywo i czekać na kolejne polecenie „popraw”.

„Popraw” na domiar złego wypowiadane jest z reguły tonem korekty, głosem, w którym brzmi wyraźne i nieuchronnie odbierane przez psa niezadowolenie przewodnika. Jeżeli to nieszczęsne „popraw” będzie używane również przy wielu innych ćwiczeniach, to tym bardziej utrudnimy zwierzakowi zrozumienie, o co nam naprawdę chodzi.

A na dodatek pies nie ma nieograniczonych możliwości zapamiętywania haseł-komend. Więc na własne życzenie tym niepotrzebnym słowem zabieramy miejsce w psiej pamięci. Zdecydowanie lepiej cierpliwie naprowadzać, wyklikać lub wyłapać idealną oczekiwaną pozycję i hasło wypowiadać tylko w chwili, gdy pies ćwiczenie wykonuje idealnie lub nie ma możliwości popełnienia błędu.

Zwyczajny mur czy parkan pomoże w opanowaniu równego chodzenia przy nodze – ograniczy możliwość ustawiania się bokiem przez psa. Niewielki pniak w lesie pomoże w nauce zmiany pozycji bez przesuwania całego ciała. Ile ćwiczeń, ilu trenerów, tyle sposobów na precyzyjną pracę od początku. Dlatego bardzo proszę, nie mów „popraw”. Bezbłędnie przygotuj ćwiczenie.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Premium Selection - karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt Pokusa Premium Selection - karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt 3kg
  89,00 

  Zobacz
 • Premium Selection - karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt Pokusa Premium Selection - karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt 1kg
  36,00 

  Zobacz
 • Hipoalergiczna karma z łososiem dla małych ras Baltica hipoalergiczna karma z łososiem dla małych ras 1kg
  27,00  30,00 

  Zobacz
 • Baltica przysmaki treningowe Baltica przysmaki treningowe z jabłkiem 150g
  9,90 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter