Tylko nie popraw, proszę

Tylko nie popraw, proszę

Zdecydowanie lepiej, zwłaszcza podczas przygotowywania psa do startu w jakichkolwiek zawodach posłuszeństwa, opracować tak sytuacje treningowe, aby pies nie miał możliwości popełnienia błędu. Jeśli chcemy, by na hasło „noga” pies usiadł idealnie równo przy nodze, to także idealnie równo naprowadźmy zwierzaka w tę pozycję. I to od pierwszego razu.

A jeśli sami popełnimy błąd i nie potrafimy odpowiednio przygotować ćwiczenia, to chociaż zrezygnujmy z nieszczęsnego polecenia „popraw”.

Jak to może wyglądać od psiej strony?

Pies słyszy polecenie „noga”. Już wie, że powinien usiąść przy nodze, ale że poprzednio naprowadzany był niezbyt dokładnie, siada oczywiście byle jak – ani na baczność, ani idealnie równo. Przewodnik mówi „popraw” i ręcznie, smyczą lub naprowadzając smakołykiem poprawia pozycję psa. Pies, który uczy się bardzo szybko – a naprawdę są takie – może zrozumieć, że po słowie „noga” powinien siadać krzywo i czekać na kolejne polecenie „popraw”.

„Popraw” na domiar złego wypowiadane jest z reguły tonem korekty, głosem, w którym brzmi wyraźne i nieuchronnie odbierane przez psa niezadowolenie przewodnika. Jeżeli to nieszczęsne „popraw” będzie używane również przy wielu innych ćwiczeniach, to tym bardziej utrudnimy zwierzakowi zrozumienie, o co nam naprawdę chodzi.

A na dodatek pies nie ma nieograniczonych możliwości zapamiętywania haseł-komend. Więc na własne życzenie tym niepotrzebnym słowem zabieramy miejsce w psiej pamięci. Zdecydowanie lepiej cierpliwie naprowadzać, wyklikać lub wyłapać idealną oczekiwaną pozycję i hasło wypowiadać tylko w chwili, gdy pies ćwiczenie wykonuje idealnie lub nie ma możliwości popełnienia błędu.

Zwyczajny mur czy parkan pomoże w opanowaniu równego chodzenia przy nodze – ograniczy możliwość ustawiania się bokiem przez psa. Niewielki pniak w lesie pomoże w nauce zmiany pozycji bez przesuwania całego ciała. Ile ćwiczeń, ilu trenerów, tyle sposobów na precyzyjną pracę od początku. Dlatego bardzo proszę, nie mów „popraw”. Bezbłędnie przygotuj ćwiczenie.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt Pokusa Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt 3kg
  84,00  79,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 71,00 .


  Zobacz
 • Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt Pokusa Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt 1kg
  37,00 

  Zobacz
 • Kość do żucia OSTRICH Kość do żucia OSTRICH 17cm
  22,90 

  Zobacz
 • Pokusa PowerDog HMB + CA Pokusa PowerDog HMB + CA 250g
  99,00  69,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 69,00 .


  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Wychowanie psa, szkolenie, tresura i moda …
01/08/2023
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać